Problem z brabantami

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Kubulus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 sty 2013, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z brabantami

Post »

Witam. Bardzo proszę o poradę co może dziać się z moimi Brabantami. Wiosną 2012r posadziłem 40 tuji w celu uzyskania żywopłotu większość z nich pięknie rośnie. Problem jest z czternastoma sztukami, które rosną jedna po drugiej na końcu tego właśnie żywopłotu. Zamiast rosnąć i zagęszczać się to nie urosły w tym roku w ogóle,a tylko obsypały się mnóstwem szyszek (załącznik nr1) Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale podczas sadzenia pod krzaczki, które rosną ładnie dawałem kompost, a pod te ostatnie które nie chcą rosnąć z braku większej jego ilości dawałem obornik kurzy. Dodam, że raz z wiosny nawoziłem nawozem do iglaków wszystkie drzewka. Gleba jest raczej marna i w miejscu gdzie rośnie ten żywopłot jest sucho. Bardzo proszę o poradę co mogę zrobić żeby te brzydkie tuje się zebrały i czy jest jeszcze nadzieja, że takie drzewka jak na zdjęciu jeszcze się zagęszczą? Obrazek
RychuWroc
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 22 mar 2012, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z brabantami

Post »

Pewnie popaliłeś korzenie tym obornikiem kurzym, to prawie sam azot.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z brabantami

Post »

Nasienniki na brabancie spowodowane są mokrą wiosną. Mało się co prawda o tym zagadnieniu mówi, ale rozmawiałem nawet na ten temat z doświadczonym ogrodnikiem w ubiegłą sobotę. Pisali o tym szereg lat temu w renomowanym czasopiśmie.

Kolejną sprawą jest obornik kurzęcy, jest to sam azot.obornik taki powinien długo leżeć aż się przerobi/ dodawać można wyjałowioną ziemią/ a nawet żwir 0,2 / i jest jak jest.

Kolejnym aspektem o którym mało mówią sprzedawcy jest fakt iż brabant jest jednym z njszybciej rosnących żywotników ALE WYMAGA CIĘCIA żeby wyglądał jak z żurnala/ inaczej będzie nierówny, rozrośnięty i rzadki.

Cięcie , cięcie i jeszcze raz cięcie. Oczywiście na wiosnę. A jak się sadzi i ma jaką taką ziemie to nic się nie daje, żadnych podsypek itp.

Nawożenie odpuszcza się po posadzeniu, nie nawozimy świeżo posadzonych roślin.Roślina musi się przyjąć, a tak to jest problem potem w korzeniach, bo jedoncześnie walczy o przyjęcie się i w tym samym momencie próbuje pobierać składniki pokarmowe/ to tak jakbyś miał już 2 promile w wlewali w Ciebie jeszcze jedno piwo/
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z brabantami

Post »

Robert,
nalezy ciac tylko z gory, czy z boku i z dolu tez? I jak mocno najlepiej przycinac 2m. brabanty?

pozdrawiam

H.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z brabantami

Post »

Hex i z boku i z góry i z dołu. Dość drastyczne cięcie. Owszem będzie przez jakiś czas wyglądał nieciekawie, ale potem się zagęsci. A niecięty będzie wyglądał niesymetrycznie jak u kolegi na zdjęciach. Długie pędy i rzadki , przestrzelony .
Cięcie z góry nawet kilkanaście cm.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”