Kolcowój chiński, jagody goji (Lycium chinense) Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Mam zamiar korą obsypać, tak jak róże, budleje i inne.
Jak pędy zmarzną, to z pewnością wypuszczą nowe, on rośnie strasznie szybko, nie wiedziałam o tym, M zrobił za niską pergolę.
Rośnie w ogrodzie podlewany raz w tygodniu, albo raz na dwa tygodnie, więc trochę liście mu żółkną, on jednak wymaga wilgoci, różni się od tych dziko rosnących na suchych skarpach. :D
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

W gruncie, ale jak to mówią strzeżonego...Zawsze trochę śniegu spadnie a w tunelu czy szklarni tego nie ma więc brakuje izolacji.Ty jesteś z północy a Tajka z Lublina ,zupełnie inny klimat.W 1981 koło Zwierzyńca przeżyłem -37st. bo też byłem okryty.
zaqwas2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 4 wrz 2011, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnia Wielkopolska

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Widzę u Tajki piękne owoce a na moim kolcowoju dopiero kwiatki zakwitły. Czy ktoś z Was miał też taki przypadek?
pozdrawiam Andrzej
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Kolcowój ma to do siebie ,że jednocześnie kwitnie i owocuje ,aż do przymrozków.Tak przynajmiej jest u mnie,na krzaczku można zaobserwować każdą postać goji od małego pączka aż do dojrzałego owocu.W zeszłym roku i dwa lata temu kolcowoje mi kwitły ale kwiatki mi opadały i owoców nie było,ale od zeszłej jesieni trzykrotnie dałem pod krzaczek wapno i w tym roku mogłem w końcu skosztować owoców goji.W smaku są słodkawe z nutą goryczki,w moim odczuciu dośc smaczne,dziękuję.
Awatar użytkownika
Brysiak
100p
100p
Posty: 143
Od: 30 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Do tego wapna (przy zbyt niskim pH kwitnie lecz nie owocuje) dodałbym wiecej fosforu ... i jeszcze jedno jeśli roślina nie bedzie cieta to może przegiąc ze wzrostem kosztem owocowania (nie wykarmi owoców - zdaza sie dosc czesto).
MB
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Przyznam się szczerze że jestem na bakier z przycinaniem kolcowoju,ale chyba na wiosnę ciachnę go nieco.Nad tym fosforem też pomyślę,może podleję jakąś gnojówką z ziela które dużo go zawiera,dziękuję za wskazówki.A jakiej wysokości są wasze kolcowoje?Mój lycium chinensis ma obecnie około 2 m i kilka ładnych i dość grubych pędów,a lycium barbarum niespełna 1,5 m i 3-4 pędy ,które są wyraźnie słabsze, ale temu drugiemu dałem dużo mniej wapna i pierwszemu więc może to jest powodem że słabiej rośnie(wysokie pH).
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Przepraszam Was, ale zastanawiam się , dlaczego dodajecie wapń do podłoża, skoro kolcowój preferuje kwaśny odczyn gleby?
A może coś mi się pomieszało.
W każdym bądź razie przy sadzeniu roślin dodałam do swojej piaszczystej ziemi, oprócz kompostu, ściółki z lasku sosnowego . :)
Awatar użytkownika
Brysiak
100p
100p
Posty: 143
Od: 30 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Kolcowoje preferują nie kwaśną lecz zasadową glebe (miedzy 8,0 a 8,6 pH) stąd podsypanie wapnem lub lepiej dolomitem. Ściółka z lasu sosnowego ... myśle ze wizualnie ok ale praktycznie dla rośliny słaby pomysł - ściółka zakwasza glebe.
MB
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1954
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Przycinam gałązki z dwóch powodów:zgrabnego krzaczka, łatwego dojścia do owoców i obfitego owocowania. Mam 3 krzaczki w równym wieku, nad każdym będę pracować inaczej. Mam małą działkę,nie mogę im pozwolić na samopas.
Kiedyś miałam wiśnię łutówkę,owocowała na końcówkach gałązek.Gdzieś przeczytałam,że trzeba przycinać tuż po owocowaniu. Pomogło i z goją też tak zaczęłam.W przyszłym sezonie zobaczymy efekty.
Dolomit dać im teraz czy na wiosnę?
Awatar użytkownika
Brysiak
100p
100p
Posty: 143
Od: 30 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Lepiej teraz zaraz po ustaniu wegetacji.
MB
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Sąsiadka poczęstowała mnie owockami goji. Na mój gust jadalne,ale niezbyt smaczne, musiałam zjeść zaraz malinki,żeby zabić przykry smak. A Wy jak ten smak znajdujecie? Znacie może sposoby na polepszenie smaku? Zastanawiam się, ale raczej jestem bardziej za sadzeniem, niż przeciw. ( bo ja jestem spod tego samego znaku, co "jestem za, a nawet przeciw").
Waleria
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Jak dla mnie są jadalne tylko po ususzeniu. Na świeżo nie zjadliwe.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”