Kuchnia, zioła i przyprawy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Teresko, do usług ;:180 :D

A teraz moje dzisiejsze ?kuchenne wymyślanie?, czyli NADZIEWANE POMIDORY

Składniki: dość duże i twardawe pomidory, kasza perłowa lub ryż, jedno jajko, cebula, czosnek, papryki, pieczarki i przyprawy.
Dokładnych proporcji nie podaję, bo wszystko tak na oko i wyczucie.
Najpierw poddusiłam cebulę z czosnkiem na oleju z oliwek
Obrazek

Potem dodałam kolorowe papryki, bo lubię kolorowo
Obrazek

I dokładamy pieczarki. Wszystkie warzywka wcześniej zmiksowałam w blenderze. Doprawiamy do smaku.
Obrazek

Ugotowaną kaszę mieszamy z uduszonymi warzywami oraz jajkiem. Takim farszem nadziewamy wydrążone pomidory i zapiekamy w piekarniku. Na dwie minuty przed końcem kładziemy na pomidory po plasterku żółtego sera (nie koniecznie)
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Kolejne cudo!
A ja jeszcze śniadania nie jadłam.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Mniam, mniam ... :D Ale pyszności Olu serwujesz! Aż się głodna zrobiłam. :wink:
Zajrzałam, bo szukałam przepisu na dżem z czarnej porzeczki - mój zeszłoroczny gdzieś się zapodział.
Będę zaglądać w poszukiwaniu inspiracji.
Szkoda, że moje maliny jeszcze w pączkach, bo zrobiłabym ciasto porzeczkowo-malinowe. Może za rok.
:wit
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Asiu, Wisienko, witajcie :wit

Wisienko, ciasto drożdżowe można robić też z innymi owocami. Z wiśniami też będzie wspaniałe. A z brzoskwiniami ;:224 Na ciasta muszę sobie postawić szlaban, bo jakoś dziwnie szybko znikają, a nie bardzo jest chęć do spalania dodatkowych kalorii :roll:

Po wczorajszych faszerowanych pomidorach zostały wydrążone środeczki i dzisiaj wymyślałam jak je wykorzystać. Popełniłam takie danie :

ZAPIEKANKA WARZYWNA

Składniki :
Ziemniaki, papryka słodka, cebula, czosnek, pieczarki, brokuł, pomidory, przyprawy.

Sposób wykonania :
Ziemniaki obrać i ugotować w całości prawie do miękkości. Brokuła ugotować na półtwardo. Na rozgrzaną oliwę z oliwek wrzucić czosnek i grubo pokrojoną cebulę. Potem dorzucić resztę grubo pokrojonych warzyw. Ja zamiast całych pomidorów wrzuciłam wczoraj wydrążone środki pomidorowe. Całość poddusić przyprawiając do smaku. Ja dałam sól, pieprz, chili, przyprawę Garam Masala oraz curry.

Obrazek

Ugotowane ziemniaki pokroić w plastry i wyłożyć brytfankę wcześniej posmarowaną masłem. Ziemniaki posypałam świeżym tymiankiem. Warzywka wylądowały na ziemniakach, a na wierzchu brokuł. Całość zalałam beszamelem i zapiekłam w 180* przez 35 min.

Obrazek Obrazek Obrazek

Oczywiście to danie ma być tylko inspiracją. Każdy może sobie dowolnie dobrać składniki :D
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Olu, dziękuję za przepis na konfiturkę. Dopiero dziś będę robić, w poniedziałek się okazało, że Pan z porzeczkami nie dotrze i dopiero wieczorem będę działać :)
Pomidorki nadziewane i zapiekanka super, już skopiowane :) Cukinie nadziewane robiłam ostatnio, ale dla moich chłopaków niestety musi być mięcho, bo inaczej chodzą głodni, a Mąż dojada kanapkami :? Na pewno farsz z boczniakami będzie super! Co do ich wielkości, też to zauważyłam - kupka maluchów na tacce przykryta jednym albo dwoma większymi :shock:
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Dorotko, ja także bym z mieskiem zjadła , ale moi panowie zdecydowanie NIE ;:185

A ja nabrałam smaka na Twój sorbet ananasowy. Zaraz robię syrop i biegnę do sklepu po ananasa. Zrobię też trochę z czarnej porzeczki, bo jeszcze z dwa kilogramy zebrałam z krzaczka :D
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
Cebulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 10 lut 2009, o 22:43
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Ale mi smaka narobiłaś na czarne porzeczki! Ja teraz jestem na wygnaniu w Niemczech i tu pudełeczko 250g kosztuje 2,5 Euro, czyli jakieś 40 PLN za kilogram! Szaleństwo, ale chyba się szarpnę! A u mnie krzaki się uginały jak wyjeżdżałam...
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Ło matko, ale drożyzna ;:oj A nie możesz swoim w domu przekazać żeby zebrali porzeczki i je zamrozili ? Ja część zmiksowałam i zamrażam.

No i popełniłam sorbet z przepisu Dorotki. Miałam trochę kłopotu z jego mrożeniem. Może to ze względu na tropikalne upały ... zamrażarka nie chciała mrozić w zadawalającym tempie. Rozpoczęłam miksowanie owoców o godzinie 14-tej mając nadzieję na wieczorny deserek, ale nie chciał się zmrozić sorbet. Zostawiłam na noc i oczywiście zamroziło się na lód :cry: Poskrobałam jednak i w mikserze przemieliłam. Udało się :) Wyszło bardzo smacznie. Następnym razem dam jednak mniej cukru. Zrobiłam w trzech smakach : mango, czarna porzeczka i ananas z syropem miętowym :)
Obrazek Obrazek

Ładnie wyglądał i smakował taki syrop z świeżej mięty. Chyba zrobię taki i zapasteryzuję. Bedzie w sam raz do napojów :)
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
olgawro
200p
200p
Posty: 236
Od: 21 paź 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Podam szybki przepis na czarną porzeczkę jaką ja robię od lat ,a mianowicie .Porzeczki mielę przez maszynkę do mięsa dodaję cukier w/g upodobania /ja daję na 2 kg porzeczki 1 kg cukru/ i doprowadzam do zagotowania około 5 min,następnie nakładam do słoiczków zakręcam i odwracam do góry dnem i cała robota. :wit
Awatar użytkownika
kozino
1000p
1000p
Posty: 1283
Od: 9 sty 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Książka kucharska nie ma tylu pysznych przepisów i fotek :D Podziwiam zapał gastronomiczny , muszę częściej zaglądać:)
Pozdrawiam, Emka
Ogród
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Dzięki dziewczyny, że zagladacie. Ostatnio u mnie był gorący okres i kuchnia z doskoku. Czasem coś jednak upiekłam, bo zachciało sie słodkości, ale coby nie miało za dużo kalorii :wink: Padło na ciasto drożdżowe z brzoskwiniami :
Obrazek

Coś jednak trzeba jeść i czasem wymyślałam takie zapiekanki (na fotce jeszcze przed zapieczeniem. posypałam z wierzchu żółtym serem):
Obrazek

Trzeba było zagospodarować patiszonki, które wbrew wszyskiemu postanowiły jednak wyrosnąć i obdarować mnie owocami. Zrobiłam je jako faszerowane i zapiekane :
Obrazek

W miedzyczasie popełniłam przez pomyłkę serek biały z owocem mango :

Obrazek

Niedawno zapowiedziała się rodzinka na grilla ... trzeba było coś przygotować zamiast kiełbasy ... i padło na szaszłyki z zamarynowanym łososiem. Zniknęły wszystkie i chyba trzeba powtórzyć grillowanie. Jako uzupełnienie szaszłyków zrobiłam kuskus z pomidorami, ogórkami, cebulą, kukurydzą z puszki i groszkiem. Wszystko doprawione oliwą z oliwek, solą i pieprzem.
Obrazek


Ostatnio zagospodarowuję aronię. Z cześci zrobiłam kompot z dodatkiem ananasa i gałązki mięty. Pychotka.
Dzisiaj kupiłam balon do wina i jutro rozpoczynam nastawianie wina z aronii :D
Na naleweczkę jeszcze trochę zostało owoców na krzaku. Trzeba się pośpieszyć. Już w kolejce do roboty czekają rajskie jabłuszka. Narobię z nich konfiturek, bo w zeszłym roku wyszły przepysznie. A zaraz bedzie do przerobienia pigwa i pigwowiec japoński ;:224

Pozdrawiam Was cieplutko :wit
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Cebulla pisze:Ale mi smaka narobiłaś na czarne porzeczki! Ja teraz jestem na wygnaniu w Niemczech i tu pudełeczko 250g kosztuje 2,5 Euro, czyli jakieś 40 PLN za kilogram! Szaleństwo, ale chyba się szarpnę! A u mnie krzaki się uginały jak wyjeżdżałam...
Eeee.....jakieś to liczenie dziwne.....mnie za 2,5 Euro wyszło ok 10 zł. ;:oj

Ola....ale pyszności serwujesz.....zaciekawił mnie kuskus z dodatkami.....napisz dokładnie jak robiłaś.....zawsze to byłaby jakaś odmiana :uszy
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Kuchnia, zioła i przyprawy

Post »

Grażynko, za kilogram :lol:

A ja do Ciebie Olu po ciasto na pierożki Won ton wpadłam
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”