Sezon 2013 - rozpoczęty

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stasia_ogrod
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5199
Od: 13 mar 2011, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: andrychow

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Witam wszystkich powojnikowo zakręconych :wit
Piękne te Wasze powojniki, spodobała mi się złotolistna Serafina. ;:215
Ale do rzeczy, mam prośbę o identyfikację tego powojnika ; może Blue Explosion lub .... czy ktoś go zna. :?:

Obrazek początek kwitnienia

Obrazek pełny rozkwit
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

lizbonka najdłużej kwitnące to np. Jerzy Popiełuszko, Westerplatte, Kardynał Wyszyński.... ale nie wiem czy się nada na Twoje miejsce przy thujach...

A tak poza tym u mnie kolejne powojniki zaczynają kwitnąć.
Niobe ma na razie tylko jeden kwiat, ale w zanadrzu kilka pąków juz jest :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niobe z e-clematisa to jeszcze jak cię mogę pasuje kolorystycznie do odmian, ale spore wątpliwości mam co do Mr. Thompsona, bo cosik za jasny mi się wydaje.... Choć może to dlatego, że dopiero co rozkwita...
Obrazek

Zakupiony Westerplatte też jakiś za jasny, ale na razie nie mam aktualnego zdjęcia.
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Lizbonka- absolutnie nie polecam sadzenia powojników przy tujach. Z uwagi na ich system korzeniowy(zbity) najbliższą, dopuszczalna, minimalną wręcz odległość do sadzenia czegokolwiek uważam 1m(1m od krawędzi korony dorosłej tui a nie jej pnia). Na Forum jest sporo dziewczyn, które swoje niepowdzenia w uprawie powojników i róż upatrują w zbytniej bliskości tuj. Wykorzystaj raczej te rośliny jako tło, nie podporę.
Pozdrawiam- Liliana
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Dziunia87 pisze:Niobe z e-clematisa to jeszcze jak cię mogę pasuje kolorystycznie do odmian, ale spore wątpliwości mam co do Mr. Thompsona, bo cosik za jasny mi się wydaje.... Choć może to dlatego, że dopiero co rozkwita...
Zakupiony Westerplatte też jakiś za jasny, ale na razie nie mam aktualnego zdjęcia.
Dziunia87, mnie to nawet ten Niobe bardziej pasuje jako Warszawska Nike ;) Niobe nie powinien mieć żadnych fioletowych przebarwień, ma mieć kolor ciemno-czerwony.Mr. Thompson - powinien mieć czerwoną pręgę przez środek płatka, widoczną zwłaszcza w początkowej fazie kwitnienia.

Coś mi się wydaje, że może e-clematis pomyliło zamówienia, i te Twoje odmiany dostał ktos inny ;)
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Może plakietki im źle pozawieszali przed dostawą....
Dla potwierdzenia cyknę dzis jeszcze kilka zdjęć wszystkich clematisów i najwyżej będę reklamować... Nie wiem jeszcze na jakiej zasadzie, ale może jakiś rabat na następne wywalczę :roll: , bo wykopywać nie zamierzam...
CichaWoda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 1 maja 2012, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Właśnie czekam na zamówienie z e-clematis, ciekawa jestem jak u mnie będzie ze zgodnością odmianową :|
Pozdrawiam,
Małgorzata
Awatar użytkownika
edi13
1000p
1000p
Posty: 1187
Od: 14 maja 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

lizbonka pisze:Witajcie :wit

Mam prośbę do doświadczonych w temacie powojników ;:131
Mam rząd 20 Thuj (malutki ogródeczek)i chciałabym ożywić/rozjaśnić ten widok puszczając na nich clematisy ze 3 -4 szt , o dużych kwiatach . Kolor w sumie nie ma znaczenia, ale nie chcę bardzo ciemnych :wink: Doradźcie mi odmiany , które nie wymarzną w moim Bielsku-Białej i będą kwitły jak najdłużej ? Ziemię mam ciężką i gliniastą a stanowisko jest dość słoneczne (od samego rana do 16:00)
Super by było , gdyby miały podobne wymagania (np. cięcie)

Na razie mam tylko jednego powojnika( nawet nie znam odmiany ) ale szczerze zakochałam się w nich i często podglądam Wasze okazy :)

Z góry dziękuję ;:196

Bardzo podoba mi się Omoshiro ;:167 Czy będzie się nadawał jako jeden z nich ?


lizbonka
zajrzyj do mnie ja ma cały szpaler przy tujach i dają radę . Oczywiście tuję po kilku latach mają pokaźne korzenie ale powojniki daja sobie radę .



Obrazek
Pozdrawiam Serdecznie i zapraszam do mnie
Edyta
No to jestem ogrodnikiem
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

No tyk tylko, że lizbonka chciała prowadzić clematiski na thujach..... a u ciebie wsparte są na stelażach i to w znacznej odległości od drzewek.
Awatar użytkownika
edi13
1000p
1000p
Posty: 1187
Od: 14 maja 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

No fakt nie doczytałam ;:131 ale po tuji mam puszczony botaniczny Markham's Pink
Pozdrawiam Serdecznie i zapraszam do mnie
Edyta
No to jestem ogrodnikiem
Awatar użytkownika
lizbonka
50p
50p
Posty: 56
Od: 28 maja 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Witajcie :)

Chciałam by powojniczki leżały na tujach :( Szkoda, że mój plan legł w gruzach :roll: Ale bardzo dziękuję za pomoc, bo pewnie umarły by szybko i dopiero bym sobie pluła...

edi13 ładnie u Ciebie to wygląda... :D Niestety, ja nie mam aż tyle miejsca by w takiej odległości posadzić clematisy ;:185 U mnie musiały by być posadzone tak jakby na żwirku (w porównaniu do Twojego foto)...
Szkoda, ale i tak znajdę jakieś miejsce dla przynajmniej 2 szt na moim mini ogródku :) Bo na balkonie na 100% zmieszczą się te cudeńka :heja
Pozdrawiam
Lizbonka & Marysia & Suri & Felix :)
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Lizbonka - a gdybyś spróbowała je posadzić w jakichś większych donicach, wkopanych w grunt? Trochę problematyczne ze względu na możliwość uszkodzenia korzeni tui (ja osobiście bym się tym nie przejmował).Takie zwykłe, nie ozdobne czarne donice z cienkiego plastiku mozna kupić w ogrodniczym za małe pieniądze.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Polecam poszukać najbliższej piekarni/ciastkarni która sama piecze ciasta.... zwykle mają tam całkiem konkretne wiadra po twarogu na serniki. Ja z każdych odwiedzin wychodzę z kilkunastoma wiadrami po 25l każdy - mniej więcej takie właśnie mają dzienne zużycie, a wiadra wyrzucają do śmieci ;) Wiaderka są całkiem konkretne i grube, no i nie ma strachu,że zawartość mogła by być jakoś szkodliwa dla roślin.

Ze względu na grasujące u mnie nornice ostatnio wszystkie powojniki wysadzam właśnie w takich wiadrach, które oczywiście wcześniej należy podziurawić z każdej strony nożem lub śrubokrętem, Korzenie powojnika bez problemu wydostają się na zewnątrz jeżeli tylko przerosną wielkość wiadra.

Oczywiście takie wiaderka doskonale nadają się również do przesadzenia powojnika na inne miejsce, jeżeli zajdzie taka potrzeba... wystarczy odkopać rączkę ;)

Identycznie rosną u mnie również inne rośliny, co do których nie jestem pewny czy spasują do danej kompozycji lub gdy nie wiem czy stanowisko będzie im odpowiadać.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Dzięki za cynk z tymi wiadrami :) Spróbuje poszukam i zobaczymy :) fajnie by było, bo w sumie to takie duże donice to masę kasy kosztują ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”