Dereń jadalny(Cornus mas) - wymagania,rozmnażanie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Misopi obejrzyj w necie zdjęcia dereni: Siberian Pearls, Midwinter Fire, Baton Rouge, może to któryś z nich?

Co do derenia Aurea to jeśli faktycznie jest szczepiony to powinien owocować najdalej w drugim roku po posadzeniu, wysokość jaką może osiągać to tak jak piszesz od 2 do 5 metrów, zależnie od warunków, przeciętnie można przyjąć maksymalny rozmiar 2,5 - 3 metry wysokości.
x-i-a
---
Posty: 270
Od: 23 wrz 2009, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Witam Was wszystkich.

Mam prośbę co do identyfikacji odmiany derenia jakiego mam.
Rośnie u mnie od kilku lat i do tej pory nie wiem czy jest jadalny czy nie :roll:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Czyżby to już ten rok wyczekiwany, pierwszy, gdy spróbuję swych dereni? Czy jeszcze się nie cieszyć?
Takich zalążków jest dużo. Czy one już będą rosły, czy będą jeszcze opadać?

Obrazek Obrazek

Jedne owocki są na zwykłym, bezodmianowym dereniu, który kwitł drugi rok bardzo obficie (ale w zeszłym roku ani jednego owocka). Drugie są na "Jolico" kupionym w tym roku w stanie kwitnienia, bardzo obfitego. Jolico został postawiony obok tego bezodmianowego. Chyba im się podobało ;:183
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

ixeska pisze:Witam Was wszystkich.

Mam prośbę co do identyfikacji odmiany derenia jakiego mam.
Rośnie u mnie od kilku lat i do tej pory nie wiem czy jest jadalny czy nie :roll:
Z pewnością ozdobny.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Czy one już będą rosły, czy będą jeszcze opadać?
- część może być "zrzucona" przez drzewko ale nie musi, zależy wszystko od pogody i "siły" drzewka.
Czyżby to już ten rok wyczekiwany, pierwszy, gdy spróbuję swych dereni? Czy jeszcze się nie cieszyć?
- cieszyć się należy, bo zapewne będzie można popróbować owoców, prawdopodobnie część zawiązków "dożyje" do czasu, aż drzewko nie będzie mogło utrzymać "ciężaru" owoców i spadną na podłoże pod drzewkiem, takie zbierane są najsmaczniejsze soczyste i bardzo dojrzałe :wink: .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Ja podobnie jak Spacja w tym roku w końcu doczekam się owoców derenia, na razie tylko bezodmianowego ,owocków jest dosyć sporo i już widać które prawdopodobnie opadną a które będą rosły dalej,mam nadzieję że smak mnie nie rozczaruje bo zamierzam w tym roku w końcu kupić coś ze szlachetnych odmian.
x-i-a
---
Posty: 270
Od: 23 wrz 2009, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

GrzegorzR pisze: Z pewnością ozdobny.

Dzięki Grzegorz
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Akwelan - dziękuję za nadzieję :)
Ależ się cieszę. Okazuje się, że u mnie lepsze rezultaty dają dwa derenie. A nawet trzy, ale ten trzeci jeszcze nie kwitł nawet.
A to co zrobili w twoim ogrodzie nawet nie da się opisać słowami. Takie piękne drzewka. Chybabym się zapłakała. U mojego najstarszego drzewka w zeszłym roku, podczas pierwszego śniegu wyłamała się gałąź. Jedna gałąź, ale tak głęboko. Miałam doła przez całą zimę. Zasmarowałam ranę odpowiednim środkiem i czekałam na wiosenne obudzenie się derenia. Na szczęście on żyje i to jeszcze może będzie miał owoce. Bądź dobrej myśli, trzymam kciuki za twoje derenie.

aalal29 ale mamy fajnie. Nareszcie! ;:138
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2880
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

I ja należę do szczęśliwców w tym roku, bardzo długo mój dereń kazał czekać na owoce, ale się opłaciło :heja
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

To czy mamy szczęście okaże się przy degustacji,choć samo oczekiwanie też jest ekscytujące,nawet jeśli przyniesie rozczarowanie.Ale dla mnie oczekiwanie na degustację derenia nie jest jedyne w tym roku,bo spodziewam się spróbować conajmiej 4 nowe gatunki owoców a jak dobrze pójdzie to nawet i 8,ale ile dokładnie wiedzieć będę dopiero w czerwcu.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2880
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Najważniejsze że w ogóle są owoce, nawet jeśli wszystkie opadną lub wyprzedzą mnie ptaki to jest nadzieja że w przyszłym roku będzie ich więcej, mnie kusi własna dereniówka, a tyle owocków to na moim dereniu jeszcze nie ma, poczekam. Ja również w tym roku mam nadzieję spróbować niektórych owoców z mojego młodego sadku, nawet figowiec ma jedna figę ;:oj
Awatar użytkownika
Entek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 sie 2011, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Peryferia W-wy

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

zielonajagoda pisze:Najważniejsze że w ogóle są owoce(...)
Masz rację, mam trzy maleńkie drzewka i zawiązał mi się aż jeden owoc ;:oj . Małymi kroczkami do przodu.
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Dereń jadalny - odmiany

Post »

Chciałam przyciąć derenia,w tym roku szeroko się rozrósł.Jeszcze go nie cięłam.Kwitnie ale jeszcze nie owocuje,mam go chyba 4 rok.Jak to zrobić ,podciąć i formować go na drzewko ,czy tylko skórcić gałęzie żeby był węższy.No i kiedy to zrobić ,bo wyczytałam że wiosną nie można bo " płacze."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”