Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
geniuszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 maja 2011, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam wszystkich i pozdrawiam. Mam pytanie do ogród 2000 a mianowicie chciał bym podać ugmax.
Kiedy go stosować i w jakich dawkach ? planuję podać ugmax potem nawóz (saletrzak) aeracja i wertykulacja .
Czy to ta kolejność proszę o podpowiedz
fk4i4
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 15 cze 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

jakie proporcje skladników0 powinien mieć w tym okresie nawóz?
_mackro_
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 27 sty 2013, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Kolejna sprawa to wybór odpowiedniej mieszanki, na małym trawniku dobrze wygląda drobna trawka, polecić mogę
kilka mieszanek, na PW
Mógłbyś podesłac na PRIV, będę wdzięczny.
Poznam Regulamin Forum
Awatar użytkownika
alphax
500p
500p
Posty: 954
Od: 26 maja 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Hannover

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Wielkie Dzięki ogrod2000 za porade, jutro poszukam kredy :)
Przepraszam za brak polskich znaków diakrytycznych
... nie akceptuję nietolerancji, zawiści i kłamstwa - Janusz
pepe2013
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 kwie 2013, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Yagod pisze:Cześć,
w Wielkopolsce (pod Poznaniem) już czwarty dzień 12 i więcej stopni. Wczoraj przeprowadziłem wertykulacje ręczną (rączki bolą) i teraz zastanwaiam się czy użyć mocznika, saletrzaka czy może YaraBela Extran 27.
Nigdy jeszcze nie mierzyłem pH gleby więc może przed nawożeniem warto to zrobić, aby w pierwszej kolejności nie wysypać kredy ogrodowej, jeśli gleba jest za kwaśna.

Gdzieś pojawił się wątek o dosiewaniu inną mieszanką traw niż pierwotny wysiew. Mam właśnie taką sytuację, producent zmienił skład mieszanki i nie ma mam teraz możliwości kupna identycznej, jedynie zbliżoną jeśli chodzi o proporcje (%). Co wtedy najlepiej uczynić? siać tą zbliżoną czy też może zupełnie odmienną?

Mam teraz trawę sportową Kalnas, najbardziej zbliżoną mieszanką jest np. BIOPON trawa dekoracyjna. Może w ogóle teraz dosiewać trawą z wyższej półki i stopniową ją (tą starą) podmienić?

Pozdrawiam
Bartek
Witaj Bartek, też jestem z okolic Poznania i nie mogę nigdzie namierzyć nawozu YaraBela Extran 27, jeżeli masz informację, gdzie w naszej okolicy można go zdobyć daj mi proszę znać. Próbowałem nawet przez przedstawicieli Yara, ale też nie potrafli mi dać konkretnego namiaru.
Pozdrawiam,
Piotr
Yagod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2010, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

pepe2013 pisze:
Yagod pisze:Cześć,
w Wielkopolsce (pod Poznaniem) już czwarty dzień 12 i więcej stopni. Wczoraj przeprowadziłem wertykulacje ręczną (rączki bolą) i teraz zastanwaiam się czy użyć mocznika, saletrzaka czy może YaraBela Extran 27.
Nigdy jeszcze nie mierzyłem pH gleby więc może przed nawożeniem warto to zrobić, aby w pierwszej kolejności nie wysypać kredy ogrodowej, jeśli gleba jest za kwaśna.

Gdzieś pojawił się wątek o dosiewaniu inną mieszanką traw niż pierwotny wysiew. Mam właśnie taką sytuację, producent zmienił skład mieszanki i nie ma mam teraz możliwości kupna identycznej, jedynie zbliżoną jeśli chodzi o proporcje (%). Co wtedy najlepiej uczynić? siać tą zbliżoną czy też może zupełnie odmienną?

Mam teraz trawę sportową Kalnas, najbardziej zbliżoną mieszanką jest np. BIOPON trawa dekoracyjna. Może w ogóle teraz dosiewać trawą z wyższej półki i stopniową ją (tą starą) podmienić?

Pozdrawiam
Bartek
Witaj Bartek, też jestem z okolic Poznania i nie mogę nigdzie namierzyć nawozu YaraBela Extran 27, jeżeli masz informację, gdzie w naszej okolicy można go zdobyć daj mi proszę znać. Próbowałem nawet przez przedstawicieli Yara, ale też nie potrafli mi dać konkretnego namiaru.
Pozdrawiam,
Piotr
Cześć,
sprawdziłbym na Franowie, od razu obok wjazdu na Giełdę Warzywną. Nazywa się to bodajże "Zaopatrzenie ogrodu". W zeszłym roku mieli nawozy Yara więc w tym roku może również. Mam zamiar się tam wybrać jednak nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi na swoje pytanie. Dam znać jeśli tam zwitam.

Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Podsypać możesz siarczanem amonu, choć on akurat zakwasza glebę, więc poprawia warunki bytowania mchu. W miejscach, gdzie rośnie mech postaraj się rozluźnić glebę zwykłym piaskiem, to trochę będzie wymagało roboty i zniszczenia trawnika. Innym sposobem jest wapnowanie gleby, co podwyższy jej pH przez co pogorszą się warunki do rozwoju mchu. Pytanie, teraz czy twoja gleba jest bardziej kwaśna, czy bardziej nie przepuszczalna??? :D
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

pH 5 jak na nasze polskie gleby, nie jest aż tak bardzo kwaśne. Dla większości roślin mieści się to w optimum pH.
Awatar użytkownika
Lobe
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 mar 2013, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam

Na początku roku przeprowadziłam się do domku......z tyłu mam nieduży teren do zagospodarowania.
Jednak przez lata nikt nie dbał o trawnik, wcześniej ten dom wynajmowała firma i nawet zwracali uwagi co tam rośnie. Jest mocno zapuszczony i zarośnięty.

Proszę poradźcie co robić...........rwać na kolanach :wink: :?: .....Jak trzeba tak też uczynię hihi Od czego zacząć?
Chciałabym mieć gładki teren, aby dziecko mogło troszkę pobiegać i mini ogródek - rabaty ..powiedzmy na obrzeżach tej działki.

Oto zdjęcia................na zdjęciach wygląda to lepiej niż w rzeczywistości. Mój synek boi się chodzić po tym terenie bo ta trawa czy chwasty tak porosły i leżą pokotem, że człowiek się zapada stąpając .....

Dodatkowo po lewej została jakby przedłużona rynna, bo ponoć zalewało dom..... srebrna rura przygnieciona kamieniem :roll: .............po prawej zaraz za schodkami jest już teren sąsiada - też dom wynajmowany przez firmę, ale tamci widać, ze sobie kosili :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Wersja 1
Szpadelek --> przekopać
Widły/ grabie --> wybrać/wygrabić trawsko i gdzieś "zutylizować"
Grabie --> wyrównujemy ziemię, i się bawimy w trawniki, nasadzenia, chodniczki etc.

Wersja 2

Kupujemy/pożyczamy glebogryzarkę --> i heja po tym wertepie
Grabie -> wygrabiamy trawsko, wyrównujemy ziemię ....

@blanx
Wygrab porządnie swój trawnik, tak żeby był wyczesany z suchej trawy i mchu, potem sypnij nawozem. Powinno pomóc na początek, jak będzie źle to dosiać trawę, i w sezonie dalej tępienie mchu. Ale na początek sezonu dobre mocne wygrabienie/wyczesanie trawnika, pobudzi go do życia, korzonki się poprzecinają, zwiększy się dostęp powietrza i wody, która zacznie wsiąkać w ziemię, a nie stać na powierzchni.
Awatar użytkownika
Lobe
50p
50p
Posty: 68
Od: 9 mar 2013, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

no to chyba czeka mnie zabawa ze szpadelkiem, widłami i grabiami :D ..............jeszcze muszę zidentyfikować co tam rośnie oprócz trawy i chwastów................. na zdjęciach nie widać, ale jest tam kilka solidnie zakorzenionych i grubych konarów 'krzewów' ?.............
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

To powodzenia :D
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

blanx pisze:
Lesnik89 pisze:pH 5 jak na nasze polskie gleby, nie jest aż tak bardzo kwaśne. Dla większości roślin mieści się to w optimum pH.
W takim razie skąd nagle ten mech? Również przed budynkiem zauważyłam narastanie mchu na trawnikach, nie wiem skąd tyle tego cholerstwa od ubiegłego roku.

A jest szansa na odżycie i zazielenienie się mojego "sianka"? :)
pH 5 jest niewłaściwe dla traw. Powinno wynosić 5.5 -6.5 w zależności od gatunku.

Mech rośnie nawet przy pH 7, jeśli jest to gleba gliniasta i do tego cień.
Rośnie też na trawnikach zaniedbanych z filcem. Walkę z mchem zaczynamy od aeracji i doraźnie podajemy żelazo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”