Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Zablokowany
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Masz rację, zarówno R. brunescens jak i R. muscula to ajlosterki. Zaraz poprawiam. No i oczywiście wszystkie haagei należałoby uznać za synonim pygmaea.
Ale tak jak pisałem, było już bardzo późno jak robiłem tą listę i coś mogło mi umknąć, czegoś nie sprawdziłem w literaturze itp., więc lista nie ma jeszcze ostatecznego kształtu i będzie podlegać weryfikacji. Poza tym ja tam ekspertem nie jestem :D I od czego jest Forum ;:215

A RH 1386 i RH 2276 to jeszcze "maluszki" zakupione w tamtym roku od Kolegi Tomka (blabla).
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20162
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Faktycznie troszkę roślin już masz. Większość jak piszesz niewielkie ale mimo wszystko jest na co popatrzeć - i o co się troszczyć.

Mimo wszystko z rozrzewnieniem wspomniam czasy kiedy miałem porównywalną ilość kaktusów jak Ty. I mogłem je policzyć. :lol:
Teraz spis by zajął duuuużo miejsca...
Ale ostatecznie hodowlą kaktusów i sukulentów zajmuję się już z górą 35 lat. :roll:

Gratuluję roślin i zapału! Takich lubiemy... ;:136
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Dzięki ;:136

Oczywiście mam tylko tyle roślin, na ile pozwalają mi warunki balkonowe. Bardzo ubolewam nad tym, że nie mogę mieć ich więcej, ale balkon jest w zasadzie zabudowaną loggią, więc biorąc pod uwagę kąt padania promieni słonecznych w lecie, badzo trudno jest wszystkim kaktusom zapewnić odpowiednią ilość bezpośredniego nasłonecznienia. No a tego akurat wszelkie rebucjowate i lobiwie bardzo potrzebują.

W sumie nie sposób jest upchnąć na balkonie czy mieszkaniu tyle kaktusów ile się da, sposób to jest zapewnić im optymalne warunki do rozwoju, żeby nie cierpiały i rozwijały się prawidłowo.
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20162
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Ja mam podobne warunki. I regał cztero poziomowy. I drugi, mniejszy. I półek, półeczek... Jak jest u mnie możesz zobaczyć na moich wątkach.
Rośliny dają radę, chociaż rzeczywiście musiałem zrezygnować z tych najbardziej światłolubnych roślin górskich bo półki się nieco cieniują. No i jak rośliny stoją w rzędach to siłą rzeczy walczą o słońce i światło.
Cóż, nie tak jest jak by się chciało a tak jak jest. :wink:
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Ja cie rozumnie Przemku,tez mieszkam w bloku, posiadam działkę i problem mam rozwiązany ale na zimowisko też muszę wszystko
wozić do domu i nosić do piwnicy i pilnować,aby jakieś robactwo się nie rozgościło,tak już jest z kaktusiarzami ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Też mam działkę, tylko że na drugim końcy Warszawy. Mógłbym w zasadzie tam "rozwinąć skrzydła", ale nie mam tyle czasu, żeby często tam bywać.

A, że mam preferencje takie jakie mam (a na to już nic nie poradzę), to pozostaje tylko zacisnąć zęby i liczyć na swoją silną wolę.

Poniżej jakieś 90% moich roślin (nie jest to może imponująca kolekcja, ale sprawia mi wiele radości):

Obrazek Obrazek Obrazek

przemek_pc pisze:A RH 1386 i RH 2276 to jeszcze "maluszki" zakupione w tamtym roku od Kolegi Tomka (blabla).
Poniżej maleństwa RH1386 i RH2276A:

Obrazek Obrazek


Ok. I idę posadzić zakupione ostatnio nasiona Adenium.
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20162
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

90%? :roll:
Hm... Więcej nazwówek niż roślin. :D

Zbiorówki super! ;:333
mec79
50p
50p
Posty: 76
Od: 10 paź 2011, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Straszyn

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Ładny początek kolekcji :)
Piotr Mazurek
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

przemek_pc pisze:Masz rację, zarówno R. brunescens jak i R. muscula to ajlosterki. Zaraz poprawiam. No i oczywiście wszystkie haagei należałoby uznać za synonim pygmaea.
Ale tak jak pisałem, było już bardzo późno jak robiłem tą listę i coś mogło mi umknąć, czegoś nie sprawdziłem w literaturze itp., więc lista nie ma jeszcze ostatecznego kształtu i będzie podlegać weryfikacji. Poza tym ja tam ekspertem nie jestem :D I od czego jest Forum ;:215

A RH 1386 i RH 2276 to jeszcze "maluszki" zakupione w tamtym roku od Kolegi Tomka (blabla).
Można uznawać haagei, można nie uznawać. Według nowych, dziwnych podejść atrovirens wrzucili do pygmaea. A są i ortodoksi co mediolobiwki, które oczywiście nazywają rebucjami, dzielą tylko na einsteinii i pygmaea i całą resztę pod to wrzucają. A na drugiej stronie barykady taki Knize, który cuda wymyślał dzieląc włoś na sześcioro. Nie wiem czemu ma to służyć, no ale cóż... podział pygmaea i haagei może trochę na wyrost, ale mi to pasuje m.in. ze względu na to, że pygmaea to i tak ma w cholere var.

A widzisz bestia, jak mi pisał o nadwyżkach to nic o tych numerkach ;) Niech sobie rosną, za dwa lata czy ile jak będziesz miał nasiona, najlepiej pylone krzyżowo, jak masz po dwie, to chętnie wymienię, bo myślę, że coś u mnie się znajdzie. Hillmann płodzi tyle numerków, że już nie chce się ich kupować.
hen_s pisze: Mimo wszystko z rozrzewnieniem wspomniam czasy kiedy miałem porównywalną ilość kaktusów jak Ty. I mogłem je policzyć. :lol:
Teraz spis by zajął duuuużo miejsca...
Ale ostatecznie hodowlą kaktusów i sukulentów zajmuję się już z górą 35 lat. :roll:
Ja prowadzę spis na szczęście na bieżąco. Moja kolekcja bardzo młoda, ale już byłby problem, żeby wszystko spisać. Tym bardziej przy wysiewach się przydaje jakaś dokumentacja. W sumie niedawno skończyłem dopisywać to co mi skiełkowało w tym roku, więc też się może pochwalę moją mediolistą.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20162
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Nie napisałem że nie mam jakiejś tajnej listy swoich roślin. Pisałem, że tu spis zajął by dużo miejsca. :wink:
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

hen_s pisze:90%? :roll:
Hm... Więcej nazwówek niż roślin. :D
Przykro mi, że Kolegę rozczarowałem ;:144 . Ale jak już pisałem w poprzednich postach (czy gdzieś tam u kogoś na wątku), wcześniej to u mnie była zbiorówka i zwykły bałagan. Dopiero od niedawna ukierunkowałem się na "górali".

Może kolekcyjka nie jest za duża (objętościowo, bo wiele jest młodziutkich roślin), ale za to jaka rozwojowa :D Trzeba z optymizmem patrzyć w przyszłość. Ja mam nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości uda mi się przeprowadzić do domu z ogrodem, a wtedy... ;:224
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20162
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

Jeśli rozczarowanie to z tych miłych. ;:173

To naprawdę rozwojowa kolekcja i jej rozwój będę z przyjemnością i na bieżąco śledził.

No i szczerze życzę tego domku z ogrodem! :)
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Post »

przemek_pc pisze: Może kolekcyjka nie jest za duża (objętościowo, bo wiele jest młodziutkich roślin), ale za to jaka rozwojowa :D
Każdy od czegoś musi zacząć, przecież twoja kolekcja jest duża i kaktusy zadbane :D ani się nie spostrzeżesz a tu ci nagle parapetu braknie :lol:
Ja zaczynałem od chyba 4 kaktusów, po jakimś czasie nazbierało się chyba z 200 pozycji, co prawda rok temu poszło 90% kolekcji i zaczynam praktycznie od zera :wink: jedyne co mi zostało to parę kaktusów i siewki ale w sumie wtedy był taki miszmasz, było wszystkiego po trochu a teraz zbuduje kolekcje skupioną na danych rodzajach
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”