Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: fikus benjamina i szkodniki

Post »

No to sama odpowiedziałaś sobie na pytanie. Są to wszystko tarczniki w różnych stadiach rozwojowych .Dobrze im na tym fikusie :wink:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: fikus benjamina i szkodniki

Post »

Walka z nimi (tarcznikami i misecznikami) jest bardzo trudna - ciągle odradzają się na nowo.
Trzeba usuwać mechanicznie i chemicznie. Można dodać do wody i odrobinę płynu do mycia naczyń i alkoholu. Zbierać mokrymi wacikami. Należało by także kupić preparaty chemiczne do walki z tym dziadostwem. Dostępne są w aerozolu i w tabletkach doglebowych "Tarcznik". Należy także zwiększyć wilgotność wokół samej rośliny codziennie ją zraszać spryskiwaczem.
Należy także bardzo często oglądać liście nie tylko tego fikusa - i z góry i od dołu.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Fifianek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 paź 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus benjamina i szkodniki

Post »

Wielkie dzięki za pomoc, walka będzie zacięta, włożyłam już do ziemi pałeczki firmy "Substral" tarcznik ultra, jest informacja, że zwalcza mszyce, mączlika i misecznika, 3majcie kciuki aby pomogło :-)
pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki
Alchemiq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 lip 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus - choroby

Post »

Ponad miesiąc walczę z tym czymś. Na forach czytałem i wskazywało, że to może być mączlik, bo pajęczynki nie ma (wykluczyłem przędziorka). W sklepie ogrodniczym opisując promieniste zasychanie liści podpowiedziano mi, że to choroba grzybowa, tym bardziej, że nie widzę żadnych żyjątek..
Polecono Topsin M 500 SC - wskazując na plamistość pierścieniową. Niestety po 2 opryskach co 5 dni.. żadnej różnicy!.

Nie wiem, jak zdefiniować to coś białe na spodzie liścia, jakby nalot, mgiełka, drobne jak mąka, a nie są to żyjątka!
Spróbowałem Magusem 200 na wszelki wypadek potraktować roślinkę, może jednak przędziorek (bo w przeszłości się pojawiał).
Nadal nic.
Wczoraj oberwałem listki z objawami choroby (jak widać na zdjęciu).
Co to może być? Jak walczyć?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
beata22
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 mar 2010, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Andrychów

Re: Fikus - choroby

Post »

Alchemiq to jest mączniak prawdziwy, poczytaj sobie o tej chorobie roślin :) - to nie jest to samo co mączlik.

-- 18 lis 2012, o 23:00 --
ajamar pisze:Witajcie,

Zrobiłam zdjęcie listka kwiatka od mojej teściowej - fikusa retusa, który ładnie rośnie, wygląda na zdrową ale pojawiły się na kilku listkach dziwne kropki, plamki, nakłucia...brązowe, z dwóch stron listka...co to może być za licho?

Z góry dziękuję za odpowiedź jeśli ktoś wie !

Obrazek Obrazek
To najprawdopodobniej jest wciornastek.
Pozdrawiam serdecznie Beata
Awatar użytkownika
beata22
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 mar 2010, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Andrychów

Re: Fikus - choroby

Post »

Ajamar to jest wciornastek.
Pozdrawiam serdecznie Beata
margolcia3
100p
100p
Posty: 156
Od: 18 sty 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Beniaminek gubi liście

Post »

Mam dużego beniamina tego o srebrnych liściach i też gubi zimą liście.
Trzeba go ostrożnie podlewać w zależności od tmp. w domu. Miałam jeszcze jednego zielonego, który w zasadzie lepiej rósł od tego srebrnego ale jak go popryskałam nabłyszczaczem do liści (chciał go upiększyć) to zgubił wszystki liście ,,, dosłownie. Niestety musiałam go pożegnać.
pestka14
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Benjaminy chorują

Post »

Witam,
Potrzebuję sugestii w identyfikacji szkodnika,który w najlepsze częstuje się moimi fikusami.
Miałam dwa zdrowe fikusy,z czego jednego od wielu lat,a drugi jest po prostu jego dzieckiem,ale dostałam trzeciego,który stanął w sąsiedztwie poprzednich. Gdy go dostałam wyglądał na zdrowego,ale to on pierwszy dostał "objawów",a za nim dość szybko pozostałe dwa.
Niestety objawy są moim zdaniem niespecyficzne,co gorsza żadnej formy życia gołym okiem nie widać,a szkieł powiększających nie mam. Czasami,raz,parę razy w tygodniu,jednemu z fikusów pożółknie któryś liść,najczęściej już chory.
Może komuś coś to mówi...

Niektóre liście mają jakby wypalone dziury o różnych kształtach,inne pokryte są rdzawo-brązowymi plamami z obu stron,jeszcze inne mają wzdłuż brzegów przedziwną perforację,jakby coś szło i wygryzało mikroskopijne dziurki w równych odstępach...
No i gdzieniegdzie białe plamy,które nie schodzą zdrapywane paznokciem.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Benjaminy chorują

Post »

To sprawka miniarki, oprysk preparatem Sumi - Alpha 050 EC 1 ml na 1 l wody, po 6 dniach powtórka. :wink:
pestka14
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Benjaminy chorują

Post »

Hm,miniarka,z tego co widziałam w internecie,rzeźbi pracowite labirynty wąskich korytarzyków w liściach...
Może to i jest również miniarka,ale myślę,że może miniarka plus coś...
:)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Benjaminy chorują

Post »

Możlie że dodatkowo wciornastki choć ich żerowania nie widać wientnie. Miniari nie na każdej roślinie zostawiają ientyczne ślady bytowe.
Dana84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 kwie 2013, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: beniamin fikus mix

Post »

michal1313 pisze:witam

proszę o zdiagnozowanie szkodnika/grzyba. mianowicie drzewko jak w temacie i nastepujący objaw: gubi liście i wydaje mi się że jest to spowodowane tym, że od strony spodniej listków w miejscu gdzie z łodyga liścia rozszerza w liść jest coś takiego;
- biała woskowina/parafina (gdy weźmie się ją w palce to się rościera i jest tłusta coś jak wazelina, krem lecz nie wciera się)
- jest to nalot/korzuch o średnicy 1-3 mm jest gruby wysokości 1 mm,
- pod nią na łodydze jest czarna plamka średnicy 1 mm i jest zatopiona w łodydze tzn. nie ściera się,
- kwiat jest kilku letni dawno nie był przesadzany,
- pryskałem środkami BAYERA czerwonym provado i też zielonym i nic.

pozdrawiam,
michał
Ogólnie fikus beniamin nie lubi przestawiania...odrazu zaczyna gubić liście.
a co do szkodnika to może być tarcznik.... czy z kwiatka ciekną tłuste, klejące plamy na podłoge?
ja zastosowałam pałeczki Tarcznik plus, wytarłam dokładnie liście wodą i pomogło

-- 6 kwi 2013, o 23:03 --
Edither pisze:Witam, jestem posiadaczem fikusa beniamina, przynajmniej tak mi się wydaję. Jeśli się mylę to proszę o identyfikację. Rośnie całkiem ładnie, tylko gubi dużo liści. Czy jest to normalne? I jeszcze jedno, chciałbym go podciąć i za bardzo nie wiem, jak się za to zabrać. Może ktoś mi podpowie :)

Oto jego zdjęcie:
Obrazek
Fikus beniamin ma to do siebie ze nie lubi być dotykany przestawiany bo od razu gubi liście.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

scoobi83 zamieść zdjęcia całych roślin tak by było je widać włącznie z doniczką ale w miarę z bliska tak jednak by mieściły się w kadrze aparatu. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”