Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
teide112
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2013, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Rozmnażanie draceny obrzeżonej

Post »

Witam. Trochę poczytałem w internecie o możliwości łatwego rozmnożenia draceny. Czy może mi ktoś poradzić czy dobrze zrobiłem? Jedną z 4-ch odnóg łodygi obciąłem nożem 10 cm poniżej ostatnich liści, zamoczyłem w ukorzeniaczu AB Aqua i wsadziłem do małej doniczki z ziemią dla palm. Doniczka stoi w miejscu gdzie jest temperatura od 24 do 25 C. Ale nie mogłem dokładnie doczytać na temat czy roślinka ma stać w słabym świetle czy na słońcu i kiedy oraz ile podlewać taką świeżo rozmnożoną roślinkę. Natomiast został mi jeszcze drugi kawałek obciętej łodygi o długości 10 cm, postawiłem go w szklance z wodą zanurzając na głębokość 1 cm. Stoi też w takim ciepłym miejscu 24-25 stopni C niedaleko parapetu. Nie mogłem znaleść informacji czy taki "kikut" należy trzymać na słońcu czy raczej nie, czy zmieniać wodę, może jakiś nawóz? Może ktoś podpowie mi jak postępować dokładnie przy rozmnażaniu tej roślinki. Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie draceny obrzeżonej

Post »

Zostaw niech sobie stoi albo się ukorzeni albo zgnije, nie każdemu się ponoć ukorzeniają, stanowisko jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione. :wink:
pat_zaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 mar 2013, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam:)
Mam problem jakies dwa tygodnie temu probowalam odmłodzić moja dracene:( pocielam na mniejsze kawalki i wsadzilam do ziemi wierząc że sie przyjmie:( ale niestety dwa dni temu zauważyłam ze liscie zaczynaja zółknąć:( wyciągłam ja z ziemi i okazalo sie ze nie ma korzeni a wsadzone wczesniej pnie niestety sa miekkie i prawie puste w środku:( wiec obciełam do miejsca gdzie pień był jeszcze twardy i zdrowy i znowu wsadziłam do ziemi...ale obawiam sie ze sytuacja sie powtórzy:( prosze o pomoc....czy jeśli teraz wyjmę ja z ziemi i wsadze do wody to dam rade ją odratowac??? Nie wiem co robic a jestem zielona w twmacie:D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

pat_zaw jeśli proces gnilny w pniach nie postąpił zbyt daleko to wstaw te pinki w wodę, w ziemi nie ukorzenisz.

_wojtek jedyna opcja jaką widzę to odmłodzenie przez cięcie, jeśli się zdecydujesz pozaznaczam na zdjęciach jak bym pociął sam. :wink:
_wojtek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 mar 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Czarodziej_ pisze:_wojtek jedyna opcja jaką widzę to odmłodzenie przez cięcie, jeśli się zdecydujesz pozaznaczam na zdjęciach jak bym pociął sam. :wink:
Cóż, jako że nie było odpowiedzi przez długi czas to się wczoraj zdecydowałęm i pociąłem bo końcówki już się mocno uginały ;) Gruby badyl uciąłem na wysokości 15cm i później przed rozgałęzieniem; cienkie badyle na kawałki około 15cm - z dwóch wyszły dwa, z jednego (tego pogiętego) jeden (trochę masło maślane) - pozalepiane woskiem od góry i do wody.

Pozostaje jednak pytanie na przyszłość - co robić, żeby badyle były grubsze a nie robiły się coraz bardziej cienkie z czasem?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

_wojtek pnie robia się wydłużone i cienkie w momencie gdy roślina ma po pierwsze za mało światła, po drugie gdy ma nieprawidłowe podłoże i po trzecie gdy jest nieodpowiednio zasilana. :wink:
_wojtek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 mar 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Czarodziej_ pisze:_wojtek pnie robia się wydłużone i cienkie w momencie gdy roślina ma po pierwsze za mało światła, po drugie gdy ma nieprawidłowe podłoże i po trzecie gdy jest nieodpowiednio zasilana. :wink:
Jako, że zajmuję/interesuję się od niedawna to strzelałbym złe nasłonecznienie + nieprawidłowe zasilanie (sama odstana woda bez nawozów)... pozostaje poczytać :)
dziękuję za odpowiedź.
pat_zaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 mar 2013, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Czarodzieju_ Dziękuję za odpowiedz:D
Już biorę się za moje biedne dracenki:D
A możesz mi jeszcze powiedzieć jak długo trwa ukorzenianie draceny w wodzie??? to znaczy kiedy mniej więcej powinny pojawić się korzonki:D??
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

pat_zaw różnie, czasami po 3 tygodniach czasami po 3 miesiącach, nie masz na to wpływu. :wink:
pat_zaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 mar 2013, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Czarodzieju_ dzięki za odpowiedz:D Pozostaje mi tylko cierpliwie czekać:D
pat_zaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 mar 2013, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

A co jeśli moje draceny w wodzie gniją:( nie chcą puścić korzonków a pień staje się miekki:( Poradźcie co moge jeszcze zrobić by je uratować:)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

pat_zaw zmieniać co trzy dni wodę i za każdym razem wrzucić w nią pół tabletki węgla lekarskiego, rozpuścić i w to dopiero wstawić pinki. Pinki oczywiście należy przyciąć do miejsca w które jeszcze nie poszła zgnilizna. :wink:
pat_zaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 mar 2013, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Dzięki Czarodzieju za odpowiedz, moje dracenki moczą sie w wodzie z węglem:D mam takie pytanie czy tego wegla mam uzywac az do momentu pojawienia sie korzeni ?? czy moze tylko przez jakis czas??
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”