Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Prof. Mika chyba najlepszy.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Też polegam na Augustynie, nie ma raczej lepszej książeczki dla rodzimego sadownika :)
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dzisiaj już ją zamówiłem w księgarni :)
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam,
Pomoże ktoś jak mam przyciąć te drzewka? Pierwsze to 3 letnia jabłoń LOBO, 2 to papierówka biała, 3 to roczne RENETA, 4 czereśnia, 5 grusza KLOPSA i 6 też czereśnia. Dwa ostatnie przyciąłem już tylko nie wiem czy dobrze. Liczę na Wasze opinie. Pozdrawiam. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Wspomoże ktoś kolegę?
mirra66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam,

Proszę o porady jak przyciąć i uformować poniższe drzewka. Sadzonki były sadzone na jesień 2010 więc idzie im trzeci rok.

1.Wiśnia łutówka
Obrazek

2. Śliwa renkloda
Obrazek

3. Śliwa węgierka
Obrazek

4. Jabłoń zielona oliwka
Obrazek

5. Jabłoń kortland
Obrazek

6. Grusza konferencja
Obrazek

7. Czereśnia
Obrazek

Proszę o zwrócenie uwagi na zgrubienia na gałęziach czereśni - czy to jakaś choroba?
Obrazek Obrazek Obrazek
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Moje głupie pytanie brzmi - jaką farbę emulsyjną wybrać...? :oops:
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Drako, farba emulsyjna biała zewnętrzna.
Trzeba do niej dodać miedzianu lub topsinu.
Piotrek, chyba nadszedł wreszcie czas na cięcie amatorskie.
Mrozy tak jakby odpuszczały.
Lukasz, Mirra, nie to, że nikt Wam nie chce pomóc.
Na fotkach wcale nie jest łatwo zaznaczać cięcie. Rossynant wiele pisał o cięciu.
Czytajcie wątki o cięciu (albo kupcie dodatkowo książkę o cięciu), sekator w ręce i .....
Pamiętajcie, że nie tylko się tnie, ale i odgina gałązki.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

To może ktoś powie mi jak chociaż tą 1 jabłonkę mam przyciąć, gdyż jest młoda i nie chcę ją "spaprać"? http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0a5 ... b4ace.html
kosik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 mar 2013, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam wszystkich serdecznie,

Jestem laikiem w ogrodnictwie a mam kilka pytań odnośnie drzew owocowych i prosiłbym o pomoc.
Zakupiliśmy działkę pod budowę domu gdzie poprzedni właściciele mieli mały sad - śliwy, wiśnie, czereśnie i jabłonie

Cześć drzewek niestety musiała zniknąć ale po budowie domu zostały 2 stare czereśnie i jedna stara jabłoń.

1) Jabłoń
rodzi masę małych, ale smacznych owoców. Niestety nie wiem co to za odmiana. Chyba dość późna, bo dojrzałe owoce są w na przełomie września i października.
Poniżej zamieszczam jej zdjęcie i pytam, czy warto ją trzymać i co zrobić aby poprawić wielkość owoców. Może należy przyciąć. Tylko jak mocno.

Obrazek

2) Czereśnie
Drzewa są olbrzymie, sięgają 8 metrów. Zbiór owoców bez drabiny niemożliwy. No i niestety są to późne odmiany, więc głównie korzystają z owoców much i osy
Owoców jest sporo i całkiem duże.

Obrazek

Obrazek

Chciałbym zapytać czy jest jakaś możliwość walki z muchami ? Jeszcze zanim był dom powiesiłem żółte karteczki, przykryłem czarną agrowłókniną ziemię pod całą koroną. Niestety bez skutku.
Larwy much wszystko zjadły.

Kolejne pytanie czy nie należy przerzedzić korony. Tylko z tego co przeczytałem na forum lepiej to zrobić w lecie a nie teraz.

Jak widać na zdjęciu jedna czereśnia z jednej strony trochę podeschła i mam wątpliwości czy ją ratować czy może wymieć na wcześniejszą odmianę ?

Czy jeszcze jakieś zabiegi są wymagane przez te drzewa ? Nawożenie ? Okopanie ? Malowanie ?
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Podłączam się pod temat - jak przyciąć kilkuletnią (?) czereśnię. Zdjęcia poniżej - bardzo proszę o zaznaczenie gdzie ciąć:( Chciałabym żeby drzewo nie rosło w górę, tylko żeby się rozgałęziało na boki. Kiedy należy też opryskać czereśnię i czym? Podejrzewam raka, psikałam podajże topsinem ale efekty chyba marne, nie wiem czy dobrze wykonałam oprysk. Czereśnia rodzi mało owoców, te co wyrosły, to zjadły niestety szpaki. Dodatkowo zauważyłam, że owoce rosną dość i wysoko i trudno do nich się dostać :/
Obrazek Obrazek
mirra66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

romix pisze: Lukasz, Mirra, nie to, że nikt Wam nie chce pomóc.
Na fotkach wcale nie jest łatwo zaznaczać cięcie. Rossynant wiele pisał o cięciu.
Czytajcie wątki o cięciu (albo kupcie dodatkowo książkę o cięciu), sekator w ręce i .....
Pamiętajcie, że nie tylko się tnie, ale i odgina gałązki.
:wit
Nikt nie mówił, że będzie łatwo :roll: . Niestety nie na wszystko jest czas. Można wszystko robić samemu i próbować wiedzieć wszystko ale niestety są pewne priorytety. A u nas nie są nim drzewka - aczkolwiek są one również dla nas bardzo ważne i dlatego szukamy porad jak je poprzycinać i uformować wśród specjalistów na tym forum. Chcielibyśmy poczytać i forum i książki lecz niestety nie ma na to teraz czasu, a nie chcemy drzewek zapuścić.

Może więc jednak ktoś spróbuje poradzić?
Arnej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2013, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cięcie jabłoni na krótkopędy ? - zdjęcie

Post »

Witam

w tamtym roku na wiosnę przyciąłem bardzo intensywnie ową jabłoń. Chciałem ją poprowadzić na krótkopędach. I tu moje pytanie, jak skracać odrosty? Czy powinienem przerzedzić i cześć całkowicie wyeliminować? Proszę o wskazówki na załączonym zdjęciu. Ewentualnie jakiś link do strony gdzie będzie wszystko przystępnie wyjaśnione.

Z góry Dziękuje

Marcin

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”