"Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gareden
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 lut 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

"Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Jakiś czas temu wybudowaliśmy nasz dom. Dbaliśmy o to, by pięknie, równo ułożyć cegłę. Teraz dojrzeliśmy do decyzji, by docieplić dom i jakoś uroczo go wykończyć. Nasz domek przypomina te znajdujące się w Bawarii. Ma szeroką werandę i balkony oraz odeskowanie poprowadzone od balkonu do szczytu dwuspadowego domu. Jest trochę podobny do tego, tyle, że cegły, znajomi myślą, że to klinkier ;)

Chcemy całość docieplić 15 cm styropianu i od dołu ładnie ułożyć klinkier a powyżej linii balkonu odeskowanie stylizowane na mur pruski. Czy ktoś z Was użył kiedyś takiej technologii? Uroczo to wygląda, szczególnie pod lasem. Znacie jakiegoś wykonawcę? Niedaleko mnie znalazłem takie rozwiązanie:

Domek jeśli chodzi o bryłę wygląda tak: http://x.garnek.pl/ga2484/3da58cae1d999 ... olnika.jpg


Usunięto nieaktywne linki, pomid.
Od świtu do zachodu jest tyle piękna, ile tylko sam go znajdziesz w dniu...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: "Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Bardzo ładnie teraz wygląda. Dużo okien, a do tego jeszcze mur pruski - nie widzi mi się to.
Waleria
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: "Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Masz bardzo ladny dom w stylu tyrolskim. Chcesz dac imitacje muru pruskiego to dasz, ale wydaje mi sie (gdzie tam "wydaje", pewien jestem), ze wtedy bedzie na tym domu wszystkiego duzo za duzo. Zamiast spodziewanego spokoju i wrazenia porzädku zapanuje chaos i denerwujäca plätanina linii z dziurami okien. jeśli möglbym zaproponowac elewacje dla tego domu, to widzialbym döl z lupanego granitu, wypuszczony wzgledem reszty elewacji o 4-6 cm i wyzej elewacja modrzewiowa. Do tego mozna by dobrac okiennice drewniane, nawet w innym kolorze ale lamane na pöl. Otwarte podkreslalyby obramowanie okna i nie sprawialyby wrazenia ciezkosci.
Ale jeśli decyzja dotyczäca imitacji muru pruskiego jest juz podjeta, poszukaj wykonawcöw w zachodniej Polsce. Tam tego typu budownictwo jest bardziej popularne. Znam jednego rzemieslnika spod Polczyna parajäcego sie renowacjä i budowä takich domöw, ma swöj tartak, swojä brygade murarskä i jest solidny. Numer telefonu do niego powinienem miec gdzies w starych aparatach. jeśli jestes zainteresowana i masz niedleko, poszukam i jeśli on sie zgodzi podesle Ci na PW.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21817
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: "Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Mur pruski przy tak małych oknach to kiepski pomysł...
Domek ma dośc duży dach,piękne balustrady i nie powinien byc stłamszony wątpliwą ozdobą jaką jest ożebrowanie w murze pruskim.
Ale to tylko mój gust.

Jerome pisze: jeśli möglbym zaproponowac elewacje dla tego domu, to widzialbym döl z lupanego granitu, wypuszczony wzgledem reszty elewacji o 4-6 cm i wyzej elewacja modrzewiowa.
Nie polecam takiego rozwiązania .
Mam u siebie takowe od dziesiątek lat i zamierzam to zmienić podczas ocieplania budynku.

Wystająca część fundamentu poza reszte lewacji to wieczny kłopot z podmiękaniem ścian,wiecznie brudna elewacja bo deszcz rozbryzguje sie od tego wystepu na którym zalega kurz i niestety z czasem porastają go grzybki .
Owszem ładne nawet kolorowe w zależności od wystawy i działania atmosfery... :evil: ale kto chce mieć grzybki na ścianie fundamentu :wink:
Nie jest to dobre rozwiązanie i szczerze nie polecam


jeśli zamierzamy podkreslic dolną część elewacji to radzę raczej ją wpuśćić (schować,cofnąć)pod jej górną część ,która może wystawać nad dolną o te proponowane 6 cm lub podkreślić kolorem innym niż reszta budynku.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
mmakoo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 lut 2013, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: "Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Jeśli mogę wtrącić swoje "groszaki" (choć kompletnie się nie znam na budownictwie), myślę, że taki mur pruski w ogóle tu nie pasuję. Nic a nic. Ale to tylko taka moja wizualnno-estetyczna opinia :oops:
Pozdrawiam Marta/mmakoo
Awatar użytkownika
gareden
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 lut 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: "Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Dzięki za te uwagi. Faktycznie, byłoby tego za dużo. Może po dociepleniu dodam tylko kamień na parterze i otwierane na pół okiennice. Jestem z południa Polski. Więc Pomorze jest trochę daleko. Mam już wykonawcę, który się może tego podjąć w mojej okolicy. Pozdrawiam!
Od świtu do zachodu jest tyle piękna, ile tylko sam go znajdziesz w dniu...
tmaksym
50p
50p
Posty: 59
Od: 23 lis 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Witam,
warto pomyśleć o regionalizacji budownictwa... Przenosząc pewne rozwiązania budownictwa z innej części kraju do naszego regionu możemy więcej zrobic złego niż dobrego. Myslę, że warto wybrać się do regionalnego skansenu w którym mozemy podpatrzeć rozwiązania przyjęte na danym terenie i wykorzystać je do budowy naszego domu. Ja widzę 2 zalety. Mamy dom wkomponowany w krajobraz, od wieków zadomowiony i współgrający z otoczeniem a poza tym rozwiązania technologiczne, układ dachu, materiały są dostosowane do warunków panujących na danym obszarze. Przez setki lat przodkowie wypróbowali i wytworzyli najlepsze rozwiązania... także estetyka takich budynków jest niemała. Dzięki wzorcom budownictwa historycznego mamy piękny dom wkomponowany w krajobraz a do tego chronimy wartości historyczne, możemy dołożyć małą cegiełkę w ochronę dziedzictwa narodowego. Pozdrawiam
Ogród pod Dębową Górą
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=49050" onclick="window.open(this.href);return false;
RobBert
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 sty 2015, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: "Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Takie rozwiązanie faktycznie najczęściej możemy spotkać na Śląsku, czy Warmii i Mazurach, ale nie zniechęcałbym się tak szybko, bowiem takie perełki można napotkać po drodze jeżdżąc po całym kraju. :wink: Sam widziałem różne, bo i u siebie wykorzystałem technologię muru pruskiego przy budowie domu. Myślę, że dobra ekipa poradziłaby sobie również z dużą liczbą okien, tak aby mur pruski wyglądał jak mur pruski, a nie jak jego atrapa :-) A mogę wiedzieć jaka firma u Ciebie pracowała? U mnie firma moltom.
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: "Mur pruski" w nowym domu? Co o tym myślicie?

Post »

Jejku masz piękny dom! ;:167 Na Twoim miejscu bym nie robiła muru pruskiego - za dużo będzie wszystkiego :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”