Jednokolorowa rabatka

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

klusko, powiem szczerze :
oglądając, aż oddech wstrzymałam.
Ta biała pnąca, może być albą " Maxima", ok. XV w.
To jest tak niesamowity efekt, że aż ....tchu brak.
Taka biała przestrzeń - moje białe marzenie, a rezedy wonnej jeszcze nigdy nie widziałam.

Cmokam Cię staranie za tak piękny, przedsenny pokaz.
Obrazek


" Rabata na trzy pory roku

Autor: Maria Znaniecka

Zaprojektowanie rabaty na trzy pory roku nie wymaga jakiejś specjalnej wiedzy ogrodniczej. Wystarczy połączyć na niej kwiaty jednoroczne i byliny o podobnych wymaganiach i różnych okresach kwitnienia. Uzupełnienie rabaty mogą stanowić ozdobne krzewy o efektownych liściach lub owocach. (..)"

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna ... edc7c.html
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Czytałam , że optycznie powiększają ogród kompozycje różowo niebieskie, więc próbuję coś takiego stworzyć na obrzeżach ogrodu
Obrazek
w głębi będą hortensje i tawułki :P
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Haniu ja pierwszy raz wysiałam rezedę jak zakładałam ogród, bo podobno ładnie pachnie. Ale nigdzie nie mogłam znaleźć opisu tego zapachu, ani w książkach ani w internecie. I nie mogłam się doczekać aż zacznie pachnieć... ale czego oczekiwać od kwiatu który nie kwitnie? I pewnego dnia przechodząc obok zielnika w samo południe po prostu oniemiałam... wracam i czuję niesamowicie piękny zapach fiołkowy i owocową nutą, tak silny, ze mimo, ze roślinka niewielka nie trzeba się na nią nachylać. Jedyny minus, że musi być napradę gorąco, zeby rozkoszować się tym zapachem, ale niesie się po całym ogrodzie. Jako wypełniacz doskonała, silnie się krzewi, całkowicie niewymagająca i jak zostawi się ją do uschnięcia, to rozsiewa się na następny sezon sama.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
anu-la
200p
200p
Posty: 248
Od: 19 cze 2007, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Też uwielbiam tworzyć rabatki kolorystyczne, więc dołączam do klubu :D . Rabatki różowa, w odcieniach czerwieni i pomarańczu, bordowa oraz biała są ciągle dopracowywane. Biała powstała w zeszłym roku. Jest to niewielki róg przed iglakami które rosną wzdłuż ogrodzenia. Posadziłam na niej:
różę okrywową (3 szt)
astry niskie (3 szt)
liatrę (2 kępy)
jeżówke (2 szt)
guarę (2 szt)
i aksamitke kremową (2 szt)
Na razie kwitnie aksamitka, wiec na efekt trzeba będzie jeszcze poczekać.

Obrazek

Eksperymentuje jeszcze z rabatką bordową (rośliny o bordowych liściach). Posadziłam na niej żurawkę, berberysa małego o kulistym kształcie, tawułke, wajgele o liściach bordowych i dwa rodzaje dabrówki. Ostatnio dosadziłam dalię o bordowych kwiatach. Zdjęcie z wiosny kiedy jeszcze kwitły tulipany i dąbrówka, teraz rabatka jest już prawie bordowa :D. Za tą rabatka właśnie biały róg.


Obrazek

Pozdrawiam

Anu-La
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

Anu-la świetnie zapowiada sie bordowa rabata :D
W ogóle wszystkie swoje rabaty bardzo w ciekawy sposób aranżujecie.
Do mojej białej domieszałam trochę ciemnego fioletu (fioletowe środki w dziewannie, barwinek, tulipany) oraz żółtej barwy (kosaćce kremowo-żółte, narcyzy, na obrzeżu forsycja). Rabata ta nie zajmuje zbyt dużo miejsca, więc taka w jednym kolorze nie pasowałaby do ogólnego charakteru całej działki - inne rabaty ułożone są w wielu barwach. To może pokażę Wam jeszcze dwie, które tworzę pod określonym względem kolorystycznym:
- niebiesko-żółto-różowa
- niebiesko-czerwono-pomarańczowa.
Na razie aktualne zdjęcia tej pierwszej:
- kosaćce i złocienie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

- tu na pierwszym planie jeszcze jest przywrotnik, w tle odętka, mak wschodni i ostróżki pod siatką
Obrazek

- kocimiętka i smagliczka
Obrazek

Posadzone jeszcze zostały:
- różowe: malwa, floks, dzika róża, lilie, goździki brodate, tawuły, krwawnik
- żółte: róża, tojeść, słoneczniczek, lilia orientalna, rudbekia jednoroczna, nachyłek
- niebiesko-fioletowe: heliotrop, przetacznik, liatra (już nie wiem czy wszystko wymieniłam ;)).
A od wczesnej wiosny do maja kwitną cebulowe.
Tylko jak na razie te moje wszystkie "planowane" rabaty przedstawiają się dosyć chaotycznie, więc nie mam się czym w sumie chwalić :/ Ale mam nadzieję, że z czasem jak to wszystko trochę się rozrośnie, zdobędzie się w międzyczasie inne ciekawe okazy roślin, to to wszystko nabierze jakiegoś kształtu.
Pozdrawiam Was serdecznie :P
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Ja też postanowiłem stworzyć rabatkę kolorystyczną i to w najprostszy chyba możliwy sposób: http://sklep.cnos-vilmorin.pl/go/_info/?id=358 - kompozycja czerwona. Wysiałem w maju do gruntu, obecnie roślinki już powschodziły i mam nadzieję że już w lipcu zaczerwini się w moim ogródku :D
Panesz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2008, o 07:47

Post »

No proszę!
Myślałem, że tylko ja mam takie rumiany,Obrazek Obrazek Obrazek
a tu...
Kilka razy były one niszczone czy to przez dzieci, czy to z okazji imienin czy innych względów. Wandalizm. Raz mi prze...mokły, wygniły, jednak ratowałem, i to jakim kosztem!
W dziś mam trzyeltnie. 3 lata na jednym miejscu. Z tym skąd wzięły mi się te jasne? Tego nie wiem! I jak widać są identycznie dwukolorowe jak u Alany/a. Widocznie zadziałała tu genetyka Mendela! W tym roku je rozsadzę i rozdzielę. Ale o ile się orientuję, nowe osobniki z nasion! czy jasno, czy ciemnoróżowych nie muszą mieć ... koloru matecznego! Ponadto są to samosiejki. Dzięki, że się znalazły!

Ile w tym prawdy, że z nasionek (kwiatów) otrzymam różnobarwny materiał? Nawet tzw. krase.
Jestem niecierpliwy. Jeżeli tu się nie dowiem, to będę musiał poczekać na ... następny rok!
Album zdjęć www.panesz.fotosik.pl
Awatar użytkownika
anu-la
200p
200p
Posty: 248
Od: 19 cze 2007, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Zapraszam do obejrzenia rabatek kolorystcznych pod tym adresem na moim blogu.

http://anu-la55.blog.onet.pl/1,AR3_2007 ... index.html

Rabatki ciągle są udoskonalane. Staram się przestrzegać zasady, żeby nie łączyć różu z czerwienią i zółtym, chociaż nie jest to łatwe bo wajgela (różowa) kwitnie tuż przy rabatce pomarańczowo-czerwono-żółtej, z tym że jak ta rabatka będzie w pełni kwitnienia to wajgela już przekwitnie. Postaram się dodać parę aktualnych fotek z rabatek kolorystycznych jak tylko kwiaty bardziej się rozwiną :D

Pozdrawiam

Anu-La
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Anu-La- piękne są Twoje rabatki :roll: . Ja również nie lubię łączyć różu z czerwienią, a jeszcze bardziej z pomarańczem. Kiedyś marzyła mi się rabatka w kolorze pomarańczowym, ale trochę mały jest wybór kwiatów w tym kolorze :cry:
A to moja rabatka niebieska
Obrazek
przekwitłe już niebieskie irysy, dzwonek brzoswiniolistny, lawenda w dwóch odcieniach i macierzanka.
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A czy odwiedzaliście Biały Ogród tutaj:
- http://www.invectis.co.uk/sissing/

Konkretnie (linki na stronie)
# White Garden - 1
# White Garden - 2
# White Garden - 3
# White Garden - 4

A dla wielbicieli róż:
# Rose garden - 1
# Rose garden - 2
# Rose garden - 3
# Rose garden - 4

(inne angielskie ogrody można znaleźć tu: - http://www.greatbritishgardens.co.uk/in ... ardens.htm)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

Nalewko, dzięki wielkie za ten link ;:180 prawdziwa rozkosz dla oka i duszy :D

Na mojej białej rabacie hortensja Kyushu zawiązała pąki kwiatowe, jak się rozkwitną, to pokażę :P
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3303
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bardzo ciekawa koncepcja rabatki klusko! Podziwiam determinację w zdobywaniu roślin w tym kolorze, a z doświadczenia wiem że takie kolekcjonowanie wymaga czasu... i to masę czasu! Jeszcze więcej czasu musiałaś poświęcić na przygotowanie tego miejsca, założenie rabatki i jej pielęgnacje!
Pomysł naprawdę super i właśnie sobie myślę, ze jak kiedyś będę zakładał nowy kawałek ogródka to czy by go nie podzielić na 3-4 kolorystyczne kawałki, efekt jak widać u Ciebie jest przepiękny!
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Dzięki Piterek za dobre słowo :) Myślę, że przeceniasz moją pracę.... po pierwsze to największa moja przyjemność, a poza tym nie brakuje na rabatach chwastów, bo z taką olbrzymią powierzchnią nie jestem sobie sama w stanie poradzić... ale czekam na emeryturę... jeszcze tylko 27 lat... i czasu bedę mieć wystarczająco ;).
A teraz pokażę moją rabatę w odsłonie wczesno-jesiennej... niestety przez sierpień nie było mnie w domu, więc nie uchwyciłam niektórych kwitnących bylin... szkoda, może w przyszłym roku...
A teraz zdjęcia - niestety bez słońca, ale nie ma co czekać... nie wiadomo kiedy wyjdzie.... przez kilka minut nawet dzisiaj błysnęło...
Przed świtem, kiedy piję poranną kawę - widok przez okno w jadalni
Obrazek
a to nowe nabytki - zobaczymy efekt na wiosnę
Obrazek
niestety czasami wpląują się rośliny z inną kolorystyką...
Obrazek
gaura, która miała być białą
Obrazek
w zasadzie same jednoroczne
Obrazek
dalie i inne
Obrazek
i jeszcze jedna panorama
Obrazek
i ostatnie
Obrazek
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”