Chińska róża(Hibiscus rosa-sinensis),cz.2-uprawa,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
spajder_3Xc
50p
50p
Posty: 82
Od: 25 lut 2007, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gliwice

Chińska róża(Hibiscus rosa-sinensis),cz.2-uprawa,pielęgnacja

Post »

Poprzednią część wątku znajdziesz tu
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=5074



witam dostałem dużą różę chińska stoi aktualnie w cieniu i zaczęły opadać jej liście żółkną i opadają, co może być tego powodem i jak to naprawić. ponadto jest rzadka (mało liści i są od siebie bardzo oddalone) co należy zrobić by to się zniwelowało. oraz jak przycina się róże chińską i jak dbać powinienem o nią jakie nawozy i zabiegi wykonać na niej żeby była ładna ponadto czy z obciętych pędów idzie wykonać sadzonki jeśli tak to jak je zrobić pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
kwiaciara
200p
200p
Posty: 362
Od: 28 wrz 2011, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: jak dbać o róże chińską

Post »

Różę chińską cięzko się szczepi. Robi się to ucinając zdrewniałe wierzchołkowe sadzonki i zamaczając w ukorzeniaczu i do ziemi.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jak dbać o róże chińską

Post »

Poczytaj o wymaganiach, a przyczyną żółknięcia liści może być przeprowadzka starszej rośliny, a także zbyt ciemne stanowisko.Najlepiej wybrać na początku optymalne stanowisko (od południa, potrzebuje sporo miejsca) i hodować od sadzonek robionych wiosną.'Normalna' róża będzie miała spore międzywęźla, nic z tym nie zrobisz, taka jej natura, a te dostępne w handlu są traktowane środkami skarlającymi.
Awatar użytkownika
spajder_3Xc
50p
50p
Posty: 82
Od: 25 lut 2007, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gliwice

Re: jak dbać o róże chińską

Post »

Witam, dziękuję za informacje, aktualnie róże zacząłem spryskiwać wodą (liście) i liście przestały opadać, żółknąć i zaczęły ciemnieć nabierają połysku.
Różę też przyciąłem i trochę naprostowałem oraz dałem na podstawkę wyłożoną keramzytem by nie stała w wodzie.
Jak na razie, roślina zaczęła odżywać, niebawem zacznę ją nawozić. Zastanawiam się czy lepiej nawozić nawozem do liścieniowym czy zwykłym doglebowym?? Pozdrawiam Krzysztof.

Aha część pędów włożyłem do wody a część z ukorzeniaczem do ziemi ,czy te w wodzie mają szansę się ukorzenić??
Awatar użytkownika
babuszka1
50p
50p
Posty: 63
Od: 1 lip 2011, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska, beskid wyspowy

Post »

Witam forumków i przechodzę do "sedna sprawy".
Dostałam starego hibiskusa. Jest prawie łysy i zdrewniały- ma kilkanaście lat. Miał być wyrzucony na śmietnik ale zabrałam go żeby uratować jakieś szczepki. Teraz zrobiło mi się żal staruszka i chciałabym go ocalić. Czy można go jakoś odmłodzić? Co mam z nim zrobić?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
masik
1000p
1000p
Posty: 1077
Od: 4 wrz 2012, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: co zrobić ze starą różą chińską?

Post »

Wyczytane z wiki...pedii cytuję" Starsze okazy, ze względu na ich rozmiar, oraz mogący zbliżać się kres żywotności można odmłodzić. Odmładzanie przeprowadza się wcześniej niż zwykłe przesadzanie. Optymalnym miesiącem do tego zabiegu jest kwiecień. W tym celu, należy przyciąć ? części naziemnej rośliny, ostrym sekatorem stosując zasady zwykłego przycinania. Po wyjęciu bryły z donicy, konieczne jest dokładne obejrzenie korzeni, usunięcie w pierwszej kolejności tych nadpsutych lub zgniłych, a następnie ? całego systemu korzeniowego. Do cięcia korzeni zawsze używać czystych, ostrych nożyc, sekatora lub bardzo ostrego noża. Starać się nie ciąć korzeni najgrubszych, oraz nie kaleczyć tych, które pozostaną. Każde cięcie wykonywać tak, aby średnica cięcia była jak najmniejsza czyli najlepiej pod kątem prostym. Po tych zabiegach umieścić roślinę w donicy o rozmiarze odpowiednim do pozostałej bryły korzeniowej, tak aby dookoła znalazła się ok. 3-centymetrowa warstwa świeżej ziemi. Nie podlewać rośliny do następnego dnia, nie nawozić przez 6 tygodni. Do momentu wznowienia wzrostu roślinę umieścić w jak najjaśniejszym miejscu."
Awatar użytkownika
babuszka1
50p
50p
Posty: 63
Od: 1 lip 2011, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska, beskid wyspowy

Re: co zrobić ze starą różą chińską?

Post »

Dziękuję za ekspresową odpowiedź!! ;:138
Czy do kwietnia mam ją dać do chłodniejszego pomieszczenia czy normalnie w ciepłym pokoju i podlewać? Zasilać ją? Nie mam do swiadczenia z tym kwiatkiem a bardzo mi się podoba...
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: co zrobić ze starą różą chińską?

Post »

Babuszka na górze masz coś takiego jak wyszukiwarka. Albo zajrzyj tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=10192
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Hibiskus-ketmia róża chińska, rozmnażanie

Post »

W ukorzeniacz, do ziemi i przykryć najlepiej szklanką, lub słoikiem (jeśli duża) żeby zwiększyć wilgotność. Jak zaparuje, to odkryć na kilka minut i przykryć z powrotem. Potrzeba dużo cierpliwości, bo ukorzenianie może potrwać nawet dwa miesiące. Życzę powodzenia :D
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Re: Róża chińska ,jak dbać o nią

Post »

Ja ukorzeniam w wodzie i mam 100% przyjęcia, ale dłuugo to trwa.
Ministerstwo Książki
Belfedor
200p
200p
Posty: 409
Od: 10 maja 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Chińska róża (Hibiscus rosa-sinensis) cz.2

Post »

Mi się cały czas marzą takie cuda, ale nie ma ich w sprzedaży ! :(

http://www.kwekerijgommer.com/fotos/
Nawet podanie żródła skąd zaczerpnięto fotki nie tłumaczy łamania przepisów dot. własności intelektualnych .KaRo
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21871
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Chińska róża (Hibiscus rosa-sinensis) cz.2

Post »

"Zwykły gomerowski" !!!! hahaha jest przepiękny Dorotko! ;:180

Kingo na jednej roślinie tak różne pokazały się kwiaty??? ;:oj :D



Moje hibiskusy tez szleją ;:138 ;:3
Ten koralowo czerwony utrzymuje kwiat już piąty dzień!
El capitolio aż czerwieni się od nabrzmiałych pąków!
A kolejny łososiowy już pęka !
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
crazydaisy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4935
Od: 27 cze 2013, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Keadby UK

Re: Chińska róża (Hibiscus rosa-sinensis) cz.2

Post »

No, dokladnie! Dla mnie to troche niezrozumiale, a dopiero co kombinowalismy nad hibiscusem jednej z forumek, ktory przez 2 lata kwitl w jednym kolorze, a potem zaczal mieszac kolory i ma kwiaty i mocno rozowe i kremowe. Ten moj ma rozowy kwiat 3 dzien, ale on jak tylko sie zaczal rozwijac, byl wewnatrz rozowy i zewnetrzna strone blizej dna kielicha tez mial rozowa. Dzis rozwinal drugi kwiat i on zdecydowanie jest kremowy! :shock: Teraz juz jest w pelni rozwiniety i nadal jest kremowy, z czerwonym dnem. Poszlam zobaczyc do doniczki na uklad pedow - z ziemi wychodza 2 pienki, kwiaty sa na roznych. Jest mozliwe, zeby w doniczce byly 2 rosliny? Bo to by tlumaczylo sytuacje.
Kinga
Fuksjoza, hojoza, ketmioza, czyli komus tu odbija... ;) cz.3 - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 05&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Zgoda bez polskiej czcionki/Adminka
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”