Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy cz. 1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problem z palmą Areka !

Post »

aguunia pisze:pomocy! mam palmę, z tego co ustaliłam jest to daktylowiec, ale od godziny próbuję dołączy jego zdjęcie bezskutecznie. Pomocy- jak mam to zrobic??
Prześlij foto na emaila.
JolaToJa pisze:Przesadzilam palme kanaryjska do wiekszej doniczki. Sprawdzilam korzenie, eleganckie biale.
Bylo to miesiac temu. Wczoraj wrocilam po 4 dniach do domu, a liscie opadly strasznie. Dolny już leza na podlodze. Co moze być przyczyna? Inne warunki sie nie zmienily, a nawilzacz wylaczylam, ale to jakis czas temu. 4 dni wystarczyly zeby tak opadla. Podlalam ja, ziemia byla z wierzchu sucha, ale pare cm. pod już byla w miare wilgotna.
Co robic?
Pokaż ją albo tu albo na emaila jak nie umiesz tutaj dodać fotek. :wink:
JolaToJa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 9 mar 2011, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z palmą Areka !

Post »

Czarodziej_ pisze:Pokaż ją albo tu albo na emaila jak nie umiesz tutaj dodać fotek. :wink:
hej, opisałam problem i wstawiłam zdjęcia tutaj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=50135
Dzięki
ilonkak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lut 2012, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki jest powód usychania liści palmy areca?

Post »

3 tygodnie temu kupiłam palmę areca. Od tygodnia całe liście(nie końcówki liści) zaczęły jej bardzo szybko usychać, na niektórych pojawiły się brązowe place. Czytałam w internecie i na forum że powodów może być wiele. Jak ja przewoziliśmy to temperatura była jeszcze dodatnia. W mieszkaniu stała koło drzwi balkonowych, czy mogło byc jej tam za zimno? Czy mógł by ktoś mi doradzić jak mogę ją uratować??
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problem z palmą Areka !

Post »

ilonkak do sklepu po doniczkę typowo palmową, zwężaną ku dołowi tego typu

Obrazek

o średnicy minimum 30 cm, nowe podłoże dla palm, najlepiej firmy Compo Sana ew. jak nie znajdziesz to jakieś typowe dla palm, piasek (trzeba domieszać do ziemi 1/5 część całego podłoża), keramzyt lub gruby żwir. W doniczce na dnie wywierć kilka otworów odpływowych, na dno doniczki daj keramzyt/żwir 2 cm warstwę, obecnego podłoża z systemu korzeniowego palmy zdejmij maksymalnie dużo ale tak by nie rozwalić całkiem systemu korzeniowego. Palmę posadź w nowe podłoże ale nie głębiej kłodziny niż rosły w starej doniczce, czyli muszą mieć tak samo wysoko ziemię jak miały za to w dół mogą mieć max. miejsca. Po przesadzeniu podlej taką ilością wody (przegotowanej i odstanej) z dodatkiem saletry amonowej (płaska łyżka stołowa na 5 l wody)byś zobaczyła wodę na podstawku, nadmiar po 20 minutach odlej. Całkowicie uschnięte liście wytnij ostrym nożem, te co przysychają na samych liściach przytnij nożyczkami do zdrowej tkanki. Żadnego innego nawożenia. Stanowisko musi być jasne ale nie bezpośrednio przy oknie by na roślinę przez szybę nie padały przechodzące przesz szkło promienie słoneczne bo może dojść do poparzenia liści. Zraszanie liści codziennie w godzinach porannych wodą destylowaną lub przegotowaną i odstaną. Raz na dwa/trzy tygodnie wszystkie liście należy wytrzeć z kurzu wilgotną szmatka i letnia wodą. Tyle mogę podpowiedzieć na teraz. Po zabiegach pozostaje czekać. :wink:
karooleks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 maja 2012, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z palmą Areka !

Post »

jak w temacie - po rozsadzeniu (tydzień temu) palma zaczęła schnąć. Co robić?

Zamieszczam zdjęcia przed i po.

Pomóżcie..

Przed:
<script src='http://img842.imageshack.us/shareable/? ... e.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Obrazek</noscript>

Po - palma nr 1
<script src='http://img201.imageshack.us/shareable/? ... u.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Obrazek</noscript>

Po - palma nr 2
<script src='http://img214.imageshack.us/shareable/? ... u.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Obrazek</noscript>


Liście obydwu palm po tygodniu:
<script src='http://img194.imageshack.us/shareable/? ... m.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Obrazek</noscript>

<script src='http://img225.imageshack.us/shareable/? ... e.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Obrazek</noscript>

<script src='http://img845.imageshack.us/shareable/? ... q.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Obrazek</noscript>

z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

areca cała w plamki

Post »

Witam. Mam pytanko odnośnie palmy areca. Właśnie takową zakupiłam i przyniosłam do domciu a w domciu dopiero się jej przyjrzałam. Jest cała pokryta brązowymi plamkami (kropkami). Kropki są na łodyżkach, u nasady liści i czasem na samych liściach. Po umyciu roślinki czystą wodą przetarłam ją papierowym ręcznikiem a tu niespodzianka, część tych kropek została na ręczniku...
Obrazek Obrazek Obrazek
Czy to tarcznik, czy może coś innego? To roślinka z marketu, więc spodziewam się wszystkiego :?
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
aimera
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 cze 2012, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z palmą Areka !

Post »

Witam serdecznie
Cieszę się, że znalazłam to forum gdyż mam problem z palmą i nie ma kto mi pomóc.
Znalazłam na jednym z postów zdjęcie, które pozwoliłam sobie wkleić. od 6 miesięcy mam dużą palmę, początkowo standardowe problemy: uschnięte liście, na szczęście skraplam, podlewam, odżywiam. Jednak niepokoją mnie brązowe plamki, które są i na łodygach i gdzieniegdzie na liściach. Proszę o pomoc bo kompletnie nie wiem co mam czynić by uzdrowić moją roślinkę:)
Obrazek
karooleks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 maja 2012, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z palmą Areka !

Post »

wydaje mi się, że to jest normalne. ale może lepiej byloby gdyby wypowiedział się prawdziwy znawca tematu :)
Moja palma (post powyżej) mimo chwil trwogi po rozsadzeniu ma się nieźle ale nie chcę zapeszać bo minął dopiero miesiąc..
greenheart1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sie 2012, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z palmą Areka !

Post »

Mam problem z młodymi daktylowcami, wyhodowanymi z nasion przywiezionych z Tunezji. Starszy wykiełkował z listopadzie, młodsze pod koniec czerwca.
Końcówki ich liści są brązowe. Starszy ma dodatkowo żółte plamy w górnej części liścia.
Czytałem w forumowej bazie (Phoenix canariensis - BAZA) o możliwych przyczynach tych dolegliwości. Moje roślinki są jeszcze małe - nie wiem, czy powinienem obciąć uschnięty czubek. W starszej roślince pojawia się drugi listek, ma długość ok. 3 cm, a jego koniec już ma brązowy kolor.

Rośliny stały przy oknie od strony zachodniej i przez większość dnia stały w słońcu, jednak ostatnio zrobiło się zimno, więc je zdjąłem.

Czy w przypadku tak młodych roślin należałoby odciąć te brązowe końcówki, czy może lepiej zostawić roślinki takie, jakie są?
Czy będą jeszcze rosnąć, czy ich dni są już policzone? :wink:
Będę wdzięczny za pomoc :)

Załączam zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek
Kowalowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2012, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areca (Chrysalidocarpus lutescens) - WSPARCIE.

Post »

Witam,

proszę o poradę. Mam tą palmę ok 1 rok.Kupiłam ją w Ikei. Na początku trzymała się dobrze. Od ok 0,5 roku gubi liście, które najpierw usychają. Niektóre listki po uschnięciu mają czarne plamki - niestety nie mam fotki. Przez prawie cały okres stała w kącie naprzeciwko południowego okna. Do okna było ok 4m. Stanowisko było nasłonecznione w niektórych godzinach. W upalne dni zasłaniałam rolety aby mieszkanie nie nagrzewało się. Teraz postanowiłam przestawić ją bliżej okna - niestety bez rezultatu. W mieszkaniu jest zazwyczaj ciepło ok 23'C, nawet zimą (wtedy też posiłkuję się nawilżaczami zawieszanymi na grzejniku). Staram się utrzymywać raczej wilgotną glebę. Ma zapach mokrej leśnej ściółki. Niestety liście usychają, a jak je odłamuje to praktycznie urywa się cały przyschły pęd. Usychają nawet młode pędy, w których nie rozwinęły się liście. Czasami zraszam jej listki. Kiedyś zauważyłam w glebie maleńkie białe robaczki. Pamiętam, że raz ją lekko przesuszyłam będąc na urlopie. Jak ją uratować?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areca (Chrysalidocarpus lutescens) - WSPARCIE.

Post »

A podlewasz ją tak, żeby woda wyciekła dołem z doniczki?
Częste podlewanie po trochu sprawia, że górna część (gdzie nie ma korzeni) ma za mokro, a dolna (gdzie są korzenie) za sucho.

Spróbuj podlewać ją np. 1 na tydzień, ale dobrze.

Niestety, ta palma potrzebuje słońca.
Jeżeli go nie masz kup np. palmę kentia lub kępę chamaedorea elegans

PS. ładne wnętrze
Kowalowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2012, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areca (Chrysalidocarpus lutescens) - WSPARCIE.

Post »

Zazwyczaj woda przecieka do podstawki. Podlewam raz w tyg z rana. Ziemia nie wysycha zupełnie przez tydzień. Jak sprawdzam palcem, jest lekko wilgotna przed kolejnym podlaniem. Mimo to podlewam. Czy może powinna całkiem przeschnąć pomiędzy podlewaniami? Jeżeli potrzebuje słońca, to zostawię ją przy tym oknie. Teraz dni będą coraz krótsze. A co z tymi robaczkami? Walczyć czy to może jakieś naturalne zjawisko? W ziemi innych kwiatów w salonie też czasami widuje te same robaczki.

Dziękuję :)
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areca (Chrysalidocarpus lutescens) - WSPARCIE.

Post »

Pewnie ziemiórki. Poszukaj na forum pod tym hasłem.

Jeżeli przy takim podlewaniu ziemia jest wilgotna to podlewaj rzadziej, dając ziemi przeschnąć.
Mogło się zdarzyć, że część korzeni już zgniła i poprawa szybko nie nastąpi.

Zimą też musisz podlewać, ze względu na ogrzewanie.
Moja areca (dypsis lutescens) (chrysalidocarpus lutescens to dawna, już nieaktualna nazwa) zimą stoi przy zachodnim oknie i przy kaloryferze.
Tego lata wystawiłem ją na zewnątrz. Trochę przypaliło ją słońce, szału nie ma.

Hmm. Czy przesadziłaś palmę po zakupie?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”