gietas pisze: Chcę zbudować kaskadę ( bardziej w pionie ok. 170 cm, z małym oczkiem) . Prosiłbym o radę, jaką pompę kupić, żeby była odpowiednia i żeby nie kapało jak z niedokręconego kranu.
Najpierw zerknij
TUTAJ, przeczytaj ten watek, a jak będziesz miał jeszcze pytania to wal śmiało. Przy wyborze pompy kieruj się jej wydajnością na danej wysokości i odległością wylotu rury zasilającej kaskadę od pompy. Producenci pomp podają jej maksymalną wydajność w l/h na wysokości 0 m tzn na wylocie z pompy. Wydajność spada z reguły o ok 1000 l/h z każdym 1 m przewyższenia, gdzie na podanej przez producenta maksymalnej wysokości podnoszenia pompy, wydajność ta spada do 0 m/h.
Wydajność pompy zależy również od średnicy rur zastosowanych do zasilenia kaskady, oraz ilości armatury połączeniowej np. kolanka proste 90?, gdzie opory przepływu wzrastają. Proponuję stosować do połączeń kolanka łukowe 90?.
Lepiej jest zastosować pompę o większej wydajności, i regulować przepływ zaworem kulowym PExPE lub PExGW zainstalowanym przed zbiornikiem górnym kaskady, niż nie trafić z wydajnością kupując pompę o mniejszej wydajności, bo jest to bardzo trudno obliczyć, zbyt dużo niewiadomych do obliczenia przepływów.
Większa wydajność przyda się np. przy opróżnianiu zbiornika takiej kaskady na zimę.
Samą instalację połączeniową proponuję zrobić z rur LDPE. Mają wewnętrzne ścianki bardzo gładkie, co zmniejsza opory przepływu wody. Łączy się je dwuzłączkami PE.
Natomiast połączenie rury LDPE z pompą wykonujemy za pomocą złączek PE GZ oraz złączek GEKA GW (F) + GEKA,
zamontowanych na elastycznym 30 - 50cm odcinku węża np. igelitowego IG32x4,
zakończonego również złączką GEKA oraz zamontowaną na pompie złączką GEKA GW (F). Takie elastyczne połączenie eliminuje przenoszenie się drgań pompy na instalację LDPE, poza tym takie połączenie łatwe jest do demontażu na okres zimy, kiedy to wypompowujemy wodę i wyłączamy pompę a po demontażu, przepłukaniu jej czystą wodą i wysuszeniu przechowujemy w suchym ciepłym pomieszczeniu.
Przejścia przez skorupę oczka robimy na przejściówkach o nazwie handlowej "Przelot szczelny zaciskowy VDL"
nuje zrobienie całej instalacji na rurach o przekroju ? 32 mm. Większość pomp ma na wylotach gwintowane końcówki na ten wymiar.
Gdzie znalazłeś te plany, podaj mi link do nich, jeśli możesz oczywiście, bo nie mogę tego znaleźć
Spotkałem się kiedyś z pompą zasilaną solarem, może macie jakieś doświadczenia.
Odpuść sobie te wynalazki, to raczej bajerek, gadżet do naciągania klientów, a nie pompa do kaskady, mają za małe wydajności jak na nasze potrzeby.
Proponował bym raczej energooszczędną (jedynie 95 W) pompę J EBAO FTP 8500.