Brunnera - dyskusje

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Moja dalej śpi.
Jej pąki są czarne i jak się je dotyka to jakby zgniłe były bo odpadają :cry:
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Ciekawe macie metody...grzebanie,wsadzanie palca w środek :) Aż z ciekawości zerknę jutro do swoich...ale bez pogrzebywania :wink:
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Piotrku Gdyby mi ktoś rok temu powiedział, że szlag brunnery trafi zimą, to bym go wyśmiała...
Lorrie, Dawidku objawy identyczne, co tu powiedzieć... wykręciły nam niezły numer :)
Tomku to się samo dzieje :) Delikatnie odgarniam-nic, trochę głębiej, a tu mokry/zgniły placek...palec sam idzie :)
Pozdrawiam, Kaśka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Ja mam tylko zwykłe i odm.'Jack Frost'. Dobrze odbija tylko gatunek o zielonych liściach. Ogólnie to aż się nie chce wychodzić do ogrodu po tej bezśnieżnej zimie.Bida z nędzą.. :roll:
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Kasiu ja jestem ogrodnikiem raczej z małym doświadczeniem.Jeszcze nigdy w zgniły placek paluchów nie wtykałem ;:131 Rozumiem,że taki zabieg/badanie przeprowadza się bez rękawiczki w celu lepszego czucia rośliny ? :wink:
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Wczoraj i ja zrobiłam przegląd , pogrom straszny, został mi tylko gatunek i też wygląda kiepsko . Odmiany 'Jack Frost' ,'Varierata','Hadspen Cream','Langtrees' wszystko zgniło zarówno w gruncie jak i zadołowane w doniczkach , a było ich sporo, miałam je przygotowane na wymiany , a teraz sama będę szukac :(
Awatar użytkownika
iwciach
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1476
Od: 18 sty 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Moje na szczęście przezimowały :heja .
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
iwciach
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1476
Od: 18 sty 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Brunnery gnają w górę.
Obrazek Obrazek

Obrazek
Zimka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 9 cze 2009, o 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Dzisiaj dosadzałam brunery do zakątka, w którym rosły już 4 szt. posadzone w zeszłym roku. Oglądam zdjęcia Waszych okazów i stwierdzam, że moje (nawet te starsze) wyglądają przy nich mizernie. Czy i czym nawozicie swoje brunery? Kiedy i jak je przycinacie?
W tle posadziłam dwie pluskwice groniaste w kolorze purpurowym, ale martwię się że i brunery i one mają za mało słońca.... Ktoś w tym wątku napisał, że bez słońca brunery zmarnieją.... U mnie mają je rano, ale od godz. 11-12 już zaczyna się cień. Czy to dobre warunki dla tych roślin? Glebę mam wilgotną, gliniastą, podsypałam im też ziemi ogrodowej.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Po tej "chorej zimie" moja jedyna brunera nie wzeszła... ;:145
Matrix2
500p
500p
Posty: 666
Od: 29 sie 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Moje brunnery rosną od wschodniej strony i tylko rano mają trochę słońca, odpowiadała im ta rabata ale zima poczyniła ogromne spustoszenie niestety. Zrobię zdjęcia tym które zostały i tutaj umieszczę, a tymczasem kilka z mojego buszu :)
pierwsza to Jack Frost, a druga Diane`s Gold

Obrazek Obrazek
Rysiek
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Ponieważ jak na razie uprawa brunnery zakończyła się u mnie totalną porażką (na 4 posadzone jesienią zgniły wszystkie), proszę bardziej doświadczonych hodowców o rady, co mam zrobić, by zapobiec ponownie takiej rozpaczy wiosną. :( Z ostrożności kupiłam tylko dwie, looking glass i king's Ransom i nie chciałabym ich również stracić. Jak powinnam przygotować podłoże, by przezimowały? Poprzednie sadziłam na rabacie, gdzie ziema była przygotowana pod kątem host, wymieszałam ogrodową ziemię za kompostową i do tego kora. Nie ściółkowałam niczym. Dodać np. piasku? Te dwie zamierzam posadzić również w towarzystwie host na wzniesieniu, może odpływ wody bedzie sprawniejszy i to zapobiegnie zimowemu zagniwaniu... A może nie przeżyły nie od nadmiaru wilgoci, ale z innego powodu? Np. dlatego, że ich niczym nie okryłam? Albo były za małe, źle ukorzenione? :? Z góry dziękuję za wszelkie rady.
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Przyczyną strat w brunerach (jak i innych) były nietypowe sytuacje pogodowe. Najpierw jesienią susza, potem długo ciepło i nagle silne mrozy bez okrywy śnieżnej. U mnie na wschodzie był śnieg i wszystkie brunery mi przezimowały,
Stanowisko półcieniste i przeciętna gleba są dobre dla brunner. Nie lubią zatrzymującej się wody w zimie i trzeba zapewnić stanowisko by woda spływała.
MArcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”