Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Natalia6923
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 gru 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Przemku kilka tygodni temu odmłodziłam moją jukę stosując się do instrukcji jakie przeczytałam na tym forum. Mam jednak pytanie. Odcięte pinki włożyłam do wody i zauważyłam że powoli wyrastają z nich maleńkie listki. Jednak na żadnym z odkładów nie zauważyłam korzonków. Nie wiem czy to normalne czy coś jest nie tak... Poradź mi proszę co powinnam zrobić.
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Dołączam się z prośbą o pomoc.Mam problem z draceną.Przeczytałam instrukcję, oraz pierwsze 10 stron tego wątku.Widziałam schematy, jak należy dzielić dracenę, jak ukorzeniać itd.
Moje dracena, przesadzona jesienią, zupełnie zgubiła dolne liście, wygląda tragicznie.Czy jest jakaś inna możliwość, czy tylko cięcie?Boję się ja dotknąć nożyczkami, tyle lat tak pięknie rosła :( :( :(
Razem z donicą ma ok. 170 cm

Tak wygląda:

Obrazek







A tak w towarzystwie, zasłaniam "łysinę".

Obrazek

A to moja druga dracena, ma około 20 lat.Czy ją też odmłodzić-obcinając.Mam do niej szczególny sentyment.Czy taki okaz, to zdrowa roślina?Dylematy, dylematy...

Obrazek


Z góry bardzo dziękuję za wszelką odpowiedź.
Pozdrawiam
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Natalia6923 pisze:Przemku kilka tygodni temu odmłodziłam moją jukę stosując się do instrukcji jakie przeczytałam na tym forum. Mam jednak pytanie. Odcięte pinki włożyłam do wody i zauważyłam że powoli wyrastają z nich maleńkie listki. Jednak na żadnym z odkładów nie zauważyłam korzonków. Nie wiem czy to normalne czy coś jest nie tak... Poradź mi proszę co powinnam zrobić.
Całkowicie normalne, do ziemi posadź dopiero jak wybiją korzenie na minimum 2-3 cm długości i musi ich być kilka.

gosia79z pierwszą zdecydowanie bym odmłodził, drugiej nie bo nie ma takiej potrzeby jeszcze. Zmieniłbym jej tylko doniczkę na większą.
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Mam problem kupiłam dracene chyba wonna w biedronce ale żólkną końcówki liścii
Staram sie nie przelewać ani nie zasuszać
Znajoma powiedziała że ten kwiatek nie lubi dotykania i dlatego schną końcówki
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

ania3320 pisze:Znajoma powiedziała że ten kwiatek nie lubi dotykania i dlatego schną końcówki
Powiedz znajomej że nie ma pojęcia co mówi. Roślina została przemrożona. Przytnij żółknące liście do zdrowej tkanki najnormalniej nożyczkami, zmień doniczkę na większą i podłoże na nowe, typowe dla palm,juk,dracen dając na dno nowej doniczki grubszy żwir lub keramzyt jako drenaż (1 cm warstwa). Po przesadzeniu podlej tak by woda pokazała się na podstawku, nadmiar odlej, ustaw roślinę w miejscu jasnym ale z dala od kaloryfera. Przy kolejnym podlewaniu daj do wody na 2,5 l wody płaską łyżeczkę od herbaty saletry amonowej i taka mieszanką podlej dracenę - tylko raz. :wink:
adelka5555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lut 2012, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100-lica

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam serdecznie,
Jestem nowa na forum i zgłaszam się do Was z problemem, a chyba głównie do Czarodzieja :D
Otóż, miałam w mieszkaniu remont i padło mi większość kwiatków. Jednym z ostatnich jest juka, którą dostałam od babci. Chciałabym ją rozsadzić i tym samym uratować, ale niestety nie wiem jak. Chodzi mi głównie o 2 małe roślinki, które wyrosły w czasie kiedy roślina była pod folią.
Pomóżcie proszę... ;:180

http://imageshack.us/photo/my-images/341/juka3.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/42/juka2.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/190/juka1.jpg/
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

adelka5555 ja bym ją odmłodził zostawiając te młode odrosty by rosły na pniu i obok niego tak jak są teraz, górę zmarniałego pnia natomiast pociąłbym tak jak na załączonym zdjęciu i każdy kawałek zachowując pion cięcia zalał woskiem z świeczki i ukorzenił uzyskując tym samym kilka roślin, Oczywiście czubek również bym ukorzenił.

Obrazek

Poczytaj ten temat - klik :wink:
agisss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lut 2012, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

kari pisze:No dobra... Jak wszyscy, to wszyscy - ja też mam parę pytań do Przema :)
Po pierwsze - primo:
Obrazek
Ta wielgachna pokraka to dracena marginata mojej mamy... Naprawdę nie wiem, ile ona może mieć lat... Widzę, że mama kupiła i dosadziła na dole nową dracenkę, bo bolało ją, że kwiatek jest taki przerzedzony. Z ziemi wystają też trzy uschnięte na wiórek kikuty, pewnie jakieś ex-dracenki... Pomogę ją mamie odmłodzić, bo chyba tylko to może ją uratować. Powiedz mi proszę Przemo, jakiej długości mają być fragmenty, na które powinnyśmy pokroić dracenę? Wiem, że z góry mamy uciąć ok. 25-30 cm, a na dole pinek ma mieć 15-20 cm od ziemi, a co ze... środkiem? Z góry przepraszam, bo dam sobie rękę uciąć, że już gdzieś o tym pisałeś na forum, ale ja niestety znalazłam tylko info o czubku i pinku.
Obrazek
I po drugie primo:
Kupiłam śliczną malutką dracenkę - 20 cm wys. (czerwone brzegi liści) o zabawnej nazwie "tiny-tom"(jakaś miniaturka?) w równie malutkiej (5 cm średnicy) kolorowej, przezroczystej doniczce (widać przez nią nawet korzonki). Wygląda bardzo ładnie, ale... czy to jest... tego... zdrowe? Czy ta roślinka się czasem nie męczy w takich warunkach? Bo chyba ma tam raczej ciasnawo...

Pozdrawiam cieplutko i z góry dziękuję za pomoc ;:7


__________________________


Witam,
gdzie można kupić taką super doniczkę szklaną...? :)
Dziękuję z góry za info!
Aga
Awatar użytkownika
viedzma
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 sty 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam proszę o radę co z nią mam robić
Wcześniej stała w pokoju północnym wewnątrz, ale jej stan się pogarsza jeszcze jakieś plamy dostała, od jakiegoś miesiąca stoi w pokoju południowym wewnątrz pokoju, pokój niewielki niedaleko okna
rosną jej nowe liście ale niepokoją mnie te plamy, a końcówki liści pewnie dlatego, że mała wilgotność usychają, była przesadzana w zeszłym roku
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

pewnie to nic nie da trzeba czekać, ale nie wiem czy czymś spryskać, a te uschnięte końcówki mam obciąć ??
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Grzyby, zmiana podłoża na typowe dla dracen, oraz oprysk i podlanie preparatem Dithane NeoTec 75 WG dawka 3 gramy na 1 l wody. :wink:
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Moje badyle zgniły :( Gnije nawet badyl z pióropuszem liści-wierzchołek obciętej draceny.
Mam nadzieję, że wypuści chociaż pniak, który został w doniczce.Pęka na samym wierzchołku i wygląda jakby coś z tych pęknięć wychodziło.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

gosia79z a zmieniasz wodę?
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Zmieniam.Własnie przy okazji takiej zmiany zauważyłam.Całe badyle zrobiły się miękkie i przy naciśnięciu wypływa z nich "coś", śmierdzi...Ale badyl w doniczce wypuszcza i to 6, a może nawet więcej, czy one wszystkie przetrwają?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”