Agnieszko masz mieszańca czy cuchnącego.Moje mieszańce kwitną teraz ,podobno jak jest ciepła zima kwitną na początku .Jak jest wczesna zima kwitną na przedwiośniu.Ciemiernik cuchnący przygotowuje się do kwitnienia.
Ewa zaraz napiszę coś więcej o ciemiernikach,przyda się zainteresowanym.
-- Pt, 16 gru 2011, 19:06 --
Ciemierniki zakwitają w grudniu tylko wtedy ,gdy zimy są łagodne.Z reguły w naszych ogrodach powinny kwitnąć najwcześniej II-III.
Najbardziej wytrzymały jest
ciemiernik purpurowy,występuje w Bieszczadach.Natomiast te które są w sprzedaży to
ciemierniki ogrodowe.Powstał przez skrzyżowanie ciemiernika wschodniego i innymi krewniakami.Kwiaty mogą być kremowe,zielonkawe,białe lub purpurowe.Kwiaty mogą być gładkie lub ozdobione wzorkiem z cętek i barwnych żyłek.Mogą osiągnąć nawet śr. do 7 cm.Mogą być też mieszańce w kolorze żółtym.
Ciemiernik biały najstarsza odmiana dorasta do do 30 cm ,zakwita wcześniej od gatunków mieszańcowych.
Ciemiernik cuchnący ,może dorosnąć powyżej 0,5 m tworzy liczne drobne ,dzwonkowate kwiaty jasnozielone z z purpurowym brzegiem.Jest bardzo odporny ,zakwita najwcześniej w naszych ogrodach.
Ciemiernik korsykański jest mniejszy od cuchnącego ale kwiaty ma większe i bardziej rozchylone.
Potrzebują miejsca osłoniętego przed wiatrem i lekko ocienionego koronami drzew.Na słonecznej rabacie dobrze się czują ciemierniki o kwiatach purpurowych.
Przygotowując miejsce do piaskowej ziemi dodać gliny i wapna,kompostu bądź dobrze rozłożonego obornika.Możemy podsypywać skorupkami z jajek.Podłoże przepuszczalne i wilgotne.
Nie lubi przesadzanie i uszkadzania korzeni.
Raz w roku zasilać nawozami wieloskładnikowymi,lub jesienią rozłożyć wokół nich przekompostowany obornik lub kompost. Ważne by latem gdy jest sucho i zawiązują się pąki kwiatowe na przyszły sezon co dwa tygodnie obficie podlewać.
Tuż przed kwitnieniem usunąć najstarsze liście aby dać kwiatom więcej światła.
Pędy kwiatostanowe usuwamy dopiero po wysypaniu się nasion.
Trudno się rozmnażają ,wynika to z tego ze nasiona za wcześnie zebrane nie wykiełkują,natomiast dojrzałe szybko się osypują i jeśli od razu ich nie wysiejemy szybko tracą żywotność.Jeśli już zbierzemy nasionka wysiewamy po zbiorze / od V do VIII /do doniczek i dołujemy gdzie panuje wilgotny mikroklimat.Wykiełkują wiosną następnego roku.Siewki powinny rosnąć w doniczkach przez dwa lata,pilnując by podłoże było zawsze lekko wilgotne.Na stałe miejsce przenosimy dopiero trzyletnie.
Odmiany mieszańcowe możemy rozmnażać jedynie przez podział dobrze rozrośniętych karp.Można to robić po kwitnieniu lub od sierpnia do września,gdy nowe liście staną się ciemnozielone.Każda część po podziale powinna mieć 2-3 pączki i 3-5 liści.
Moje ciemierniki obecnie wyglądają tak.
Ciemiernik cuchnący
ciemiernik mieszańcowy
a tak kwitł ciemiernik cuchnący w ubiegłym sezonie.
Ciemiernik cuchnący kwitnący.
