Kolory usychania iglaków Cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
moniab_1
50p
50p
Posty: 59
Od: 15 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: wro

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Witam,
mam dwa pytanie jedno tyczy się jodły koreańskiej , drugie sosny czarnej. Jeżeli chodzi o jodłę to tegoroczne przyrosty zrobiły się żółte i opadają z nich igły. Wygląda tak jak po zaatakowaniu przędziorka ale przędziorka nigdzie nie znalazłam. Igły sosny natomiast też żółkną ( od końca igły ) następnie brązowieją, zasychają i opadają. Jaka może być przyczyna i czy da się jakoś temu zaradzić. Jeśli będzie potrzebne prześlę zdjęcia.
Pozdrawiam Monika
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Jaką masz glebę, kiedy sadzona ta jodła koreańska? Ogólnie to ten gatunek jodły jest bardzo wymagający co do gleby, musi być dość wilgotna, ale przepuszczalna.Nie znosi gliniastej i ciężkawej.Opisywane objawy sugerują, że może jej nie odpowiadać.
Awatar użytkownika
Jagodzianka
100p
100p
Posty: 122
Od: 16 sie 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Ostozka, to jest uschnięty, niedojrzały kwiatostan. Zdaje się, że męski...
Pozdrawiam
Jagoda
moniab_1
50p
50p
Posty: 59
Od: 15 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: wro

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

do Selli7, no niestety ziemia jest gliniasta, ale przed posadzeniem wykopany był spory dołek wypełniony ziemią do iglaków.Jodła rośnie u mnie drugi rok i w zeszłym było wszystko ok.
Jeśli jednak to wina ziemi to czy da się jakoś zaradzić, aby taka miała jednak szansę przetrwać ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Powiem Ci, że u mnie swego czasu 'poszły' dwie koreanki( które zresztą dostałam) na glinie.Na nic 'ulepszanie' dołka, jeśli pod spodem jest warstwa nieprzepuszczalna i jak tam trafią korzenie (prędzej czy później) to zaczynają się problemy.Poczytaj o wymaganiach tych jodeł i ich pochodzeniu. Wyraźnie piszą, że muszą mieć przepuszczalną, żyzną i wilgotną, typu leśnego.Nie znoszą też miejsc gdzie były prowadzone jakieś głębsze roboty ziemne.
U mnie rośnie teraz kalifornijska, znacznie bardziej tolerancyjna.Tylko, że to duże drzewo, trzeba mieć miejsce.
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

To żaden rozwałek tylko naturalne oczyszczanie sosny ( zrzucanie starych igieł) To wynika nawet z opisu.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

To wynika nawet z opisu.?????? Ale nie ze zdjęcia
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Rozwałek atakuje lasy sosnowe, do dwóch sosenek do ogródka raczej sobie nie przyjdzie, choć oczywiście wszystko na tym świecie jest możliwe.
Moim zdaniem to zwyczajne oczyszczanie sosny.Niestety to zjawisko nasila się bardzo u starszych drzew, szczególnie w miejscach korony bardziej zagęszczonych, gdzie na dodatek dochodzi mało światła.To drzewa wybitnie światłolubne, korony starych sosen są bardzo luźne, taka natura tych drzew.
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

selli7, jak zawsze ujmujesz sedno. Nie doszukujmy się kataklizmów w rzeczach oczywistych. Dla mnie po samym zdjęciu od razu było widoczne że to oczyszczanie. Korowiec nie będzie siedział w tak słonecznym miejscu.
danka_1959
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 paź 2009, o 19:27

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Moje tuje szmaragdowe nie były przesadzane i też żółkną od środka. Spryskałam Aliette ale nie wiem czy to choroba grzybowa.
ostrozka
ZBANOWANY
Posty: 28
Od: 21 sie 2011, o 01:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Pani Szlązkiewicz pisze:selli7, jak zawsze ujmujesz sedno. Nie doszukujmy się kataklizmów w rzeczach oczywistych. Dla mnie po samym zdjęciu od razu było widoczne że to oczyszczanie. Korowiec nie będzie siedział w tak słonecznym miejscu.
Według mnie gałąź w prawym górnym rogu zdjęcia nie wygląda na naturalnie oczyszczoną.
;:108
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Gałąź w prawym rogu jest całkowicie zamierająca.Starsza sosna oprócz czyszczenia pozbywa się również co roku części mniejszych gałęzi (w środku korony) w całości.Opadają wszystkie igły z takiej gałęzi, która po pewnym czasie zasycha i odpada od konara.To całkiem logiczne.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Ale nie oczyszczają się młode pędy! Zdjęcie jest zbyt mocno naświetlone, ale wydaje mi się ,ze tam widać suche igły na młodych przyrostach...
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”