Pomidory sercowate ("bawole serca")

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

W tym roku wysiałem takie odmiany:
Od Dean ("Darth") Slater:
Darth Mater F5 (z krzyżówki Anna Russian x Black from Tula)
Spudayellow Strawberry (ustalona odmiana - oryginalnie German Red Strawberry x nieznana żółta odmiana)
Od Tormato:
Persimmon x nieznane serce F2
Serce z ziemniaczanymi liśćmi (podobno ustalona odmiana, robocza nazwa Kardia Karpos)
Ostatni i Spudayellow Strawberry mają ziemniaczane liście, a pozostałe regularne.
Miałem zamiar wysiać więcej, a jakoś do tego nie doszło. Nasion z Baker Creek (mi. Anna Russian) nie siałem, a rodzime (Bawole Serce z PNOS, Torseed i CN Lipnica i Cuor di Bue z CNOS Poznań) nie obrodziły w tamtym roku, i teraz zostały w szufladzie. Od Kozuli nie ma serc z linii hodowlanych, a mam pełno nasion krzyżówek, z których wysiałem tylko Black Pear x Orange Strawberry (147), ale jeśli mi się uda, kupię gotową rozsadę Bawolego Serca.
pozdrawiam, Gunnar
11krzych

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

A Dyno x Orange Strawberry to będzie bawolak?
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 555
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

Ja mam bawole serce z Syberii od p. Ochotnickiej na razie wygląda dobrze ,grona duże zobaczymy co będzie dalej.Mam też Orange Strawberry
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

No od Kozuli jest jeszcze 168 :Bawole z rynku x Anna
nie wiem czy ustalona i czy bawola,ech nawet nie wiem co to za Anna ;:14
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

sebapila pisze:No od Kozuli jest jeszcze 168 :Bawole z rynku x Anna
nie wiem czy ustalona i czy bawola,ech nawet nie wiem co to za Anna ;:14
To chyba Anna Russian, więc ustalona odmiana i jak najbardziej bawole serce. Też mam 168, i jeszcze 176 i 142 oraz kilka wcześniejszych krzyżówek, i w F2 i dalej może być bawole serce nawet jeśli w F1 nie było.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

Dyno x Orange Strawberry nie jest bawolim sercem, za to konsystencję miąższu ma podobną. Smak jak dla mnie super. Po wysianiu nasion z niego, będą również bawole serca.
Bawole z rynku x Anna Russian, to krzyżóka dwóch bawolich serc, więc jest to z całą pewnością bawole. Po wysianiu nasion z owoców tej krzyżówki, wyrosną rónież bawole serca.

Pozdrowienia, kozula.
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

Kozula,jeśli mogę zadać niedyskretne pytanie 8-) :jaki cel miało skrzyżowanie bawolego z Anną?tzn jakie cechy miała przekazać Anna Russian?To po pierwsze,po drugie czy ktoś wie coś więcej na temat tej odmiany(Anna).Nie mogę nic konkretnego wygooglować na jej temat ;:223
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

sebapila pisze:Kozula,jeśli mogę zadać niedyskretne pytanie 8-) :jaki cel miało skrzyżowanie bawolego z Anną?tzn jakie cechy miała przekazać Anna Russian?To po pierwsze,po drugie czy ktoś wie coś więcej na temat tej odmiany(Anna).Nie mogę nic konkretnego wygooglować na jej temat ;:223
Anna Russian też jest bawolim sercem malinowym, w miarę wcześnim, i mogła dodać przede wszystkim tzw. wigoru mieszańcowego przy zachowaniu dobrego smaku, ale niech się Ania wypowie.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

Czesi nie mają rodzimych bawolich serc, a dobrze znają np. rosyjskie "Býčí Srdce" (bycze serce), i w Słowenii jest Volovsko Srce. Z Bośnii pochodzi "Vjerino Paradajiz sjemo", a z Serbii (Wojwodiny) mi. Yasha Yugoslavian.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

Istnieje też bułgarska odmiana Biwolsko Serce (???????? ?????), ale nie wiem z pewnością, czy to znaczy Bawole Serce, a jest to prawdopodobne, chociaż ten pomidor jest czerwony i ma wyrażniejszy dziób niż "klasyczne" Bawole Serce. http://t.tatianastomatobase.com:88/wiki/Bivolsko_Sertse
. Właśnie sprawdziłem, i rzeczywiście biwol znaczy bawół nie tylko po bułgarsku, lecz też po słoweńsku, chorwatsku i serbsku.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

Doublehelix zkrzyżował zielone serce z wyraźnym sercem, z pomidorem "białym" i Cherokee Purple. Z krzyżówki z bawolim sercem można się spodziewać pasiaste zielone serce z białą skórką raz na 256 roślin, a samo zielone bawole serce oczywiście występuje częsciej.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory sercowate ("bawole serca")

Post »

Oprócz zielonego bawolego serca istnieją ciemne ("czarne"): Brad's Black Heart, który jest ustalony, czekoladowy ("rudy"),bo to mutacja Black Krim i dostępny komercyjnie i Darth Mater (fioletowy, na razie F5). Ja mam nasiona Brad's Black Heart, i Dean na pewno chętnie prześle nasiona Darth Mater (F6) np. do Kozuli.
pozdrawiam, Gunnar
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”