Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

jaska2503 pisze:Według mnie to jego robota :?
Też mam takie tunele w warzywach i też mam turkucia :twisted:.
Dziwnym trafem nie mogę żadnego upolować...
Czyżby miały jakiś system wzajemnego ostrzegania...?
Właśnie posadziłam kapustę i będę obserwować ile"wypadnie" przez podgryzanie korzeni przez tego osobnika.Moje turkocie upodobały sobie najbardziej kapustę :cry:
Zjadają też i rzodkiewki :cry:
JASKA, ja wszystkie "kapustne" sadzę w odwróconych małych doniczkach plastikowych z odciętym denkiem.

Turkuć, szuka zdobyczy ( pokarmu), jak grzybiarz grzyby w lesie,chodzi w lewo i prawo, kręci się tuż pod powierzchnią ( ok 1 cm), "minując" ziemię. Posadzenie "kapustnych" ( kapusta, kalafior, brokuł),w odwróconej doniczce ( bez dna), pozwala że roślina rośnie bez problemu, a turkuć szukając pokarmu trafia na ściankę z folii i nie udaje mu się "ściąć", zwłaszcza młodej sadzonki.

Do rzadkości należy że turkuć wychodząc na powierzchnię akurat trafi na korzenie posadzonej rośliny otoczonej folią z doniczki. Wychodząc na powierzchnię zrusza ją tylko na niewielką głębokość, i schodzi ponownie otworem na większą głębokość, gdzie ma norki.

Jedynym ratunkiem jest właśnie znalezienie tej dziurki w głąb ziemi i zalanie tej dziurki wodą z dodatkiem płynu do naczyń Ludwiku ( w proporcji 100 mililitrów na 5 litrową bańkę). Po chwili turkuć wyskakuje z tego otworu jak sprinter, a jak nie wyjdzie w ciągu kilku minut, to i tak padnie uduszony pod ziemią ( płyn zatyka mu otwory oddechowe i dusi się ) .
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Turkuć podjadek

Post »

Marta ciekawy jestem Twoich doświadczeń. Sąsiadka, która ma działkę od dziesięcioleci mówiła, że właśnie koński nawóz jest przyczyna występowania u nas turkuci. Ponoć przed wojną były tam jakieś koszary wojska, którzy mieli konie. No ale od wojny jakoś nie wyginęły.
Pozdr. Stan.
Awatar użytkownika
fanrats
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: RZESZOWSZCZYZNA

Re: Turkuć podjadek

Post »

Stan65 - właśnie o to chodzi, że turkucie lubią koński nawóz. ;:108 Wystarczy wkopać w ziemię wiaderko z niewielką ilością końskiego nawozu na dnie (brzeg wiaderka ok 2 cm poniżej gruntu. Zwabione zapachem turkucie wpadają i już nie mają jak wyjść.
Drugi sposób - zimowy - też wykorzystuje słabość turkuci do nawozu końskiego. Jesienią wykopujemy dołek ok 0,5 m głęboki, wrzucamy tam nawóz lub trochę mniej skuteczne liście, przysypujemy lekko ziemią i zaznaczany miejsce, by zimą łatwo je odnaleźć. Turkucie oczywiście wybrały nasz dołek na przezimowanie. Wystarczy więc w mroźny dzień wykopać zawartość dołka i rozsypać po grządkach. Turkucie nie dadzą rady zakopać się w zmarzniętej ziemi i niechybnie nie dotrwają do wiosny.

Jeszcze zdjęcie pułapki na turkucie, które obiecałam w poprzednim poście:
Obrazek

Pułapki trzeba codziennie sprawdzać, ponieważ czasem wpadają w nie pożyteczne stworzenia. Ja już 2 razy wypuszczałam jaszczurkę:
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam :) MARTA
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Turkuć podjadek

Post »

Marta dzięki. Niezłe metody. Ja wykopałem dołek na wodę i cały czas wpadają tam gu TURKUCIE.
Awatar użytkownika
fanrats
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: RZESZOWSZCZYZNA

Re: Turkuć podjadek

Post »

Stan65 - jakieś szczegóły? Dołek czymś uszczelniony? Bo przecież inaczej turkuć znów wkopie się w glebę. Ja mam taki piaseczek, że woda przepływa przezeń jak przez sitko. Turkuciom łatwo się przekopywać.
Pozdrawiam :) MARTA
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Turkuć podjadek

Post »

Jest to pop prostu beczka plastikowa bez dna zakopana w ziemi, służy mi do magazynowania wody do podlewania, a czasem coś mniejszego wpadnie. :wit
Awatar użytkownika
Dagga
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 cze 2011, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie, okolice Biecza

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

ja nie mam turkucia, bo mam kreta, który uwielbia turkucie.
A ja mam całe stada turkuci i kretów, i jakoś zgodnie sobie żyją. Turkucie u mnie to sobie wręcz po trawniku spacerują-oczywiście dopóki nie spotkają mnie, lub kogoś innego z domowników. Też nie mam ochoty zatruwać sobie gleby chemią, a na zabawę w zakopywanie nawozu i wykopywanie go z turkuciami, moja działka jest za duża. Nie chce mi się wierzyć, że ktoś mógłby je kupować. Właśnie przeczytałam o wodzie z płynem ludwik i mam zamiar spróbować.
Pozdrawiam, Anna
ramonka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 26 mar 2011, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

A może być inny płyn niż ludwik...?
Pozdrawiam, Monika
dmielczarek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 sie 2011, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Witam,
chętnie pomogę Wam z Turkuciem Podjadkiem, bo potrzebuje tego szkodnika na ryby i jestem zainteresowany odbiorem każdej ilości tego robala.
Osoby zainteresowane tematem proszę o kontakt pod numerem telefonu 502 399 219 lub mailem dmielczarek@o2.pl po kontakcie przyjadę z Wojkiem i pozbieramy każdą ilość Turkucia:)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Chętnie pozbędę się tego szkodnika, zapraszam do mojego ogrodu, tysiące ich znajduje się w ziemi, jak je wydobędziecie, będą Wasze za darmo, bo nie mam zamiaru Wam je zbierać.
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Witam!
U mnie jest podobnie jak u Tadeusza,jest to plaga.Jak miałem oczko do kąpieli to wpadały do niego i nie mogły wyjść po folii i tam je łapałem.Te sposoby łapania doradzane przez fachowców są do kitu.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Trutka na ślimaki, ta w granulacie bayera (nazwy nie pomnę, ślima-coś :oops: ). Nawet nie myślałem, a te ... podjadki zagustowały, całą wiosnę znajdowałem po kilka zdechłych, teraz po nich ni śladu.
:wit
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Zwalczanie turkucia podjadka - 1cz.(05.08-....

Post »

Może warto zastosować nicienie
Tu jest dość dobrze opisane ich działanie
http://www.eko.uj.edu.pl/kramarz/files/Bioskop.pdf
Pozdrawiam
brak polskich znaków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”