Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Post »

Witam,
mam kawałek działki (jakieś 22 na 25 m) z 18 letnimi modrzewiami. Chciałabym zrobić tam coś na kształt żywopłotu, który zakryłby ogrodzenie z płyt betonowych. Jednak bardzo ciężko znależć coś zimozielonego.. warunki trudne:
-kilkanaście cm lepszej ciut ziemi a potem żółty piasek,
-sucho (ze względu na ww piasek i korzenie dość dużych już drzew)-po okresie "przyjmowania", kiedy będą podlewane powinny sobie radzić same,
-no i półcień (chyba) przez większość dnia światła tyle co prześwieca przez korony modrzewi, pod wieczór pełne słońce.
Niewiele można tam chyba posadzić :(
Ze zrzucających liście znalazłam m.in: forsycję, bzy, jaśmin, czeremchę, jarzębinę, chciałabym coś zielonego także zimą, ale niezbyt wysokiego-max 4m. Tuje jakoś nie pasują mi do ogodu pod lasem, jałowce chyba wolą słońce...
Istnieje jakaś roślinka spełniająca tyle wymagań? :oops:
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady ;:97
Awatar użytkownika
corbieres60
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 maja 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Post »

Witam Livio, na ten betonowy płot możesz puścić bluszcz, posadzić parę cisów Hilli u stóp posadzić barwinek i parę kępek funki z białymi wzorami na liściach krzak irgi czarnej dla jesiennych liści. jeśli ma tam być miejsce do spacerów możesz posadzić Kalinę sztywnolistną (zimozieloną) krzew Jaśminowca Aureus , który nie wybarwi się na złoty kolor ale będzie ożywiał jasną zielenią. Pozdrawiam
corbieres60
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Post »

W lasie modrzewiowym nic niestety nie da rady rosnąć -modrzewie są pod tym względem mistrzami -na żyznych glebach to rosną jakieś rośliny zielne ale pisałaś że sucho i piach :? Będę jeszcze kombinował ale nie spodziewaj się rewelacji - o zimozielonych to zapomnij od razu :idea: ;:224
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Post »

A ja bym bardzo chciał mieć taki stary zniszczony mur. Może spróbuj dojrzeć jego pozytywne strony.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Post »

Na pewno nie świerk!(ochojnik)
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Re: Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Post »

Dziękuję wszystkim za rady..tak myślałam,że niewiele roślin zniesie takie warunki :(
Moim marzeniem jest leśna oaza otoczona piętrowym, nieformowanym żywołotem..bardzo przydałoby się w nim coś zimozielonego-może ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?
Poniżej zdjęcia poglądowe, robione koło godziny 17- zawsze najbardziej cienista jest tylna sciana ogrodzenia:
Obrazek Obrazek
a tutaj moja cudowna gleba (pod roślinki wymieniam/mieszam z lepszą). To jest najniższy punkt, im wyżej tym lepiej-działka ma spadek w kierunku południowym:
Obrazek
Proszę pomózcie :wink: pozdrawiam
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Re: Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Post »

ach.
a bluszcz już jest :wink: chociaż go nie widać.. i jeszcze bukszpanki male i trzmielina taka żółta
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Co posadzić w lesie modrzewiowym?

Post »

Paprocie, parzydło leśne.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”