Początek mojej przygody ze storczykami- kayah

ODPOWIEDZ
kayah
100p
100p
Posty: 102
Od: 28 sty 2008, o 19:04
Lokalizacja: Poznań

Początek mojej przygody ze storczykami- kayah

Post »

Witam wszystkich storczykomaniaków :) .

W dniu dzisiejszym zaczęłam swoją przygodę ze storczykami, a mianowicie nie mogłam się oprzeć urokowi Cynbidium.
W związku z tym mam pytanie do doświadczonych hodowców jak powinnam się nim zaopiekować.
Po pierwsze gdzie powinnam go umieścić ;:88 , obecnie wylądował na stoliku koło wschodniego okna, po drugie jak go podlewać ;:88 , czy mam go nawozić ;:88. Obecnie kwitnie jedna z dwóch łodyg z kwiatostanami.

A zresztą zobaczcie i oceńcie sami :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Będę wdzięczna za wszelkie rady :)

Pozdrawiam

P.S. To wasze forum zainspirowało mnie do zakupu pierwszego storczyka, przeglądam je już od dłuższego czasu ;:113
Awatar użytkownika
Jeanne
1000p
1000p
Posty: 2308
Od: 21 gru 2007, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witaj Kayah :P
Porad Ci nie udzielę bo na cymbidium się nie znam :oops:
Ale mogę powiedzieć ze to Twoje jest prześliczne ;:333 . Jesteś odważna, większość zaczyna od falenopsisów, jako że najbardziej dostępne i (chyba) najłatwiejsze w uprawie :wink: GRATULACJE :!:
Życzę Ci by Twój pierwszy storczyk długo i pięknie kwitł oraz byś powiększała swoją kolekcję 8) bo skoro już tu trafiłaś to znaczy że zaraziłaś się storczykomanią ;:109
Pozdrawiam, Asia
Moje storczyki
kayah
100p
100p
Posty: 102
Od: 28 sty 2008, o 19:04
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dzisiaj rano zauważyłam, że nierozkwitnięta "gałązka" kwiatowa zgubiła w nocy jeden z pączków kwiatowych. Ktoś się orientuje jaka może byc tego przyczyna? Czy to normalnie po zakupie storczyka? Bardzo mnie to zmartwiło :( .

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Bardzo dużo informacji na temat Cymbidium i innych storczyków można znaleźć np. TUTAJ albo TU.

Jeśli zaś chodzi o gubienie pąków, to prawdopodobnie jest to reakcja na zmianę warunków świetlnych, cieplnych czy wilgotnościowych :?.
Trudno powiedzieć czy jest to "normalne" ale na pewno bardzo częste, zwłaszcza w zimie.
Jednym pąkiem nie ma się co przejmować, gorzej, jak zaczenie zasychać cała "pąkowa" łodyga, bo tak też się może zdarzyć jeśli storczyk przeżył za duży szok np. termiczny. Ale rozwiniętymi już kwiatami powinnaś się cieszyć długie tygodnie :D.

Pozdrowienia ;:100
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Moje, niedawno kupione nie miało pąków kwiatowych, wszystkie kwiaty są rozwinięte, wiec nie miałam problemu z opadnięciem pączków. W temacie nawożenia cymbidium Zerknij TUTAJ
Ja też dopiero uczę się tego storczyka.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
Awatar użytkownika
nezka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1168
Od: 14 gru 2007, o 19:21
Lokalizacja: Prudnik

Post »

Kayah cymbidium masz piękne. Poczekaj trochę, na pewno powiększy się twoja kolekcja niedługo :lol: .
kayah
100p
100p
Posty: 102
Od: 28 sty 2008, o 19:04
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dzięki nezka, Twój storczyk jest naprawdę śliczny.

Już planuję zakup kolejnego storczyka, czekam tylko na koniec sesji i ładniejszą pogodę - żeby zaoszczędzic kwiatkowi szoku termicznego :) .
Na pewno pochwalę się nowym nabytkiem.
kayah
100p
100p
Posty: 102
Od: 28 sty 2008, o 19:04
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dzięki nezka, Twój storczyk jest naprawdę śliczny.

Już planuję zakup kolejnego storczyka, czekam tylko na koniec sesji i ładniejszą pogodę - żeby zaoszczędzic kwiatkowi szoku termicznego :) .
Na pewno pochwalę się nowym nabytkiem.
kayah
100p
100p
Posty: 102
Od: 28 sty 2008, o 19:04
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dzisiaj mój storczyk zgubił wszystkie nierozwinięte pączki i teraz straszy pustą gałązką. W związku z tym mam pytanie, czy uciąć tą gałązkę, czy może mam ją zostawić i zaczekać co będzie się z nią działo?


Pozdrawiam
monika k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 wrz 2007, o 19:45
Lokalizacja: Kalisz

Post »

Witaj Kayach. Dobry wybór , cymbidium według mnie jest łatwiejszy w uprawie niż phalaenopsis, ale potrzebuje troszkę innych warunków, niższej temp w czasie kwitnienia-18-20 st, dłużej utrzymują się kwiaty, do 7-miu tyg. Po przekwitnięciu wszystkich gałązek kwiatowych gdy łodyga uschnie, obciąć i jeszcze obniżyć temp o 2-3 st, zmniejszyć podlewanie. Gdy zaczną rosnąć nowe przyrosty, zwiększyć temp. Ogólnie w zimie podlewanie powinno być umiarkowane. Cymbidium kwitnie raz do roku, ale pozostają piękne liście.
Życzę zadowolenia i powiększenie kolekcji.
Pokazuje zdjęcie po okresie zastoju. w obecnej chwili ma 4 nowe przyrosty.
Obrazek
Spacer+uśmiech=zdrowie.
Tego wszystkim wam życzę
Maria
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Kayah,

wydaje mi się, że te różnice temperatur spowodowały opadnięcie pąków. To samo miałam z moim ostatnim Falenopsisem... a z kwiaciarni do domku mam kilkadziesiąt metrów. I to jednak było za daleko :( Zawsze szkoda, ale cóż możemy zrobić... ?? Chyba w tym przypadku już raczej nic.

Mario, nie wiem, czy się z Tobą zgodzić, jeżeli chodzi o łatwość "uprawy" Cymbidium. Wg mnie jest znacznie trudniejsze niż Falenopsis. Wielu osobom udaje sie doprowadzić do ponownego kwitnienia właśnie Falenopsisy, rzadziej natomiast Cymbidia... coś w tym musi być... :? Ale oczywiście kibicuję wszystkim posiadaczom Cymbidium, również sobie - gdyż również jednego posiadam, aby były powtórne i obfite kwitnienia ;)
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
monika k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 wrz 2007, o 19:45
Lokalizacja: Kalisz

Post »

Lucynko zgadzam się,iż opadanie pączków spowodowane jest różnicą temp, ale dużą. W kwiaciarni około 22 st. + wilgotność która tam panuje też ma wpływ na to w jaką temp wychodzisz po zakupie. Różnica 15 st w tym okresie jest zabójcza dla storczyków. to tak jak dla nas +20, a -15 st. Dla storczyków to szok termiczny. Dlatego jeżeli musimy kupić storczyka w niekorzystnych warunkach, owińmy go szczelnie papierem, folią, a po przyniesieniyu do domu postawmy w chłodniejsze pomieszczenie, po godz zdejmijmy otulinę, zostawmy znów na godz i dopiero przenieśmy do cieplejszego pomieszczenia. Jest szansa na to, iż tylko część pączków zgubi lub nie. A najlepiej z zakupem poczekać do cieplejszych dni.
Spacer+uśmiech=zdrowie.
Tego wszystkim wam życzę
Maria
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Dlatego Mario nie mogę doczekac się wiosny i kolejnych okazów w domku ;) .. no i oczywiście tak jak i innym osobom bardzo brakuje mi słoneczka .. a słoneczko plus storczyki - to dopiero raj .. ;)
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”