kaczki krzyżówki na stawie

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

kaczki krzyżówki na stawie

Post »

Witam
Nie wiedziałem gdzie ten wątek umieścić , jeśli jest w złym miejscu to poproszę o usunięcie lub przemieszczenie. Otóż na moim stawiku o wymiarach 30/12 m przylatują codziennie dwie dzikie kolorowe kaczki. Już chyba przyzwyczaiły się do chleba , którym dokarmiam ryby. Chciałbym, aby te kaczki się zadomowiły na stałe. Zrobiłem więc budkę lęgową z drewna. Usadowiłem ją na wysepce obok stawiku przylasku. Wyścieliłem słomą i dałem tam trochę chleba. Czy ktoś ma może hodowle kaczek ? budki lęgowe ? Nie wiem czy są jakieś szanse, żeby kaczki się zadomowiły na dłużej i ewentualnie samica złożyła jaja . Gdyby się tak stało trzeba później odciąć lotki małym, aby nie odleciały ... Czy ktoś doświadczony w tym temacie mógłby udzielić mi cennych rad ?
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: kaczki krzyżówki na stawie

Post »

Jeśli obie są kolorowe to są to kaczory.
Wiosną samce krzyżówek zbierają się w mniejsze lub większe grupki nazywane ?Klubami kaczorów?
Budka lęgowa chyba się nie sprawdzi, bo krzyżówki budują gniazda na wodzie w przybrzeżnej roślinności
Myślę, że wszelkie zabiegi aby je zachęcić do pozostania są bezcelowe, kaczory za chwilę odlecą na czas lęgów.
Jedynym sposobem by dzikie kaczki zagnieździły na stałe to stworzenie przybliżonych do natury warunków lęgowych,
czyli spokój i nadbrzeżna roślinność, trzcina, tatarak itp.
pozdrawiam Artur
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kaczki krzyżówki na stawie

Post »

tzn na pewno jest to parka , ponieważ jedna jest kolorowa, a druga taka bardziej szara. Myślę, że warunki są dobre, ponieważ jest to w oddali od ulicy. Jest ogród staw las i pola. No cóż budkę już zostawię, a co będzie to będzie. na razie jest tak, że przeważnie przylatują codziennie wieczorkami .
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: kaczki krzyżówki na stawie

Post »

Jeśli to parka i jest trochę wysokiej roślinności na stawie to jest duża szansa, że będą gniazdować.
W tej chwili przylatują na nocowanie, jak wszystkie dzikie kaczki które śpią na wodzie a za dnia żerują w okolicy.
Tylko nie ładuj już do wody tego chleba bo to niewielka woda i zacznie zalegać na dnie
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kaczki krzyżówki na stawie

Post »

do wody dużo nie daję chleba , zresztą w ciągu 15-20 min karpie cały chleb zjedzą , a kaczki jak są to im pomagają . Dałem teraz chleb do budki i na wejście do budki zrobione z z takiej drabinki.. Roślinność mam głównie brzegową bo w samym stawie ciężko przy karpiach utrzymać jakiekolwiek rośliny. Trzeba by najpierw zasadzić rośliny i odczekać z rok jak się dobrze zakorzenią ..
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: kaczki krzyżówki na stawie

Post »

Rozwiązaniem może być tatarak, który ma twarde kłącza, ale kształt stawu sugeruje,
że ma prosto opadające burty i przy brzegu jest dość głęboko a tatarak to roślina płytkiej wody (płytkiego dna)
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kaczki krzyżówki na stawie

Post »

dno w moim stawie dochodzi do poziomu czyli od 1,8 m głębokości do zera więc mniej więcej w 1,3 stawu jest płytkie dno.. Spróbuję.. Zresztą będę ten staw powiększał a raczej zrobię drugi z przepływem do tego pierwszego i tam najpierw zasadzę duzo roślin , lilii wodnych, tatarak itd . Poczekam min rok zanim wpuszcze tam ryby .
farmkam
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2011, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: kaczki krzyżówki na stawie

Post »

Na moim stawie jest budka dla kaczek pływająca i 2 razy udało mi się oglądać małe kaczki ale jakoś bardzo szybko się razem z mamusią wyprowadziły, mimo ze miały wyskoki tatarak i chlebek do jedzenia. Najdłużej parkę krzyżówek miałem 2 lata i pewnej zimy sobie poszły gdzieś :(
Pozdrawiam Kamil
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”