Wcale by nie wyglądał
Na przykład pompa ściekowa Flora PB 410 przeznaczona jest do:
A w metryczce pompy widnieją takie parametry:
- cyt.
"maksymalna wielkość pompowanych ciał stałych - 35 mm"
Analizując tekst mówiący o przeznaczeniu tej pompy, widzimy tam coś takiego - cyt.
" ...ścieków z gospodarstw domowych" i
"... do przelewania czystych lub umiarkowanie zanieczyszczonych cieczy, jednak bez kamieni lub podobnych dużych przedmiotów."
Gdzie w tej instrukcji jest sens. Jak się mają
"ścieki z gospodarstw domowych" do
"czystych lub umiarkowanie zanieczyszczonych cieczy".
Nigdzie nie jest tam napisane że chodzi o oczyszczone ścieki. A wszystko pod nazwą "Pompa ściekowa"
Dlatego uważam, że te parametry to jedynie chwyt marketingowy, taki pod klienta. Coś podobnego jak maksymalna wydajność pompy, gdzie większość producentów nie podaje, że chodzi o wydajność na wylocie pompy. Robią to szanujące się firmy które załączają do pompy tabelę wydajności pompy na rożnych wysokościach podawania.
Pompa taka, a wiem to z praktyki, włożona do oczka w celu opróżniana go z wody, zatyka się po ok 5 min pracy. Liście wierzby, opadłe na dno oczka, całkowicie blokują wirnik, ale w tabeli stoi jak wół że może przepompować te 35 mm.
Uważam, że do takich prac powinno się stosować pompy specjalistyczne, a nie uniwersalne wynalazki za małe pieniądze. Za dobrą pompę np. firmy AFEC trzeba niestety zapłacić ponad 1000.00 zł, ale ma się wtedy pewność, że pompa taka prawidłowo i z zgodnie z przeznaczeniem eksploatowana, będzie nam służyła kilka lat. Dlatego, ze spokojnym sumieniem polecam takie pompy również swoim klientom.
W oczku od 7 lat używam pompy Meschner R 130., do wody zanieczyszczonej (średnica zanieczyszczeń do 8 mm), wydajność 7500 l/h .
