Rośliny na skalniak

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5362
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: jakie kwiatki na skalniak?

Post »

Fragment mojego skalniaka.

Rosną tu:campanula collina ,chamissonis ,isophylla oraz garganica "Dickson's Gold"
phlox covillei
gentiana acaulis i angustifolia
armeria pseudoarmeria"Bees Ruby"
sedum pilosum i obtusifolium
aster alpinus Sabine
saxifraga irvingii"Walter Irving"
iberis saxatile
pulsatilla caucasica "Sulphurea" oraz turczaninovii
iris pumila Dixie Pixie
potentilla nitida
dianthus simulans

Skalniak w cieniu / słońce tylko świtem /



Tu rosną:hepatica nobilis Double Blue Plena , Mottled Leaf .japonica Alba Plena i Sakuma 06/2006 oraz trans.Elison Spence
ramonda myconi rosea
ranunculus ficaria var.aurantiacus
primula:Francisca,Lemon Sulphur,rosea,polyantha Gold Lace,veris,margotae Garryarde Guinerve
asarum splendens
erythronium dens-canis
cortusa mathiolli
viola verecunda var.yakushimana
viola Silver Samuraj
aceriphyllum rossi Crimson Fans
deinanthe bifida
cyclamen coum

Zdjęcia nieaktywne usunięto/KaRo
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
donata72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 26 sie 2010, o 07:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: jakie kwiatki na skalniak?

Post »

Magry - ile łacińskich nazw roślin , jak ty to wszystko zapamiętujesz ??? :shock:
A skalniaczek masz cudny . :uszy
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5362
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: jakie kwiatki na skalniak?

Post »

Pamiętam , jeszcze ,gatunek. Odmianę już mniej i wtedy zaglądam do kajetu.Skoro zachwycił Cię mój skalniak,może odważę się i
założę swój wątek?.Ale jeszcze trochę.Jutro ,na tydzień , jadę do Zamościa.To blisko Przemyśla.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
donata72
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 26 sie 2010, o 07:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: jakie kwiatki na skalniak?

Post »

Magry - czekam z niecierpliwością na twój wątek o ogrodzie, z tego co już widziałam masz co pokazać.
Jak jedziesz w nasze rejony to weź cieplutkie rzeczy u nas w nocy już przymrozki
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: jakie kwiatki na skalniak?

Post »

Witaj donato,na twoje pytanie o roślinki skalne - te trzy fotki ,pierwsza z lewej to Gęsiówka Kaukaska Variegata ,środek nie znam odmiany tego rojnika , a ta z prawej to Gęsiówka Macedońska ,u mnie lubi puszczać jednolicie zielone odrosty
Ka_sia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2011, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

jakie rośliny na...coś w stylu skalniaka...?

Post »

Witajcie, mam problem i już od godziny próbuję znaleść właściwe miejsce, żeby o nim napisać . Spróbuję tutaj 8-) Mam cosik takiego, jak na zdjęciu poniżej - czyli coś w stylu "skalniaka"... :?: Przez chwilę zarośnięty był jednoroczną roślinką pnącą. Chciałabym posadzić coś na wypełnionych ziemią pustakach skierowanych w stronę północno-wschodnią, ale nie mam pojęcia co. Może ktoś poradzi? Chciałabym, żeby to było coś niewymagającego, bo nie umiem pielegnowac roślin, a zarazem ładnie zasłaniającego brzydkie szare pustaki. Marzy mi się cos w stylu zielonego wodospadu - może jakieś iglaki? :roll: Nie mam pojęcia - pomóżcie proszę :( Będe wdzięczna za każdą poradę ;:180

http://img52.imageshack.us/i/p105090950.jpg
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie rośliny na...coś w stylu skalniaka...?

Post »

Cień... płożące jałowce muszą mieć słońce.
Barwinek?
Ka_sia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2011, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: jakie rośliny na...coś w stylu skalniaka...?

Post »

Ale czy barwinek będzie "spływał" na dół po pustakach...?

Zależy mi też na szybkim tempie wzrostu... :roll:
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie rośliny na...coś w stylu skalniaka...?

Post »

Będzie.
Pośpiech to przy łapaniu pcheł wskazany...
Zwykły bluszcz też się sprawdzi...paskudne te pustaki.
Ka_sia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2011, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: jakie rośliny na...coś w stylu skalniaka...?

Post »

Na żywo wyglądają jeszcze paskudniej :evil:
Bardzo dziękuję za poradę! Jeszcze zapytam: czy lepiej kupić nasiona i przesadzić sadzonki do pustaków w II połowie maja, czy od razu kupić sadzonki u ogrodnika? :roll:
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: jakie rośliny na...coś w stylu skalniaka...?

Post »

Najlepiej kupować sadzonki, a bluszcz dokładnie nazywa się bluszcz pospolity (Hedera helix L.), z tym tyko że zanim zacznie Ci zarastać te pustaki, musi się jak każde pnącze ukorzenić, a to trwa i kilka lat, po prostu te bluszcze rosną powoli.

Proponuję Ci i inne wieloletnie rośliny należące do grupy roślin zadarniających,okrywowych które wymieszane miedzy sobą i posadzona w szczelinach między pustakami mogą dać ciekawy efekt.
Wśród roślin skalnych które najbardziej by mi tu pasowały są tez takie które specjalnie dostosowały się do szczelin między kamieniami spis tych roślin masz tutaj - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 892#p85892 ,

ROŚLINY ZADARNIAJĄCE

Miejsca słoneczne i do półcienia:
  • acena drobnolistna (Acaena microphylla),
    gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica),
    karmnik ościsty (Sagina subulata),
    rozchodniki ,
    macierzanka (Thymus) (odmiany),
    tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia),
    truskawka ozdobna (Fragaria hybrida ?Pink Panda?) lub (Fragaria hybrida ?Variegata?)
Miejsca zacienione:
  • bluszczyk kurdybanek Variegata (Glechoma hederacea L. "Variegata"),
    dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans),
    jasnota plamista (Lamium maculatum L.) (odmiany o barwnych liściach),
    kopytnik pospolity (Asarum europaeum L.),
    poziomkówka indyjska (Duchesnea indica)
    tiarella ogrodowa (Tiarella 'Candy Striper') ,
    ułudka wiosenna (Omphalodes verna)
ROŚLINY OKRYWOWE

Miejsca słoneczne:
  • bodziszek czerwony i korzeniasty (Geranium sanguineum) i (Geranium macrorrhizum),
    czyściec wełnisty (Stachys byzantina) syn. (Stachys lanata), (Stachys olympica),
    dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala),
    gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica),
    irga Dammera (Cotoneaster dammeri) ,
    macierzank (Thymus),
    płomyk szydlasty (Phlox subulata),
    rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum),
    trzmielina Fortune?a 'Emerald'n Gold' (Euonymus fortunei 'Emerald'n Gold' )
    jałowiec rozesłany (Juniperus procumbens 'Nana'),
    jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) w odmianach
    jałowiec pospolity (Juniperus communis) w odmianach
Miejsca zacienione:
  • barwinek pospolity (Vinca minor),
    bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea),
    dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans),
    gajowiec żółty (Galeobdolon luteum),
    irga Dammera (Cotoneaster dammeri) w odmianach,
    jasnota plamista (Lamium maculatum) w odmianach,
    podagrycznik pospolity Variegatum (Aegopodium podagraria 'Variegatum'),
    pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata),
    runianka japońska (Pachysandra terminalis),
    tiarella sercolistna (Tiarella L.),
    trzmielina Fortune?a (Euonymus fortunei),
    ułudka wiosenna. (Omphalodes verna)
Teraz wystarczy jedynie wybrać najbardziej odpowiednie tzn. takie które będą Tobie pasować :)
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: jakie rośliny na...coś w stylu skalniaka...?

Post »

Z tej listy, którą Paweł przedstawił odpuść podagrycznik. Variegata, nie variegata rozpleni się po ogrodzie i będziesz miała za trzy lata tylko podagrycznik. Wszędzie, ale tylko latem . Jesienią, zimą, wiosną, nic nie będzie poza plątaniną korzeni w które wideł nie wbijesz.
Runianka fajna, ale może być na sam dół, rośnie do góry i to nie za szybko. Dąbrówka niewysoka, pustaki będzie widać.

Barwinek wydaje się być najdpowiedniejszy, z tym że barwinek większy ( Vinca major). Po dwie- trzy sadzonki w pustak, będzie spadał na dół, zielony przez większą częśc roku, kwitnie też w miarę. Dbać o niego nie trzeba, sam rośnie, najwyżej powyrywasz jak będzie za ostro sobie poczynał, a lubi. Piszą że jest zimozielony, ale nie bierz tego dosłownie :wink:, po ostrych mrozach nie wygląda najlepiej, ale odbija bardzo szybko. Można go posadzić razem z trzmieliną. W pierwszym roku po posadzeniu nie spodziewaj się jakiegoś oszałamiającego efektu, można dosiać jakieś pnącze jednoroczne do czasu aż barwinek nie zacznie zagajać.
Na samym dole można też jakieś hosty wsadzić, co prawda liście mają od kwietnia-maja do listopada, ale trochę urozmaicą kolorystycznie. Jakieś proste patrioty, czy inne podobne powinny załatwić sprawę. Irga zamiast host też byłaby świetnym rozwiązaniem, dammera jak pisał Paweł, ewentualnie wyższa, pozioma ( C. horizontalis). Irga dammera jest zimozielona, ale niziutka, takie 10-20 cm. Pozioma dorasta podobno do metra, ale spokojnie utrzymasz ją na wysokości 30-50 cm, pięknie przebarwia się jesienią i ma dekoracyjne, czerwone owoce przez całą zimę. W pustaki, przy barwinku można dorzucić kilkadziesiąt cebul przebiśniegów, zanim cokolwiek ruszy w ogródku rozweselą oko.
Wklej fotki proszę, jak już posadzisz cokolwiek, pozdrawiam, Piotr.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ka_sia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2011, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: jakie rośliny na...coś w stylu skalniaka...?

Post »

Drodzy :wit

Bardzo bardzo Wam dziękuję za te porady i cenną listę!! Mimo, że o ogrodnictwie wiem tyle, co nic, mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się coś stworzyć. Będzie barwinek ;:138 - ten większy. Postaram się też gdzie niegdzie dodać inne roślinki, ale najpierw muszę przestudiować listę, którą mi podaliście :wink: Mam jednak jeszcze dwie wątpliwości: raz - czy tymczasowe posianie pnączy jednorocznych pomiędzy sadzonki barwinka nie spowodują jego "zaduszenia"? :? Na zdjęciu widać jakiś powój, miał ogromne liście - praktycznie przysłoniłby w całości nowe sadzonki...czy to mu nie zaszkodzi...? No i dwa - byłam dziś u dwóch ogrodników - na słowo "barwinek" zareagowali hitlerowskim "nie", jakbym pytała o coś szczególnie niespotykanego :D Zaczęłam się zastanawiać, jak to jest ze sprzedażą internetową sadzonek, ogółem - czy polecacie? Allegro, internetowe szkółki...?

Oczywiście jeśli będzie się czym chwalić, zamieszczę fotki. Oby było, bo inaczej moja przygoda z ogrodem skończy się tak samo szybko, jak się zaczęła :lol:

Jeszcze raz dziękuję!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”