Gatunki mąki, kasz i płatków

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Gatunki mąki, kasz i płatków

Post »

Proszę znawców o opisanie mi jak to jest z numeracją mąki w sklepach np . co oznacza 450 , 650 - wiem że chodzi chyba o przemiał ,a może o dodatki ???Która jest lepsza ?
duduś
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: gatunki mąki

Post »

Nie do końca o przemiał. Liczba przy mące określa zawartość popiołu, czyli części mineralnych, które nie ulegają spaleniu.
I nie ma czegoś takiego, jak "lepsza" mąka. Do różnych celów używa się różnych mąk :wink: Do ciast i tortów użyjesz mąki o jak najniższej liczbie, do chleba razowego tej o wyższej...
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
olcia123
100p
100p
Posty: 123
Od: 11 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: gatunki mąki

Post »

Pani Alicja Żywczak, w bardzo przystępny sposób, przekazuje nam:
Sposobem określenia rodzaju mąki jest jej podział na typy. Typ mąki określany jest na podstawie zawartości w mące substancji mineralnych. Tak np. typ 450 określa zawartość 0,45%, typ 750 zawartość 0,75%, a typ 2000 zawartość 2,00% substancji mineralnych w mące. Im niższy typ mąki tym barwa mąki jest bielsza, im typ mąki jest wyższy, tym mąka będzie ciemniejsza. Tak więc najjaśniejszą będzie mąka typ 450 a najciemniejszą będzie mąka typ 2000.

Podstawowe typy mąk pszennych:

* mąka poznańska, typ 500 - polecana do ciast kluskowych, pierogowych, na pizzę, a także do zasmażek i sosów
* mąka luksusowa, typ 550 - polecana do ciast drożdżowych i smażonych
* mąka tortowa, typ 450 - polecana do ciast biszkoptowych i biszkoptowo - tłuszczowych
* mąka krupczatka, typ 500 - polecana do ciast kruchych i półkruchych oraz parzonych i makaronowych
* mąka wrocławska, typ 500 - polecana do ciast drożdżowych, francuskich, półfrancuskich, naleśników oraz zup i sosów
Awatar użytkownika
Katarzyna1969
500p
500p
Posty: 984
Od: 26 sie 2010, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: gatunki mąki

Post »

Jeśli ktoś ma dostęp do "prawdziwej" mąki prosto ze młyna...będzie dobra do wszystkiego!
Kaśka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: gatunki mąki

Post »

Żytnia - bardzo lubię, jest jednak nie-do-wszystkiego. Placki czy racuchy z mąki żytniej są szare, bure i gluciaste. Dodaję więc do niej mąkę kukurydzianą i jogurt na wyrośnięcie, i racuszki wychodzą może nie najpiękniejsze, ale smaczne i puchate. Szczególnie te z kwiatami bzu czarnego albo kawałkami owoców (np. cząstkami jabłek) :)

Ryżowa - używam do smażenia warzyw albo ryb w cieście naleśnikowym (cóś jak tempura).

Orkiszowa - używam do wszystkiego, jest uniwersalna :)

Orzechowa - na wspaniałe placki, ciasta, biszkopty, torty itd itp.

Ziemniaczana - dla mnie tylko na kisiel i jako dodatek do babki piaskowej. Sz.Teściowa podobno robiła z niej kluski tzw. nylonowe, nie miałam okazji spróbować, jakby ktoś z Sz.forumowiczów znał jakieś szczegóły i chciał się nimi podzielić, to bardzo poproszę ;:180

(chleba nie piekę, nie odnoszę się więc do zależności gatunek mąki <=> gatunek chleba)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Katarzyna1969
500p
500p
Posty: 984
Od: 26 sie 2010, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: gatunki mąki

Post »

Kluski nylonowe owszem, jadłam, ale to trzeba lubić. Taka ciągnista guma do żucia. Robi się je z:
1kg ziemniaków ugotowanych
czubata szklanka mąki ziemniaczanej
2jaja, sól
dalej tak jak z ciastem na kopytka
Kaśka
Awatar użytkownika
aconitum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1279
Od: 30 lip 2008, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: gatunki mąki

Post »

Anka
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: gatunki mąki

Post »

Jest jeszcze mąka zwana tapioką, to mąka pozyskiwana z manioku(słodki ziemniak) który rośnie w ciepłych krajach, u nas jest choć dość rzadko spotykana w skepach,ale można ja zamówić przez internet.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: gatunki mąki

Post »

mąka ziemniaczana jest gł, składnikiem klusek "Sląskich" - wspaniałe - polecam!!!!!!!! zwłaszczA Z SOSIKIEM
duduś
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Gatunki mąki, kasz i płatków

Post »

Czym się różnią Płatki owsiane górskie od Płatków owsianych zwykłych? Błyskawiczne są drobniejsze, chyba mielone, ale te zwykłe i górskie na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie wcale... Mam na myśli płatki firmy Kupiec (to nie jest reklama, to tylko pytanie zagubionego klienta...).

Ostatnio zajadam się surówką piękności, płatki różne, owsiane, żytnie, orkiszowe, do tego kilka łyżek wrzącej wody, potem różne orzechy, migdały, żurawiny, szczypta soli i jakiś starty, albo pokrojony owoc plus kilka łyżek zimnego mleka. Raz dodałam startą surową marchewkę, ale to nie to :lol: No i stąd wziął się temat płatków, bo sporo tego widzę w sklepach, a jak jest taki wielki wybór, to miło byłoby wiedzieć jakie są między nimi różnice... oprócz koloru opakowania i ceny...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Gatunki mąki, kasz i płatków

Post »

Kluski "nylonowe" i śląskie to jedno i to samo. Na 4 części [objętościowo] gotowanych i przetartych ziemniaków 1 cząść mąki kartoflanej + jajko i wyrobić jak kopytka. Formuję kulki trochę większe niż wloski orzech z wgłębieniem po środku. Idealne do wszelkiej wołowiny w sosie.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”