Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.1

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
ela1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 15 kwie 2007, o 11:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Lubuskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Szukam prostego przepisu nan nalewkę z wiśni + alkohol+ cukier tylko jakie proporcje zachować?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

A wpisałaś na górze w okienku "Przeszukiwarka poniższego WĄTKU" hasło "wiśnie"?
Podawałam już przepisy :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ela1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 15 kwie 2007, o 11:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Lubuskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Dziękuję widzę :D
Awatar użytkownika
Justynek
200p
200p
Posty: 396
Od: 26 lip 2010, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie, Zambrów

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Witam wszystkich
Jestem na forum od niedawna i dopiero zapoznaję się z działami i wątkami forumowiczów, ale w tym wątku czuję się jak dziecko w sklepie z zabawkami. :heja Robię nalewki od 5 lat, niestety nie mam wielu znajomych podzielających moje hobby. A tu taki rarytas. ;:138 Jak przeczytam cały wątek, to może dorzucę coś więcej od siebie. Bardzo bardzo gorąco pozdrawiam :wit
Pozdrawiam, Justyna
Moje kaktusy
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Kasiu, robiłaś nalewkę z mąki? Piłaś taką? Na forum winiarskim ktoś robił i ... więcej robił jej nie zamierza :lol: Taka była "pyszna" :lol:

Justyno, witaj, czytaj i dziel się z nami tym co ci do głowy wpadnie :wit
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Ja robię co roku z pigwy i nie jest cierpka.To kwestia doboru składników.Nalewka może być wytrawna lub słodka - mniej lub bardziej ;:7
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Kasialeria pisze:Zrobilam z owocow pigwowca i uwazam, ze ... szalu nie ma :)) Jest pachnaca, ale jak dla mnie za mocna i za cierpka.
To zrób syrop cukrowy i dodaj jedno do drugiego w proporcjach takich, żeby ci smakowało :)
Najprościej robić to na małych próbkach np. 100 ml nalewki plus syrop (ilość musisz zapisać), jeśli będzie dobre, to dodasz do całej reszty w odpowiednich proporcjach. Pigwowiec to jeden z najlepszych owoców na nalewki, szczególnie jeśli da im się czas na dojrzenie, jakieś dwa, trzy lata :) Ale raczej nie na wytrawną nalewkę, tylko ze sporym dodatkiem słodyczy, co najmniej półsłodką, albo wręcz słodką, po dojrzeniu nalewka pachnie miodowo (nawet jeśli nie dodawałaś miodu) i ma kolor bursztynu, mniam, uwielbiam :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

No to prawda co Nalewka napisała. :D Zgodzę się z tym w całeJ rozciągłości.Pigwówka(i nie tylko)z upływem czasu traci na słodkości z ulepka robi się wykwintny trunek,który czasem po degustacjI przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania co do smak i aromatu.
u mnie na początku z mało pitnej nalewki żurawinowo-truskawkowej (i coś tam jeszcze było ale nie pamiętam co)wyszedł boski trunek potrzebował tylko dosłodzenia i.......czasu. :D
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Kasialeria pisze:
Zrobilam z owocow pigwowca i uwazam, ze ... szalu nie ma :)) Jest pachnaca, ale jak dla mnie za mocna i za cierpka.
Nalewki mają to do siebie, że nie mogą być powtórzone w następnym wydaniu. :D
O cierpkości już się wyjaśniło, a jeśli chodzi o moc, czyli procentowość, to też jest na to rada - woda, lub alkohol :D
Najdroższe alkohole pije się z sokami, lodem, wodą, zakąską itp.
Najważniejsze aby pić z głową. :D
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Moja najstarsza pigwówka leżakuje 6 lat.Robiłam ją z miodem. Nie jest cierpka.Zrobiła się bardziej wytrawna,ale z czasem dodam miodu. :D
Zapraszam
Moje wątki
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

16 lat :shock: -żal by było to poźniej wypić :;230 (jak się by doczekało).Ja mam roczniki najstarsze 5,6 letnie.I po mału otwieram.Młode leżakują a stare sprawdzam czy aby się nie psują :wink:
Awatar użytkownika
Justynek
200p
200p
Posty: 396
Od: 26 lip 2010, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie, Zambrów

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

Nie mam nalewki starszej niż 2 letnia. A to dlatego, że mam stałą grupę degustatorów sprawdzających czy nalewki się nie popsuły :wink: Moim hitem jest brzoskwiniówka (pierwotny przepis morelówka), dość słodka-ale takie uwielbiam (chociaż cukier maskuje procenty). Najlepsza jest po minimum 6 miesiącach. Jutro znajdę dokładny przepis i podam na forum.
Udała mi się od pierwszego razu. :heja Teraz robię ją co sezon :lol:
Pozdrawiam, Justyna
Moje kaktusy
Awatar użytkownika
Justynek
200p
200p
Posty: 396
Od: 26 lip 2010, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie, Zambrów

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :)

Post »

101. Brzoskwiniówka ( morelówka)
2,5 kg brzoskwiń
1,2 kg cukru
0,7 l wódki (ja zawsze daję trochę więcej, tak aby owoce całkowicie zawarły się w alkoholu)
0,5 l spirytusu
100 ml brandy

Brzoskwinie płuczemy, kroimy na ósemki, usuwamy pestki. Wkładamy owoce do słoja przesypując cukrem i zalewamy wódką. Słój zamykamy i odstawiamy na kilka dni w chłodne ciemne miejsce. Gdy owoce puszczą sok dolewamy do nich spirytus (ja dolewam po ok 2 tygodniach, ale może być i później- też nic się nie stanie) . Po kilku lub kilkunastu miesiącach zlewamy płyn z nad owoców (minimum po 3-4 miesiące).Przecedzamy przez grube, a następnie drobne płócienne sito (przecedzam przez zwykłą ściereczkę-specjalną do tego celu, bo zostają plamy). Łączymy płyn owocowy z brandy, mieszamy, wlewamy do pustego słoja i odstawiamy. Gdy po kilku tygodniach na dnie uformuje się osad, zlewamy gotową nalewkę.

Osobiście daję tej nalewce jeszcze chociaż miesiąc do odstania, a im dłużej tym smaczniejsza.
Z tego przepisu robiłam nalewkę ze śliwek-też wyszła smaczna.
Zapomniałabym, owoce z nalewki można ponownie wykorzystać w robiąc kolejną nalewkę w ten sam sposób. Wtedy daję trochę mniej cukru .Nalewka jest mocniejsza ( ok45-50 %)-dla amatorów mniej słodkich trunków.

Jeszcze zapomniałam, (to dla początkujących) słój z nalewką jest cały czas zakręcony. Nie pisałam o tym w przepisie, ale inaczej alkohol wyparuje i zostanie tylko sok. :wit
Pozdrawiam, Justyna
Moje kaktusy
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”