Azalia - Co jej dolega???

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anet84
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lip 2007, o 19:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Azalia - Co jej dolega???

Post »

Zakupiłam ok 4 lat temu krzew azalii, pierwszego roku po posadzeniu kwitł przepięknie ,ale od następnego sezonu wyglądał już tak jak na zdjęciach. Co roku jest to samo kilka listków i kwiatów na końcach pędów, gałązki suche łamliwe. Na początku myślałam , ze to jakaś choroba grzybowa i zastosowałam odpowiednie środki ale niestety nic nie pomogło. Proszę o pomoc, czy jest jeszcze szansa na uratowanie tej pięknej roślinki.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
KOBEA
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 30 sty 2010, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Azalia - Co jej dolega???

Post »

hej, niestety moją azalie wczoraj wykopałam :( ,tak ładnie kwitła rok temu, ale cała wyschła, myśle, że zmarzła, nie zabezpieczyłam ją specjalnie i stała biedna w takim wietrznym miejscu ;:223
polecam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3&start=14
pozdrawiam
Kaśka
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Azalia - Co jej dolega???

Post »

Anet, odnośnie Twojej azalii mam dwa zastrzeżenia. Oba są związane z tym
że rośnie blisko muru.

1. Bardzo często zdarza się że blisko muru są pozostałości wapna po budowie, ponadto
czasem wapno odpryskuje z tynku i spada blisko muru, i prawie zawsze wapno
z muru rozpuszcza się. To wapno może odkwaszać ziemię w pobliżu muru i podnosić pH.

2. Blisko muru często występuje susza glebowa bo ten kawałek gleby dostaje tylko
połowę opadów (druga połowa ścieka z dachu), i ponadto mur wyciąga wilgoć z ziemi
i dodatkowo wysusza glebę.

Jak widać nie jest to najlepsze miejsce na azalię. Albo przesadzisz ją w inne miejsce,
albo zmienisz im warunku - wymienisz podłoże, podniesiesz korzeń, będziesz często podlewać.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
korena
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 cze 2009, o 16:08

Re: Azalia - Co jej dolega???

Post »

moja azalia pewnie zakwitnie ale niepokoją mnie liście w połowie uschnięte i nie wypuszcza nowych przyrostów
może ktoś wie co jej dolega?
Obrazek
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia - Co jej dolega???

Post »

Koreno, moim zdaniem jest to Rh a nie azalia i to z tych niskich. Dorastających do 50 cm. A wygląd liści świadczy o tym, iż występujące przymrozki w tym okresie zrobiły swoje. Miałem to samo. A nowe przyrosty pojawiają się pod koniec kwitnienia rośliny. Także cierpliwości a będzie wszytko ok :D
Awatar użytkownika
korena
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 cze 2009, o 16:08

Re: Azalia - Co jej dolega???

Post »

Kupujac ją/go sprzedawca powiedział że to azalia a wyrósł rododendron :shock: niezłe.
Faktycznie przekwitł i pojawiają się nowe przyrosty.Dzięki za odpowiedź.W tym roku postaram się ją bardziej osłonić od mrozu.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia - Co jej dolega???

Post »

A żeby zawiązał Ci nowe pąki na przyszły rok, to nie zapomnij o częstym podlewaniu w miesiącu sierpniu. Wtedy to właśnie Rh zawiązuje pąki na przyszły rok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”