rodzaj kamienia na skalniak

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
hannag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 kwie 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

rodzaj kamienia na skalniak

Post »

nie mam doświadczenia ale mam miejsce w którym chcę ( i muszę bo jest to wysypisko gruzu , ktrego nie oczyszczę) zrobić skalniak wym (4x5m)
przeczytałam już wszystko co się da ale nie umiem wybrać kamienia / Proszę o pomoc
podajcie mi proszę konkretną nazwę kamieni jakie mam kupić . Panowie w pkt sprzedaży nie są zorientowani w skalniakach tylko w ścieżkach, murkach, ;: cokolikach . pomocy ! ;:223
czy może to być łupek murowy ?
może dolomit biały lub ( i ) dolomit buła :wit
i jaką ilość muszę kupić 0,5 czy 1 tona
bardzo proszę o pomoc H.
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9923
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: rodzaj kamienia na skalniak

Post »

Ja bym do ozdoby polecała otoczaka- mam taki skalniak wygląda super
hannag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 kwie 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: rodzaj kamienia na skalniak

Post »

aage pisze:Ja bym do ozdoby polecała otoczaka- mam taki skalniak wygląda super
bardzo dziękuję za podpowiedz :wit
Lada
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 maja 2010, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rodzaj kamienia na skalniak

Post »

Z łupka murowego można zrobić piękny szczelinowy skalniak.Dolomit buła by równieżbył odpowiedni.Z dużych kamieni zbudować główną konstrukcję,wysypać ziemią,dołożyć mniejsze kamienie,posadzić rośliny, obsypać drobnymi kamyczkami.
Rośliny na skalniak z dolomitu by miały być wapnolubne.Nie wiem jeśli jedna tona kamienia to dużo czy mało,ale czym więcej tym lepiej. Mogę poradzić więcej, jeśli będzie zainteresowanie.

Lada
Awatar użytkownika
Tomekl
50p
50p
Posty: 56
Od: 3 kwie 2010, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Trzebinia

Re: rodzaj kamienia na skalniak

Post »

Jeśli temat nadal aktualny to ja użyłbym wapienia, kiedy myślę o skalniaku to zawsze przed oczami staje mi górski krajobraz z wapiennymi skałami, w których szczelinach rosną rośliny. Sam ostatnio robiłem skalniak właśnie z wapienia, takiego żółtego. Nie musiałem płacić nic bo u mnie tego pod dostatkiem, zawsze zostają jakieś kamienie po wykopach na kanalizację itp. Wystarczy tylko się rozejrzeć, kamienie są wszędzie a zawsze można coś zaoszczędzić.

Mam też taki niby skalniak właśnie z otoczaka, graniczy on z oczkiem więc wybrałem taki materiał by kamienie pasowały do otoczenia, ładne otoczaki rzeczywiście świetnie komponują się z roślinami.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1539
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: rodzaj kamienia na skalniak

Post »

Proszę bardzo, to spis skał z których buduje się skalniaki.

Amfibolit - Barwa:szara Ma on odczyn lekko kwaśny, ale bardzo dobrze rosną w nim np. lewizje (Lewisia) , towsendie, szczawiki z gatunków Oxalis adenophylla oraz eneaphylla oraz wiele innych roślin nie tolerujących wapna.
Gnejs - Łupliwy. Barwa: ciemnoszara, jasnoszara. Zastosowanie: ogrodzenia, murki oporowe, nawierzchnie, skalniaki, oczka wodne. Do skalniaków szczelinowych nadaje się łupek gnejsowy
Kamień narzutowy (polny, otoczaki) - Polodowcowe odłamki skalne powstałe z różnych skał. Barwa: zależy od skały, z której pochodzą. Zastosowanie: fundamenty, ogrodzenia, murki oporowe, nawierzchnie, skalniaki, oczka wodne.
Kwarcyt - Twardy i bardzo wytrzymały, odporny nawet na działanie kwasów. Barwa: czerwona, różowa, szara. Zastosowanie: fundamenty, cokoły, krawężniki i obrzeża, skalniaki, oczka wodne.
Łupki - Mają wyraźną teksturę warstwową, łatwo rozszczepiają się na płytki. Powstały z przeobrażenia różnych skał, dlatego mają różne właściwości. Barwa: biała, czarna, różowa, żółta, srebrna, złota. Zastosowanie: Skalniaki szczelinowe, murki oporowe, pokrycia dachowe, elementy ozdobne.
Łupek serycytowy - Srebrzysty kamień łupany z naturalnymi, rudymi przebarwieniami. Doskonale komponuje się z wodą, która podkreśla jego barwy, dlatego łupek często wykorzystuje się go jako element oczek wodnych jak i skalniaków szczelinowych, ścieżki kamienne, murki, ogrodzenia
Piaskowiec - Składa się z ziaren piasku zlepionych lepiszczem, może zawierać domieszki. Od lepiszcza i domieszek zależą jego właściwości; piaskowce dzielą się na twarde i miękkie.
Barwa: biała, kremowa, czerwona, czerwonobrązowa, jasnoróżowa, jasnoszara, szarokremowa, szaroniebieska, szarozielona.
Zastosowanie: piaskowce twarde są odporne na wietrzenie i nadają się do budowy wszelkich elementów ogrodowych; z piaskowców miękkich wykonywane są głównie okładziny i elementy ozdobne.
Porfir - Twardy i bardzo wytrzymały. Ma drobnoziarnistą strukturę z rzadko rozmieszczonymi dużymi ziarnami.
Barwa: brunatnoczerwona, szara. Zastosowanie: ogrodzenia, murki oporowe, cokoły, nawierzchnie, ogrody skalne, wykończenie oczek wodnych.
Serpentynit - Ma właściwości podobne jak granit, jest zbity i twardy.
Barwa: czarnozielona, szarozielona.
Zastosowanie: fundamenty, nawierzchnie, oczka wodne (w wodzie widać niezwykły zielonkawy kolor kamienia).
Trawertyn (Tuf wapienny) ? jest skałą wapienną o barwie od jasnożółtej do jasnobrązowej, który w stanie nieobrobionym najczęściej odznacza się ułożonymi w formie wstążek otworami. W porównaniu z innymi skałami wapiennymi trawertyn jest stosunkowo lekki.
Zastosowanie: w budownictwie, po przeszlifowaniu, jako kamień wykończeniowy we wnętrzach, posadzki, schody, natomiast surowy w ogrodach skalnych, i małej architekturze ogrodowej
Wapień - Powstał z nagromadzenia szczątków organicznych, zależnie od ich składu ma różne właściwości.
Barwa: biała.
Zastosowanie: na kamienie budowlane najlepiej nadają się wapienie zbite. Bardziej porowate wapienie lekkie najczęściej stosuje się jako okładziny, do budowy ogrodzeń i murków oporowych oraz do celów rzeźbiarskich.
Wapienie zbite barwne - potocznie nazywane marmurami kolorowymi (?marmury? kieleckie, chęcińskie i świętokrzyskie), bo do złudzenia je przypominają, są mniej odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Stosuje się je prawie wyłącznie wewnątrz budynków.
Podobne do wapieni zbitych, ale twardsze, cięższe i mniej nasiąkliwe są dolomity w Polsce występują w okolicach Libiążu.
Dolomit - barwa: występuje w ciepłej kolorystyce kremowo-szarej, żółtej, żółto-brunatnej, oraz niekiedy żółto-rdzawej.
Zastosowanie: do elewacji budynków, jako kamień murowy, do ogrodów skalnych, jako kamień ogrodowy.

Tutaj więcej o podłożu pod skalniak - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 280#p58280
a dwa posty dalej lub tutaj o doborze roślin. - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 379#p58379
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”