Proszę bardzo, to spis skał z których buduje się skalniaki.
Amfibolit - Barwa:szara Ma on odczyn lekko kwaśny, ale bardzo dobrze rosną w nim np. lewizje
(Lewisia) ,
towsendie, szczawiki z gatunków
Oxalis adenophylla oraz
eneaphylla oraz wiele innych roślin nie tolerujących wapna.
Gnejs - Łupliwy. Barwa: ciemnoszara, jasnoszara. Zastosowanie: ogrodzenia, murki oporowe, nawierzchnie, skalniaki, oczka wodne. Do skalniaków szczelinowych nadaje się
łupek gnejsowy
Kamień narzutowy (polny, otoczaki) - Polodowcowe odłamki skalne powstałe z różnych skał. Barwa: zależy od skały, z której pochodzą. Zastosowanie: fundamenty, ogrodzenia, murki oporowe, nawierzchnie, skalniaki, oczka wodne.
Kwarcyt - Twardy i bardzo wytrzymały, odporny nawet na działanie kwasów. Barwa: czerwona, różowa, szara. Zastosowanie: fundamenty, cokoły, krawężniki i obrzeża, skalniaki, oczka wodne.
Łupki - Mają wyraźną teksturę warstwową, łatwo rozszczepiają się na płytki. Powstały z przeobrażenia różnych skał, dlatego mają różne właściwości. Barwa: biała, czarna, różowa, żółta, srebrna, złota. Zastosowanie: Skalniaki szczelinowe, murki oporowe, pokrycia dachowe, elementy ozdobne.
Łupek serycytowy - Srebrzysty kamień łupany z naturalnymi, rudymi przebarwieniami. Doskonale komponuje się z wodą, która podkreśla jego barwy, dlatego łupek często wykorzystuje się go jako element oczek wodnych jak i skalniaków szczelinowych, ścieżki kamienne, murki, ogrodzenia
Piaskowiec - Składa się z ziaren piasku zlepionych lepiszczem, może zawierać domieszki. Od lepiszcza i domieszek zależą jego właściwości; piaskowce dzielą się na twarde i miękkie.
Barwa: biała, kremowa, czerwona, czerwonobrązowa, jasnoróżowa, jasnoszara, szarokremowa, szaroniebieska, szarozielona.
Zastosowanie: piaskowce twarde są odporne na wietrzenie i nadają się do budowy wszelkich elementów ogrodowych; z piaskowców miękkich wykonywane są głównie okładziny i elementy ozdobne.
Porfir - Twardy i bardzo wytrzymały. Ma drobnoziarnistą strukturę z rzadko rozmieszczonymi dużymi ziarnami.
Barwa: brunatnoczerwona, szara. Zastosowanie: ogrodzenia, murki oporowe, cokoły, nawierzchnie, ogrody skalne, wykończenie oczek wodnych.
Serpentynit - Ma właściwości podobne jak granit, jest zbity i twardy.
Barwa: czarnozielona, szarozielona.
Zastosowanie: fundamenty, nawierzchnie, oczka wodne (w wodzie widać niezwykły zielonkawy kolor kamienia).
Trawertyn (Tuf wapienny) ? jest skałą wapienną o barwie od jasnożółtej do jasnobrązowej, który w stanie nieobrobionym najczęściej odznacza się ułożonymi w formie wstążek otworami. W porównaniu z innymi skałami wapiennymi trawertyn jest stosunkowo lekki.
Zastosowanie: w budownictwie, po przeszlifowaniu, jako kamień wykończeniowy we wnętrzach, posadzki, schody, natomiast surowy w ogrodach skalnych, i małej architekturze ogrodowej
Wapień - Powstał z nagromadzenia szczątków organicznych, zależnie od ich składu ma różne właściwości.
Barwa: biała.
Zastosowanie: na kamienie budowlane najlepiej nadają się wapienie zbite. Bardziej porowate wapienie lekkie najczęściej stosuje się jako okładziny, do budowy ogrodzeń i murków oporowych oraz do celów rzeźbiarskich.
Wapienie zbite barwne - potocznie nazywane marmurami kolorowymi (?marmury? kieleckie, chęcińskie i świętokrzyskie), bo do złudzenia je przypominają, są mniej odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Stosuje się je prawie wyłącznie wewnątrz budynków.
Podobne do wapieni zbitych, ale twardsze, cięższe i mniej nasiąkliwe są
dolomity w Polsce występują w okolicach Libiążu.
Dolomit - barwa: występuje w ciepłej kolorystyce kremowo-szarej, żółtej, żółto-brunatnej, oraz niekiedy żółto-rdzawej.
Zastosowanie: do elewacji budynków, jako kamień murowy, do ogrodów skalnych, jako kamień ogrodowy.
Tutaj więcej o podłożu pod skalniak -
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 280#p58280
a dwa posty dalej lub tutaj o doborze roślin. -
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 379#p58379