Przy intensywnej uprawie pieczarek producenci (przynajmiej mój dostawca podłoża) wymieniają podłoże w pieczarkarni co 30 dni. Jeśli będzie ciepło, być może i u mnie wyrosną? na razie poobkładałem drzewa owocowe, krzewy, przekopałem z tym złotkiem grządki, nawet dodaję do dołków przy nowych nasadzeniach kann, dalii i jeszcze będę zbierał pieczarki.
Mam możliwość pozyskania torfu na którym wcześniej były hodowane pieczarki, w związku z tym mam pytanie czy można go użyć do założenia trawnika Jeżeli tak to czy maj jest odpowiednim terminem do założenia trawnika Może miał ktoś doczynienia z takim torfem i podzieli się informacjami do czego można go wykorzystać
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
Również mam dostęp do takiego podłoża i w związku z tym mam pytanie czy nadaje się ono pod założenie trawnika Jeśli tak to czy można rozsypać tego warstwę i posiać trawę czy należy przekopać
Pozdrawiam cieplutko
Kukułko, zerknij na sąsiedni temat Podłoże z pieczarkarni, tam jest wiele odpowiedzi na twoje pytania
A o trawniku poczytaj tu: Wyszukaj (należy wpisać hasło "trawnik") :P
W skrócie:
- można
- tak
- do wszystkiego, na ogół po zmieszaniu z ziemią rodzimą
- proszę uprzejmie
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Jeśli masz podłoże na bazie słomy z domieszką torfu i dodatkiem kurzyńca - to na już isniejący trawnik nie widzę zastosowania (nieciekawy wygląd i duże ubytki trawy) do nowo zakładanych trawników będzie dobre, ale po przekompostowaniu. Miesiąc temu przekopałem podłoże na grządkach i już widzą, że (złotko) zaczyna się rozkładać (duży udział mikroorganizmów, dżownic) na grządkach mi to nie przeszkadza, ale na trawniku wyglądało by to nieciekawie. Ja dużą część mam skompostowaną pod folią, większe drzewa też dostały po 2 taczki, a pod krzewy po jednej (antychawstowo - dla wizualności lekko przesypane ziemią) aha nie stosować pod iglaki (odczyn pH. 6 - 7)
Nalewko przyznam że gapa jestem, bo dopiero jak założyłam ten temat to zauważyłam że już podobny istnieje Nawet chciałam ten usunąć, ale nie wiem jak to zrobić
Mimo to dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Skarbnico doskonałej nietypowej wiedzy podpowiedzcie początkującej
do czego poza usypaniem zimowego kopczyka
można użyć ziemi popieczarkowej
Chodzi mi oto czy można dać na spód dołka zamiast obornika. Do sadzenia róż okrywowych
Obornik mam pod folią około 4 miesięcy,czytałam , że powinien byc stary !!!!!
Podłoże do produkcji pieczarek jest zazwyczaj wapnowane, więc ma odczyn, którego róże zbytnio nie lubią.
Jeśli gleba w ogrodzie jest bardzo kwaśna, leśna, to można ją zmieszać z podłożem popieczarkowym, by wyrównać pH.
Zwykle, ziemie taką używamy rozkładając ją na grządki lub używając do mieszanek np. z kwaśnym obornikiem.
Roże, możesz posadzić tak:
do dołka min 60 cm głębokości i tyleż szerokości, wrzucić łopatę świeżego obornika, zasypać 2-3 łopatami przygotowanego na taczce podłoża ( ziemia rodzima, kora przekompostowana-zapobiega fytoftorozom, ziemia popieczarkowa, i inne w zalezności od miąższości i spoistości podłoża), i teraz wsadzać różę tak, by nie dotykała korzeniami świeżego obornika.
Gdy korzenie dorosną za rok- dwa, obornik już będzie należycie rozłożony i będzie stanowił " bombę" kaloryczną dla rosnącego krzewu.
Dzięki !!!!!Wspaniała Królowo Róż i nie tylko !!!!!
Pani odpowiedz,jest dla mnie super niespodzianką i radością ,nie przypuszczałam , ze dostąpię takiego zaszczytu !!!!!
Wielka Pani wrażliwość, miłość do przyrody i nas ssaków to cechy tak nieczęsto spotykane.
Jeszcze raz dziękujemy za serce i profesjonalizm !!!!!!!
Przeczytałam wszystkie strony na temat nawożenia ale nie znalazłam nic o zastosowaniu podłoża spod pieczarek.Wiem że jest dobry /obornik koński +torf+ grzybnia/ .Pod jakie rośliny najlepiej stosować,w jaki sposób / pewnie przekopać z ziemią/.Czy mogę go użyć prosto z pieczarkarni,czy odczekać jakiś czas.Jeśli ktoś stosował takie podłoże, może mógłby podzielić się ze mną swoim doświadczeniem. Pozdrawiam.Alicja.
Zerknij koniecznie w ten odnośnik, który podałam wyżej
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Mam pytanie. Producenta pieczarek mam pod nosem. Czy lepiej rozrzucić ten podkład popieczarkowy na wiosnę, czy już jesienią, a na wiosnę dopiero przekopać?
Witam wszystkich Dziś zaczynam z Wami przygodę na forum wcześniej wiele czytałam tu porad a są bezcenne!interesuje mnie temat wykorzystania podłoża po pieczarkach,ponieważ mam wielką dziurę na działce/po wyburzeniu garażu/a znajomy obiecał tyle podłoża po pieczarkach,ile będę chciała/płacę tylko za dowóz/ale martwi mnie to co tu piszecie,bo mam tam tuje a resztę miejsca chciałam posiać trawę.czyli to podłoże mi się nie przyda??smutno,bo nie uprawiam nic innego.mam tylko iglaki,hortensje,wrzosy,trawę i tylko dwie rabaty z kwiatkami,głównie byliny i jednoroczne.a jakbym wzięła 2 przyczepy popieczarkowej i 2 normalnej i rozsypując bym to mieszała to też nie może być??pomóżcie proszę.marta
Witam.
Mam pytanie czy ziemia spod pieczarek nadaje się jako podłoże pod uprawę pomidorów w szkalrni? Jeśli tak to czy to ma być siwża ziemia czy już przegnita.
Czy taka ziemia nadaje się jeszcze do czegoś innego np do melonów cukini czosnku czy ogórków?