Moja domowa piekarnia - AnaKa

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Asiu, ja też nie mam słoików i ciągle znoszę skądś nowe :wink:

Cynthia
- w niczym nie obtaczasz. Wykładasz na gorący tłuszcz przygotowaną masę i smażysz jak placuszki.Smacznego :P
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
axela
100p
100p
Posty: 159
Od: 20 mar 2009, o 17:42
Lokalizacja: Szczecin

Post »

ja się poddałam z tym bochenkiem :) zagniotłam raz jeszcze i przełożyłam klejącą masę do foremki, wyrównałam łyżką i zostawiłam do rano żeby mi nerwy troszkę opadły :) już upieczony, na śniadanko sobotnie jak znalazł :D
pierwszy raz robiłam pszenny z taka małą ilością zakwasu bo zawsze to było 50%-50% a teraz 30%-70% i ma delikatniejszy, mniej kwaśny smak.
pozdrawiam.
dynia smakowicie wygląda-a połączenie pomarańczy-imbiru i dyni musi być niesamowite.
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Axela, nasze własne poszukiwania smaków są najważniejsze. Gratuluję sukcesu :D
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
lvlidnight
200p
200p
Posty: 205
Od: 28 paź 2008, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Wczoraj upiekłam swój pierwszy chlebek na zakwasie :lol:
W mieszkaniu mam zimno i nie chciał rosnąć. Aby mu dogodzić - cały dzień stałam przy garach i gotowałam. Teraz pewnie przez tydzień będziemy to wszystko jedli :;230
Tak jak Ania radziła (dzięki za pomoc) zrobiłam mieszany. Może nie wyrósł na giganta, ale jest przepyszny i baardzo pachnący. Zdjęcia wstawię później, bo tak długo biegałam z aparatem wkoło chlebka, że bateria mi się rozładowała.
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Monika, to gratuluję pierwszego chlebka ;:50 ;:49 ;:26
Koniecznie wstaw zdjęcie.Czekamy!

Teraz jest trochę chłodno na wyrastanie. Trzeba więc nagrzać piekarnik do 50 stopni, wyłączyć go i wstawić tam chlebuś do wyrastania :D
Zapraszam
Moje wątki
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Niedzielny obiad dla Dwojga :P

Zrazy zawijane z szynką i ogórkiem w śmietanowym sosie

Ładny kawałek wołowiny zrazowej pokroić w pół centymetrowe kawałki, rozbić młotkiem. Każdy posmarować musztardą, położyć plaster szynki szwarcwaldzkiej / może być każda inna lub boczek/, piórka cebuli i ogórek

Obrazek

Plastry zawinąć ze wszystkim w rulony i spiąć wykałaczkami

Obrazek

Zrumienić je na oliwie i maśle , dodać pieprz w ziarenkach, liść laurowy, suszony grzybek i dusić na wolnym ogniu.
Pod koniec wlać dobrą śmietanę, doprawić jeszcze do smaku solą i pieprzem

Obrazek

Zagotować i podawać.

Ja zrobiłam do tego śląskie kluseczki i brokuły gotowane na parze, posypane parmezanem

Obrazek

Przepis na kluski śląskie wg Elizabetki

Ziemniaki ugotować ze skórką. Przestudzić, obrać i przecisnąć przez praskę. Dodać sól, jajko i wyrobić ciasto. Ciasto podzielić na cztery, odjąć jedną część z miski i wsypać tyle mąki ziemniaczanej. Włożyć z powrotem wyjętą część ciasta ziemniaczanego. Wyrobić wszystko razem na gładką masę. Formować w ręku kluski i gotować we wrzątku. Najlepiej smakują świeżo ugotowane.

Obrazek
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dokładnie tak samo robię śląskie-sposób podała mi teściowa. :P
Awatar użytkownika
jardin
1000p
1000p
Posty: 1265
Od: 7 sie 2007, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

zrazy ;:13 , a kluski śląskie robię identycznie tylko bez jajka przepis wg Makłowicza.
Pozdrawiam
Aśka
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Basiu, Asiu - widać,że jesteśmy miłośniczkami kuchni śląskiej. Bo to stary śląski przepis. No i Makłowicz też go zna :!: Wprawdzie nie przepadam za Jego gotowaniem,ale skoro lubi śląskie to ma u mnie punkt :wink:

A ja z tęsknoty za włoskimi smakami i na przekór jesiennej pogodzie, chciałam wpuścić trochę słonecznej Italii do swojej kuchni.Przepisy wzięłam z niedawno duszkiem przeczytanej książki , Tysiąc dni w Wenecji' Marleny de Blasi, którą Wszystkim bardzo polecam :D

Pane di patate /Chleb ziemniaczany/

Wziąć pól kg dobrze umytych ziemniaków /nie obierać/
Półtorej paczki świeżych drożdży
7 szklanek mąki pszennej / wychodzi ok kg/ - ja miałam typ 650 z Kauflandu
1 łyżka soli
oliwa do wysmarowania miski

Ugotuj ziemniaki do miękkości w osolonej wodzie, zachowaj wodę z gotowania/2 szklanki/. Obierz ziemniaki ze skórki i przeciśnij je przez praskę.W szklance wody z gotowania ziemniaków rozkrusz drożdże i odstaw je na 20 min. /moje nie chciały pracować, więc dosypałam pół łyżeczki cukru i ruszyły jak szalone/.

W dużej misce wymieszaj mąkę, ziemniaki i sól. Dodaj drożdże i jeszcze jedną szklankę wody z ziemniaków. Wyrób ciasto. Masę przełóż na stolnice oprószoną mąką i ugniataj aż powstanie jednolita, elastyczna konsystencja.Jeżeli ciasto wyda sie za wilgotne, można dodać mąki, ale nie więcej niż 1/3 szklanki


Obrazek

Z tej ilości ciasta wyjdą dwa chlebki, lub chlebek i ciasto. Ja podzieliłam masę na dwa i zrobiłam też słodkie ciasto. Podzielone ciasto przełożyłam do dwóch misek wysmarowanych oliwa i odstawiłam do wyrośnięcia na godzinę.

Obrazek

Potem przełożyłam część na chleb do foremki. bałam sie,że chleb rozleje mi się, bo ciasto było dość rzadkie. Piekłam ok. godziny w temp. 200 stopni

Obrazek

Chlebek wyszedł pyszny, pulchny, z chrupiącą skórką

Obrazek

Z drugiej części ciasta powstało Prugne addormentate /Śpiące śliwki/

Formę do tarty wysmarowałam masłem. Wyłożyłam szybko wyrośnięte ciasto, wcisnęłam w nie połówki śliwek i posypałam szklanką brązowego cukru, na to kawałeczki masła. Do 2/3 wysokości szklanki włożyłam gęstej śmietany i 1/3 szkl. wódki - Włosi dają swoją Grappę, ja miałam Absoluta. Wymieszałam i na śliwki.






Obrazek Obrazek

Piekłam razem z chlebkiem w temp. 200 stopni aż do zbrązowienia ciasta.

Obrazek

Obrazek

Jest fantastyczne. Spróbujcie :P
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
lvlidnight
200p
200p
Posty: 205
Od: 28 paź 2008, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Oto moje dzieło :lol:

Obrazek Obrazek

Może nie wyrósł tak, jakbym sobie tego życzyła, ale pachniał tak smakowicie i zachęcająco, że domownicy jeszcze na gorąco obdarli go z chrupiących "boczków". ;:10

Obrazek

Jeszcze raz dziękuję za wszelkie wskazówki, które odnalazłam w Twoim wątku Aniu
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Moniko, wygląda bardzo dobrze ;:63 Cieszę się, że zasugerowałam Ci pieczenie chleba. Mam nadzieję,że dalej będziesz już poszukiwała własnej piekarniczej drogi :D
Niestety nie wszystko od razu sie udaje i jest tak idealnie. To zmusza do doskonalenia i próbowania. A to fajna przygoda :P
Nie opuszczaj mnie jednak i zajrzyj czasami z własnym chlebkiem lub przepisem . A jak zechcesz skorzystać z moich propozycji też będzie miło;:77
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
lvlidnight
200p
200p
Posty: 205
Od: 28 paź 2008, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Z przyjemnością Cię jeszcze nie raz odwiedzę :lol:
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Aniu do Ciebie trzeba zaglądać najedzonym :arrow: głodny może nie wytrzymać i zjeść monitor :P
Moje linki
KATARZYNA
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”