Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
GraKol
 Tytuł: Dodanie gliny do piaszczystej ziemi
PostNapisane: 23 kwi 2021, o 12:03 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Podpowiedzcie mi proszę w jakiej proporcji i jak zastosować glinę. Mam ziemię piaszczystą, a do posadzenia rośliny. Czy po wykopaniu dołka mam glinę wsypać na dno(ile?) a następnie podłoże do roślin, czy wymieszać glinę z podłożem i wsadzić rośliny :?:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kaszmirka
 Tytuł: Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia
PostNapisane: 17 maja 2021, o 11:52 
50p
50p

1 szt.
Zależy jakie rośliny chcesz posadzić. Ja u siebie dawałam ok 15cm gliny na dno dołka. Potem warstwami ziemia 20cm, glina 10cm i tak naprzemiennie. Między warstwami dawałam też obornik (dużo), kompost (przy wierzchniej warstwie ) lub torf kwaśny- zależy do jakich roślin. Wszystko rośnie od 8 lat super.
Jak dołek na mniejszą roślinę to na spód 15cm gliny a pozostały dołek wypelnialam już przygotowana mieszanka (wymieszana glina, kompost, obornik, ziemia). Tej piaszczystej ziemi z działki dawałam bardzo mało lub wcale.

Franek_
 Tytuł: poprawa gleby piaszczystej
PostNapisane: 28 lip 2021, o 12:43 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry

Potrzebuję porady. Gleba klasy siódmej. Żwir, burze piaskowe w trakcie porywów wiatru, kolczastych kulek z filmów o dzikim zachodzie tylko brakuje. Kaktusów nie ma, bo uschli.

Woda głęęęęboko pod powierzchnią.

Działka na granicy lasu sosnowego, położona na wrzosowisku. Kwaśna, piaszczysta, sucha.

Zamierzam na takim jałowym gruncie zrobić ogród warzywny (ok. 200m2)

Jak to zrobić mądrze? Od czego zacząć?

Myślałem, żeby trochę wzruszyć glebę i jeszcze w sierpniu wysiać facelię i gorczycę, pozwolić im wrastać (jeśli w ogóle wzrosną) przez jakieś dwa miesiące, ściąć i przekopać, pozostawiając w glebie. Później, przed zimą, rozsypać na tym terenie patyki i gałęzie i przykryć to słomą i kartonami.

Mało mam doświadczenia - a chciałbym w przyszłym roku (lub za 2 lata) coś już tam sensowniejszego posadzić

Z góry dziękuję za sugestie i podpowiedzi.

pozdrawiam

bettka
 Tytuł: Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia
PostNapisane: 14 wrz 2021, o 23:55 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Prośba o pomoc, nie wiem co zrobić.
Sadzę rośliny na cienistej rabacie za domem. Kopiąc dołki pod rośliny nie jestem w stanie przekopać się przez warstwę piasku z obsypywania fundamentów! (widzę teraz, że było robione "na bogato" a teren za domem sporo podniesiony). Nie wiem co robić Dokopywać się za wszelką cenę do rodzimej ziemi czy zostawić warstwę piasku a roślina sobie poradzi? Mam do posadzenia laurowiśnie, ostrokrzewy, cisy, derenie białe. Rośliny odsunięte od domu na min. 1,5 m.
Czy dołek z dobrą ziemią ok 80 cm pod laurowiśnię wystarczy? To jest ok. 2x więcej wysokości niż ma bryła dużej rośliny w donicy.
Jak to rozwiązać w przypadku dużo mniejszych sadzonek = mniejszych doniczek ostrokrzewów i cisów?

Stanęłam w miejscu, tymczasem dużo roślin mam już kupionych, czekają tylko na posadzenie:-(

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 72 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości