Powojnik jako wisząca kula

Powojniki
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

lesioc pisze:
hanka55 pisze:Większość z grupy Florida - muszą być zimowane w domu.
Byłby faktycznie bardzo dobry - tylko gdzie taki zdobyć ?
Otóż okazało się, że można kupić w najbliższym sklepie ogrodniczym :)
Wpadłem wczoraj do takowego po ziemię do skrzynek.... i przez zupełny przypadek znalazłem taką ciekawostkę:

Obrazek

Od razu mi się ta plakietka niezbyt podobała - bo chyba mam rację, że ta odmiana to nie jest Clematis Florida :?:
Tak czy siak przygarnąłem go, bo cena była bardzo okazyjna :roll:
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

No pięknotka! ;:333 Gratuluję zdobyczy!
C. florida to to oczywiście nie jest ale być może jego odmiana. Choć szczerze mówiąc, trudno znaleźć potwierdzenie... Żyłka detektywistyczna odzywa się we mnie zwykle, jak mnie coś zaintryguje i sprawdzam wtedy dokładniej. Na stronce pana Szczepana jest cały artykuł o powojnikach kwiecistych i 'LR' tam nie jest wymieniona, choć oczywiście to jeszcze o niczym nie świadczy :). Przy opisie szczegółowym odmiany też jednak nie ma wzmianki na temat jej pochodzenia.
Zajrzałam wiec na stronkę http://www.clematis.hull.ac.uk/new-clem ... ?dbkey=502 i tam jako rodzice 'LR' podani są 'William Kennett' x 'Marie Boisselot' a żadne z nich od C. florida też prawdopodobnie nie pochodzi....
William jest synem C.laguinosa i jakiegoś C.patens a Marie córką nieznanych rodziców (co się bardzo wielu odmianom powojnikowym ( o dziwo) zdarza :idea: ).
Nie wiem więc jak to naprawdę jest z tą/tym Louise (i zresztą z całą 'Florida Group').....Może warto zapytać pana Szczepana na jego forum? Ja bym zapytała gdybym była szczęśliwą posiadaczką....... ;)
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Julia
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 wrz 2005, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Mam ten powojnik,
kupiłam go na targach ogrodniczych wiosna ubiegłegło roku skuszona cudownymi,urzekającymi, pełnymi, wielkimi kwiatami na wystawie.
Sprzedawcą był pan Tomszak
http://www.tomszak.pl/galeria_powojniki ... az=&page=5
który zapewniał mnie, że ten powojnik jest łatwy w uprawie.

Rzeczywiście, moim zdaniem nie jest zbyt wymagający..
u mnie ma dość trudne warunki....rosnie od zachodniej, otwartej na wiatr strony i czeka na przesadzenie do lepszej ziemi.
W minionym sezonie zakwitł jesienią niepełnymi kwiatami.

fotka z września...
rzeczywisty kolor kwiatów taki jak na fotce

W tej chwili ma ładne pąki

i bardzo jestem ciekawa tych pełnych kwiatów. Obrazek
Piękno leży w oku patrzącego.
serdeczności - Julia
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Julia pisze:Mam ten powojnik,
kupiłam go na targach ogrodniczych wiosna ubiegłegło roku Sprzedawcą był pan Tomszak
http://www.tomszak.pl/galeria_powojniki ... az=&page=5
rzeczywisty kolor kwiatów taki jak na fotce
Tomszak ma cudowną kolekcję i myslę, że jego zdjęcia dosyć wiernie oddają kolorki i kształty powojnikowych kwiatów.
Zazdraszczam ;) takiej możliwości wyboru :roll:.
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
ankapat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 2 cze 2007, o 06:55
Lokalizacja: Lublin

Post »

Świetny pomysł :)
Czy masz już jakiś pomysł jak przezimować tego clematisa?
Czy może ktoś wie jakimi jeszcze roślinami jednorocznymi można obsadzić taką kulę?
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

ankapat pisze: Czy może ktoś wie jakimi jeszcze roślinami jednorocznymi można obsadzić taką kulę?
Myślę, że sprawdziłaby się w takim przypadku tunbergia :).
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

myszek pisze:
ankapat pisze: Czy może ktoś wie jakimi jeszcze roślinami jednorocznymi można obsadzić taką kulę?
Myślę, że sprawdziłaby się w takim przypadku tunbergia :).
Dokładnie! Sam mam zrobioną taką wiszącą doniczkę z tunbergią i bardzo dobrze sie to sprawdza.

Będąc zresztą w tym roku w Chorwacji zauważyłem, że tam mnóstwo okien jest przystrojonych właśnie zawieszanymi w nimi wiszącymi doniczkami z tunbergiami - tam to jest niezmiernie popularne.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

ankapat pisze:Czy masz już jakiś pomysł jak przezimować tego clematisa?
Planowałem ustawienie go w jasnej piwnicy, ale myślę że mógłby zimować nawet na dworze w jakimś zacisznym kątku.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
lexi24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 wrz 2009, o 10:46
Lokalizacja: Białystok

Zdjęcia powojnika

Post »


czy możesz pokazać jak teraz wygląda twój kulisty powojnik? Bardzo mnie to interesuje bo zamierzam skożystać z twojego pomysłu. Wybrałam odmianę "Matka siedliska". Mam nadzieję że się sprawdzi i uda mi się zrobić taką fajną drucianą siatkę.
Bardzo proszę o kilka zdjęć :D
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Oczywiście że mogę 8)

Z jedną kulką niestety nie wyszło :( ... w pewnym momencie silny wiatr zrzucił donicę tak nieszczęśliwie, że urwało powojnik tuż u nasady. Oczywiście wszsykię pędy usłchły i musiałem usunąć a roślinka odbiła od korzenia na nowo dopiero po jakimś miesiącu i aktualnie ma tylko kilka listków. Nie bardzo jest co pokazywać, więc tego sobie podaruję.

Drugi kulka (z powojnikiem "Snow Quenn") - dokąłdnie ta którą widać na zdjeciach wcześniej wygląda tak:

Obrazek

Powojnik uporczywie próbuje wyrastać ponad kulę, więc zabawy z zaplataniem go z powrotem jest sporo. Do tego jeszcze dość trudno jest manewrować w oczkach siatki z pędami na których już są pąki kwiatowe - dlatego radzę nie robić zbytnio gęstej siatki drucianej.

A co do efektu końcowego... jak na razie niestety średni. Co prawda roślina zarosła prawie całą kulę, ale głównie to widać tylko liście. Co prawda kwitnie, ale nigdy nie było więcej jak 3 kwiaty jednocześnie. W tej chwli akurat ma 1 kwiat, i jeden nowy pąk i kilka klębków z nasionami po starych kwiatach, który pewnie rozbije się jak kwiat obleci.

Gdybym miał teraz zaczynać jeszcze raz taką kulkę, to zdecydownie wybrałbym powojnik o mniejszych ale liczniejszych kwiatach (z grupy Integrifolia, Atragene lub Viticella.

lexi24 - mam nadzieję, że pokażesz tutaj co Tobie wyjdzie ?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Lesiu! Myślę, że i ta odmiana będzie się wspaniale prezentować już w następnym sezonie. Teraz budowała bazę dla przyszłych kwitnień. jak na wiosnę wystartuje z tych wszystkich pędów, to myślę, że efekt będzie piorunujący.
Tylko - cierpliwości w zaplataniu! :D

Viticelle bardzo długo i bardzo obficie kwitną, ale przecież bardzo wielkie rosną... możesz nie nadążyć w łapaniu pędów :lol: ....
A atragene to juz w ogóle.... ale z drugiej strony, to łatwo się same wokół siebie zapalatają jak nie mają podpory .... hmmm, może to i dobry pomysł...
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
lexi24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 wrz 2009, o 10:46
Lokalizacja: Białystok

Post »

Oczywiście, że pochwalę się co mi wyjdzie! Jak już dostanę to co chcę. A chcę użyć do kuli powojnika "Matka siedliska", niestety teraz jest nie do dostania z powodu pory roku. Żaden sklep nie chce go sprowadzić na zamówienie. A w internecie nie ma go w ofercie. Wprawdzie to duży powojnik, ale ostatecznie posadzę go ziemi, jak nie wyjdzie z kulą.
Twoja kula jest super i jak zacznie kwitnąć to będzie zjawiskowa, jestem tego pewna. Moje powojniki przez pierwsze 2-3 lata też były mizerne, a tej wiosny na wyścigi zagłuszały jeden drugiego.
Awatar użytkownika
ziabak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 kwie 2010, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojnik jako wisząca kula ?

Post »

lesioc jak się miewa clematisowa kula? Pochwal się proszę zdjęciami :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”