Donica dla palmy - jaka?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Oriana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 sie 2007, o 19:31

Donica dla palmy - jaka?

Post »

Witam wszystkich zapalencow kwiatowych!
Sluchajcie mam palme i będę musiala ja przesadzic,wiem ,ze nie teraz ale będę musiala,dowiedzilam sie,ze najlepsze dla kwiatow sa doniczki gliniane i te z koleji mozna wlozyc do doniczek ozdobnych.Pytanie czy to jest taka wielka roznica miedzy doniczkami?Podobno doniczki z plastiku nie pozawalaja "oddychac ziemi" sa lepsze dla roslin gliniane?Czy to prawa?czekam na odpowiedz i sle buziole za ostatnia rade!
P.S. Moja Palma jest wdonicce o srednicy 19 cm i jest naprawde juz duza , o ile cm mam powiekszyc donice?aha i co z drenazem?
tez trzeba?

Proszę pisać poprawnie! / DorkaWD
"W zdecydowaniu drzemie geniusz, siła i magia" - Johan Wolfgang Goethe
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Zobacz moje roślinki doniczkowe :P mam ich trochę :P
Wszystkie są w doniczkach plastikowych ze spodkiem( podstawkiem) :P
Rosną jak na drożdżach :P
A co do doniczki do palmy to wiem że musi być wąska i długa ( wysoka ) drenaż zawsze jest wskazany, nawet przy innych kwiatkach , zabezpiecza moczeniu korzeni , a ziemia typowa do palmy i będzie komplet :P
Pozdrawiam :P
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

"... Stara, poczciwa doniczka z możliwie ubogiej w wapień gliny, szybko i dobrze schnącej, została poddana ostrej krytyce zaraz po zjawieniu się wygodniejszych do handlu i tańszych pojemników z tworzyw sztucznych. Mówi się nawet o glinianej doniczce-morderca, nie pamiętając, że szkodliwe właściwości może ona wykazywać tylko przy nieodpowiednim traktowaniu zarówno jej samej, jak i posadzonych w niej roślin. Ważne jest, aby nowe gliniane doniczki zanurzyć zawsze w wodzie na 24 godziny przed posadzeniem roślin. Nie wymoczone doniczki mogą dopiero później, pod wpływem wilgotności ziemi i działania korzeni roślin wydzielać szkodliwe substancje. Ponadto bez tej 24 godzinnej kąpieli wchłaniają one bardzo dużo wody, pobierając ją także z bryły korzeniowej świeżo posadzonych w nich roślin., które w skutek tego mogą poważnie ucierpieć. Używane doniczki gliniane można wykorzystać ponownie tylko wtedy, gdy nie ma na nich tzw, wykwitów, innych śladów wapnia ani glonów, wszystko to bowiem wskazuje na zatkanie porów. (...) A z doświadczenia nad doniczkami i innymi pojemnikami z nowszych materiałów wiadomo obecnie, że porowatość ścianek nie jest warunkiem koniecznym, zwłaszcza gdy mniejszy ubytek wody w takich nieprzepuszczalnych pojemnikach będzie uwzględniony przy podlewaniu. Obowiązuje podstawowa reguła: rośliny w pojemnikach z tworzyw sztucznych należy podlewać trzykrotnie mniejszą ilością wody niż rosnące w doniczkach glinianych. Poza tym trzeba umieć wykorzystać właściwości tych dwóch typów doniczek zależnie od potrzeb. Na przykład doniczki starego typu, o porowatych ściankach, powinno się przeznaczyć dla tych roślin, dla których ich przepuszczalność ma znaczenie. Ponadto mogą całkowicie wykazać swoje zalety związane z przepuszczalnością wówczas, gdy umieszcza się je w wilgotnym podłożu na tzw. oknie kwiatowym.
(źródło: "mieszkamy wśród kwiatów" Margot Schubert, Rob Herwig)

Od siebie dodam, że kształt doniczek zależy od potrzeb rośliny. Rośliny o korzeniach palowych sadzimy do wąskich, wysokich doniczek. Natomiast rośliny o systemie korzeniowym tzw. wiązkowym sadzimy do klasycznych doniczek lub płytkich.
Obojętne z jakiego materiału... każda doniczka musi mieć otwór w dnie umożliwiający odpływa nadmiaru wody.
Osobną kwestią są pojemniki dekoracyjne-osłonki, w których kryjemy niezbyt estetyczne doniczki. W tym przypadku zalecane jest wsypać na dno drenaż, zanim wstawi się doniczkę, by odpływająca woda miała się gdzie podziać a doniczka nie stała w wodzie.

Mam nadzieję, że pomogłam.
Pozdrawiam
Marta
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Plastikowe doniczki mają jedną niewątpliwą zaletę- są lżejsze niż doniczki gliniane. Może to być ważne gdy kwiatek stoi na półeczce, regaliku albo trzeba go przesuwać np. podczas sprzątania. Poza tym nie zauważyłam, żeby rośliny rosły lepiej czy gorzej w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonana doniczka.
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Jeśli chodzi o palmy to nie jest najważniejszy materiał z jakiego zrobiona jest doniczka, ale jej kształt. Najlepsze są doniczki wąskie ale wysokie, ponieważ niektóre palmy tworzą długi korzeń palowy. Jeśli teraz Twoja roślinka rośnie w doniczce 19 cm, to nowa doniczka powinna być o rozmiar większa, ja bym radziła doniczkę 21 cm jeśli palma naprawdę już nie mieści się w starej doniczce.
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jaka donica dla palmy?

Post »

["Oriana"]Witam wszystkich zapalencow kwiatowych!
Sluchajcie mam palme i będę musiala ja przesadzic,wiem ,ze nie teraz ale będę musiala,dowiedzilam się,ze najlepsze dla kwiatow sa doniczki gliniane i te z koleji mozna wlozyc do doniczek ozdobnych.Pytanie czy to jest taka wielka roznica miedzy doniczkami?Podobno doniczki z plastiku nie pozawalaja "oddychac ziemi" sa lepsze dla roslin gliniane?Czy to prawa?czekam na odpowiedz i sle buziole za ostatnia rade!
Doniczka plastikowa o takim kształcie

Obrazek

["Oriana"] P.S. Moja Palma jest wdonicce o srednicy 19 cm i jest naprawde już duza , o ile cm mam powiekszyc donice?aha i co z drenazem?
tez trzeba?

Proszę pisać poprawnie! / DorkaWD
Doniczka o średnicy 24 cm a drenaż na spód jest konieczny (może być zwykły żwir lub potłuczona gliniana doniczka, grubość drenażu od 0,5 do 1 cm.

:D :D :D
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Ile ziemi do palmy?

Post »

Obrazek
Ja również proszę o konsultację czy dosypać tej ziemi do palmy, czy jest wystarczająco?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz z dwa centymetry dosypać a przy przesadzaniu podsypiesz pod spód i podniesiesz całą palmę w górę. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ziemia powinna być pod kreskę jaka zaznaczyłem na zdjęciu poniżej

Obrazek

co do wieku, jak dasz zbliżenie z widokiem na całą kłodzinę z kilku stron powiem Ci ile ma lat (policz ile ma pozostałości po ściętych już liściach - podaj ilość), co do doniczki powinna mieć kształtu palmowego zwężającą się ku dołowi o średnicy większej niż obecna o co najmniej 10- 20 cm, jeśli nie dostaniesz palmówki w takim kształcie

Obrazek Obrazek

posadź jak pisze Andres74 w taką samą ale o 15 cm większą w średnicy od obecnej, na dno donicy koniecznie 3 cm drenażu.
:wink:
Awatar użytkownika
AniaZ
200p
200p
Posty: 448
Od: 6 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Bolesławiec woj. dolnośląskie

Post »

A ja mam takie krótkie pytanie?
O co dokładnie chodzi z tą doniczką palmową? O to że na górze jest dużo szersza niż na dole, czy o to, że ma ściany proste?

Pozdrawiam
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dużo wyższa niż szersza.
Palmy mają długie korzenie i normalne doniczki są za krótkie.
Przy większych okazach można dawać duże donice o standardowych proporcjach.
Awatar użytkownika
AniaZ
200p
200p
Posty: 448
Od: 6 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Bolesławiec woj. dolnośląskie

Post »

Ok. Przesadzę ją do doniczki palmowej.
Wiem, że powinnam palmę często zraszać i mało podlewać.
Czy mogę ją nawozić? Nie chcę żeby specjalnie szybko rosła, bardziej zależy mi na ładnych liściach.

Dziękuję za radę, Ania
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

To nie do końca jest tak, że palmę należy mało podlewać ... trzeba to dobrze wyważyć, zwłaszcza teraz w okresie zimowym kiedy grzejemy w mieszkaniach i powietrze jest suche. Samo zraszanie nie wystarczy, trzeba też odpowiednio dobrze podlewać.

A co do doniczek. Jeden z producentów oznacza je numerami P1, P2, P3 itp, gdzie np. P1 ma wymiary: fi=20cm, h=25cm, a P3 ma fi=30cm, h=35cm
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”