Przenawoziłem drzewa przy sadzeniu, POMOCY

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przenawoziłem drzewa przy sadzeniu, POMOCY

Post »

Witam,
w przeciągu ostatniego tygodnia (od 13 kwietnia) sadziłem w ogrodzie drzewa:
- 5 klonów "globosum" - drzewa szczepione na wysokości około 2-2,2m, średnica pnia jakieś 5-6cm (nie wiem jaki mogą mieć wiek).
- 2 dęby szypułkowe, odmiana fastigiata, grubość pnia około 4-5cm, wysokość jakieś 2,5-3m
- 2 brzozy pożyteczne, wysokość 4m, średnica pnia jakieś 3-4cm

razem 9 drzew. Drzewa sadzone z donic, klony i dęby około 20-25l, brzozy nieco mniejsze.

Pod drzewa wykopałem solidne doły, około 15cm głębsze niż donica i z 15cm większej średnicy niż donica.(około 50cm średnicy i "w kolano" głębokie)
Na dno wykopu sypałem przemieszaną glebę rodzimą (ciężka gliniasta), z substratem trawnikowym (akurat taki został) powiedzmy pół na pół oraz nawozem Azofoska. Boki wykopu zasypywałem głównie gruntem rodzimym.

Nawozu na 9 drzew poszło 2 kg, czyli średnio 200g na drzewo. Wydawało mi się, że sypię "garść" a tymczasem jak po sadzeniu sprawdziłem ile mi zostało, i stwierdziłem, że to chyba znacznie więcej niż zalecane...

Na drzewach oczywiście jeszcze nic nie widać, bo to krótko, ale boję się, że je popalę, a kosztowały majątek!

Gleba jest ciężka gliniasta, ciężko wchłania nadmiar wody.
Rozumiem, że muszę mocno lać wodą, tylko czy to wystarczy?
Czy wykopywanie i ewentualnie wymiana tego co przenawoziłem wchodzi w rachubę?

POMOCY!
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5104
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przenawoziłem drzewa przy sadzeniu, POMOCY

Post »

Przelewanie wodą w takiej ziemi może nie dać rady, lepiej wykopać i jeszcze raz wsadzić bez żadnych dodatków. 200g nawozu, to na areał 4 m2, to tak samo jak niemowlakowi dać 2kg podłoże.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przenawoziłem drzewa przy sadzeniu, POMOCY

Post »

Tyle się pisze, żeby NIE NAWOZIĆ ŚWIEŻO POSADZONYCH ROŚLIN a i tak problem wraca jak bumerang. Jak Ludwik pisze przelewanie wody nic tu nie da ( żebyś miał piaszczystą , przepuszczalną ziemię to ten sposób jest dobry ) przy ciężkiej ziemi, po świętach w ramach spalania kalorii wykopać i posadzić jeszcze raz.

I tak na przyszłość jeżeli będziesz chciał rozluźnić ziemię, to żadne gotowe podłoża/ bo to torf / tylko mieszanina piachu ze żwirem lub sam piach taki zwykła kurzawka wystarczy. Aha i jeszcze jedna rzecz żeby nie przyszło ci do głowy kłaść na to agro lub keramzytem obsypywać, roślina musi oddychać.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”