Lilie - uprawa - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2340
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Lilie - uprawa - cz.4

Post »

Poprzednia część wątku znajduje się tutaj
Iwona

Tu się zgadzam z Ewą. ;:333 Ja, swego czasu przesadzałem lilie w każdej fazie rozwoju (np.: tuż przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia, tuż po kwitnieniu), bez większej szkody dla roślin - a nawet dwa razy w ciągu okresu wegetacyjnego.

Na pierwszym zdjęciu lilia Saltarello przesadzona do gruntu, z doniczki, 10 czerwca. Na drugim, ta sama wykopana 20 października - całkiem niezły przyrost.

Obrazek Obrazek

_____

OT w doniczkach ładnie rosną. Były sadzone w kwietniu, zeszłego roku, do doniczek i kwitły na początku lipca. Zielone pędy utrzymywały się jeszcze w listopadzie - stały pod zadaszeniem (to ważne - mniejsze, negatywne, oddziaływanie czynników zew. np. deszczu). Po przekwitnieniu, w tym roku, wysadzę do gruntu. Cały cykl powtarzam, wymieniając jedynie odmiany.

Obrazek Obrazek[/img] Obrazek

_____

Zakupione lilie trzymam przesypane suchym torfem i zawinięte w cztery koce, w altance, na działce. Raz w tygodniu sprawdzam ich kondycję i dostarczam świeżego powietrza. I tak już pięć tygodni - czekam na możliwość wsadzenia do gruntu. U mnie ta metoda się sprawdza, lilie są w znakomitej formie. :wink:

___________________________
Pozdrawiam - Piotrek
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

:wit Piotrek

Zazdroszczę możliwości trzymania nowych/co wrażliwszych lilii w donicach przez cały sezon
:)
Mam ważne pytanie - jak i w co sadzisz swoje cebule?
Bo widzę, że Twoja lilia miała korzenie w piasku a dopiero NA cebulkę dałeś pyszną, zasobną ziemię, zgadza się?

Wszędzie pisze się o zasobnym podłożu (ew. lekko kwaśnym) oraz zapewnieniu drenażu
- u mnie naturalnym "podłożem" jest gleba piaszczysta więc zastoiny wodne odpadają ;)
ale żeby poprawić jej jakość daję przy sadzeniu między innymi lilii sporo kompostu - ale bezpośrednio POD lilią powinienem pozostawić tę jałową ziemię?? (wiem, że dla odżywiania cebuli najważniejsze są te korzenie wyrastające NAD cebulą)

pozdrawiam ciepło życząc dużo ;:3
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Dobrze wiedziec zę lilie mozna przesadzać.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2340
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Adrian Do doniczki przygotowuję ziemię kompostową pół na pół ze żwirem - pod korzenie cebulowe. Pod pędowe samą ziemię kompostową. Jeżeli masz glebę bardzo jałową domieszaj ziemi kompostowej. Nie każdy jest w stanie określić strukturę gleby. Dlatego proponuję część lilii wsadzić w strukturę jałową, a część we wzbogaconą i samemu wyrobić sobie opinię. Oczywiście, pod korzenie pędowe dajemy ziemię żyzną.
:wit

Z tym przesadzaniem to tylko bez przesady - jedynie gdy zaistnieje konieczna konieczność. :roll:
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Witam :wink:
Mam pytanie. Kiedy w tym roku sadzicie swoje lilie.?
Bo moje są w piwnicy i tylko czekają, żeby je wsadzić.. :D
Doradzicie mi.? Czy sadzić już np w ten weekend, czy poczekać może, aż pogoda się ustabilizuje i wreszcie zrobi się ciepło ?
dziękuję i pozdrawiam ;:7
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Jak śnieg zniknie ;:223
Jeżeli nie mają jeszcze kiełków wysokich to przymrozki nocne im nie zaszkodzą, jeżeli mają wyższe kiełki to trzeba po posadzeniu na noc włókniną przykrywać.
Ja mam nadzieję swoje za tydzień wsadzić ;:173
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2348
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Galadriela, kto by ich nie chciał za tydzień posadzić... Chyba wszyscy o tym marzymy ;:4
Awatar użytkownika
bunia79
500p
500p
Posty: 514
Od: 25 cze 2012, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Wsadzimy, wsadzimy, już niedługo...Ja zresztą nie wytrzymałam i wyjątkowo wsadziłam do doniczek. Pożyjemy, zobaczymy...
Bogusia
Awatar użytkownika
Ewa58
100p
100p
Posty: 104
Od: 3 kwie 2012, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. małopolskie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Kilka tygodni temu zakupiłam kilka lilii w BricoM. Zaczęły rosnąć, miały już 5cm pędy. Posadziłam do ziemi i stoją już tak 3 tygodnie w piwnicy. Ukorzeniają się. Nie widać by nadal rosły.
Pozdrawiam Ewa i Władek
Nasze fotki
Kwiaty 2012
Awatar użytkownika
Anna55
1000p
1000p
Posty: 1542
Od: 27 kwie 2012, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Obrazek Obrazek

Moje rosły w lodówce więc posadziłam do butelek. Potem będzie łatwo umieścić je w ziemi. Wystarczy rozciąć butelkę
i bez ruszania cebuli umieścić z całą zawartością w ziemi. Na dno dałam grubą warstwę perlitu. Malutkie siewki poszły do koszyczków i pójdą od razu na rabatkę.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2340
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Jak w maju przyjdą przymrozki (oby nie) będzie sporo pracy by je przykryć. Chyba, że wysadzisz po majowych przymrozkach. :?:
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.4

Post »

Ja mam 46 cebul i nie mam doniczek , moje cebule są w w pomieszczeniu ok 10 stopni . Muszą poczekać na wysadzenie do połowy maja - innego rozwiązanie dla nich nie mam :(
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2340
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.4

Post »

W karton i na balkon, taras? Zawsze niższa temperatura.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”