Szczepka storczyka do reanimacji

Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Agito :lol:

Dobrze czytałaś sphagnum NZ , to nie to samo co nasz mech.
Umownie to mech i to mech , ale dla storczyków to nie jest obojętne.
Zapewniam. Nie każdy wytrzyma :P

Opinia dla sphagnum jest wyważona, wpływ przebadany, oczywisty i korzystny.
Literatura dość bogata , opinie , czyli to....z czym się spotykamy , nie bierze się z powietrza.
W amatorskiej uprawie..... po prostu. korzystamy z wiedzy fachowców , nic nie odkrywamy.
Zasady się nie zmieniają, rośnie jedynie wybór storczyków.

Zapominamy się , że oprócz posiadaczy paru czy nawet -siątków storczyków . istnieją w kraju uprawy przemysłowe i zaplecze badawcze.
Czyli jest armia ludzi, która nasze problemy przerobiła.
Są wnioski , współpraca , istnieją zalecenia.

Warto przyjąć taką zasadę:
*że dziedzina storczykowa . choć tajemnicza i piękna
jest dość dobrze rozpoznana , opisana.
*, konieczne jest podbudowanie swojej wiedzy
literaturą.


A ..... :lol: że kombinuje się po swojemu , można , cóż...miara eksperymentu na swój rachunek :P .


pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Jovanko, czytam! Od ponad roku dzień w dzień siedzę w tematach storczykowych, czasem godzinami. Problem w tym, że fachowa literatura podaje dość ogólne informacje, wszelkie niuanse trzeba doczytać gdzieś w internecie, z doświadczeń własnych osób hodujacych storczyki.
Z fachową literaturą oczywiście nie dyskutuję, ale już internet ma to do siebie, że wypowiedzieć się może każdy i wyczytać można przeróżne rzeczy. Dlatego do pewnych informacji zachowuję zdrowy, wydaje mi się, dystans i część ze zdobytych tak informacji po prostu wypróbowuję u siebie.

Inna rzecz, że wciąż zastanawiają mnie sukcesy ludzi nie znających się zupełnie na uprawie storczyków i hodujących je wbrew zaleceniom, a mimo to osiągających świetne efekty, i to nie przez jeden sezon, a latami. Znamy wszyscy takie przypadki- storczyki uporczywie zalewane, podlewane kranówką i nie przesadzane latami, albo co lepsze, posadzone w zwykłej ziemi a jednak w dobrej formie... Wygląda na to, że rośliny te mają coś w sobie co pozwala im się dostosować do różnych warunków. Przynajmniej niektóre ;)

Krytykę przyjmuję, no cóż, wciąż się uczę... :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Będzie szybko bo muszę biec do pracy...
Powyciągałam z podłoża dla storczyków (nowego) różne małe kłaczki. Mam wrażenie że są tam włókna kokosa. :lol: Znalazłam też kilka pyłków mchu, zmoczyłam owinęłam trzon, zasypałam przepłukanym keramzytem. Dziękuję za doinformowanie o mchu:) Miłego dnia.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witam.
Jakoś mały się trzyma, mam tylko pytanie czy doniczka z keramzytem ma stać zanurzona cały czas 3 cm. w wodzie?
Pozdrawiam ciepło, zostawiam Was i mojego malucha samego na week. :D

Beatrice - jestem na dobrej drodze:) pa!
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
-ewelina-
500p
500p
Posty: 677
Od: 14 sie 2007, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Na moje oko lepiej będzie jeśli doniczkę postawisz na mokrym keramzycie, nie w wodzie :)


Pozdrawiam,
Ewelina
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Ewelino - wyjęłam z wody. Jędrność liści nie uległa wcale poprawie. Są "takiesobie". Boję się że zalęgną się muszki a mały zgnije... (w ten sposób załatwiłam bladopomarańczowe cudo-do dziś nie mogę sobie wybaczyć, zgnił cały środek) Teraz przelewam tylko by te kłaczki wokół trzonu były wilgotne.
Ogólnie jestem beznadziejna w te klocki... zasuszam, przelewam i tak na zmianę, niektóre kwiaty tego nie wytrzymują. :oops: I tak np. pół roku jestem perfekcyjną podlewaczką a później jedno małe potknięcie /czyt. zapomnienie i o efektach aż wstyd pisać! :oops:
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
-ewelina-
500p
500p
Posty: 677
Od: 14 sie 2007, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

lebiodka spokojnie, nauczysz się i Ty :D i nie męcz już tego biedactwa :D
Zapewnij mu wilgoć stosując tacki z keramzytem, a nie wodę w korzeniach :)

Z własnego doświadczenia wiem, że bez wody storczyk może długo przetrwać, natomiast "mokre nogi" czy woda zalegająca między liśćmi to gwarancja kłopotów.


Pozdrawiam,
Ewelina
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Jestem coraz gorszej myśli... Ucięłam i opaliłam zapałką podgniłego liścia. Czy miejsce opalenia ma być czarne czy wystarczy że liść tylko zasklepił brzeg rany?
Miejsce opalenie jest nadal zielone a brzeg jest zasklepiony i trochę miękki (ugotowałam go czy jak???)
Porażka... daję mu spokój za Twoją Ewelinko radą :)
Zawsze mam tyle pytań... to chyba moja zmora. Proszę szanowne, szacowne grono storczykarzy o łaskawe wybaczenie. Dobranoc.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Re: Szczepka storczyka do reanimacji

Post »

Witam.
Chyba zamęczę tego storczyka. Wyjęłam go dzisiaj i niestety chyba ta cała noga zaczyna gnić. Zeszła z niej skórka, jest taka jakby odmoczona... ciemnozielona,no podgnita. Korzonek miał na końcu czarną kropeczkę, teraz się powiększyła i w jeszcze jednym miejscu czarne /nadgnite jest. mam wrażenie że lada chwila korzeń odpadnie od nogi, jakiś taki niestabilny się wydaje.
Noga była dosyć ładna (umownie) teraz wygląda na suchą, jakby się skurczyła, dodatkowo straciła błyszcząca powłokę i skórka na niej jest mokra i odłazi. :oops: :(
Jestem beznadziejna. Tylko grubosze wytrzymują na razie moją opiekę.
Podlewam go raz na tydzień ale dzisiaj jak wyjęłam z doniczki to widać że te kłaczki wokół nogi były dość mokre i może to one zatrzymały zbyt dużo wilgoci??? Wybrałam je z doniczki. Znowu mały stoi w keramzycie. Odrzucił kolejnego liścia... :oops:
Czuję się jak w jakimś storczykowym horrorze. Najpierw pomarańczka zdechła /przelana chyba a teraz maluch...
W moim wydaniu to nie reanimacja tylko dobijanie męczącego się.
U siostry storczyki aż kipią z donic a jakoś specjalnie wokół nich nie biega. Beczeć mi się chce.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Re: Szczepka storczyka do reanimacji

Post »

Witam. Trzynastka mnie podniosła na duchu i podjęłam kolejną próbę ratowniczą. Dzięki jej cennym radom przekopałam domostwo i znalazłam kamyki. Troszkę zmodyfikowałam jej przepis /z powodu braku drobnego żwirku i piasku.
Mieszanka ratunkowa: świeży keramzyt i kamyki.
Keramzyt i kamyki przepłukałam i zalałam na 10min wodą, odcedziłam.Szklaną doniczkę bez odpływu wypełniłam do połowy keramzytem a resztę kamykami. W warstwie kamyków osadziłam precyzyjnie moją szczepkę z 2,5 cm jedynym korzonkiem i niedomagającą nogą. Postawiłam na wschodnim parapecie.

Jak do tego przygotowałam malucha: umyłam liście wilgotnym puszkiem i wypłukałam całą roślinkę a szczególnie nogę i korzonek. Wydłubałam z korzonka czarną zgniłą końcówkę oraz czarne plamki po bokach -do żywej zdrowej tkanki. Pomoczyłam samą nogę i korzonek przez 5minut w roztworze topsinu: 1,5ml na 300ml wody. Następnie obsechł na powietrzu, odsączyłam wilgoć ze środka i zasadziłam jak opisałam wyżej. Wygląda obiecująco... Żałuję że nie mogę wrzucić zdjęć.
Dziękuję Trzynastko! ;:2
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”