Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
kyo1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 sty 2008, o 17:28

Hipperastrum - okres spoczynku

Post »

Moje amarylisy nie miały okresu spoczynku :( Starałam się ich nie podlewać, żeby listki zwiędły, niestety mój ojciec twierdził, że robię źle i ciągle je podlewał :( teraz nie wiem co mam zrobić? czy uciąć zielone liście? czy może tak zostawić? aha mogę je już przesadzić? bo zaczynają mi doniczki rozpychać :lol:
Awatar użytkownika
bee
100p
100p
Posty: 190
Od: 12 sie 2008, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska/Piła

Post »

Możesz im zrobić spoczynek na siłę. Przestań podlewać, zetnij liście i wstaw do chłodniejszego pomieszczenia. Po spoczynku przesadzisz do nowych doniczek, bo i tak część korzeni wypadnie.
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Ja przestałabym w ogóle podlewać- za jakiś czas zżółkną liście, ścinasz to co zostało, wstawiasz do chłodnego pomieszczenia na 2-3 miesięce, po tym okresie do nowej ziemi i doniczek, podlewasz i cebula kwitnie..... :)
Wiecej informacji na :amarylis, Hippeastrum..... 79 stron postów poświęconych tej cudownej roślinie :wink:
To oczywiście Hippeastrum? :)
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

I nie trzeba w żaden sposób odżywiać cebuli w okresie spoczynku? Bo takie rady właśnie ja dostałem gdy pytałem jak cebulę przezimować?
Tomek
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Po 1. okres spoczynku (jak sama nazwa wskazuje) to tak jakby stan hibernacji rośliny- zbiera siły na następny sezon wegetacyjny i na to by wydać pąk kwiatowy w przyszłym roku.... 2. Ja osobiście rośliny nawożę wtedy kiedy zaczynają kwitnąć, i później przez 2 miesiące po przekwitnięciu, roślina idzie w liście- w sierpniu ograniczam podlewanie, od września całkowicie przestaje podlewać, z liści które zasychają wszystkie składniki, które roślina zgromadziła w całym okresie wegetacji, przechodzą do cebuli, wynoszę doniczki do piwnicy, w międzyczasie liście żółkną, usuwam pozostałe z nich resztki i zostawiam rośliny na 2-3 miesiące, potem do świeżej ziemi, nawożenie, podlewanie, kwitnienie, wystawiam do ogrodu, przychodzi sierpień i cykl się zamyka..... Poczytaj posty w temacie: amarylis, hippeastrum stron kilkadziesiąt- dla najbardziej wytrwałych nieocenione źródło wiadomości.......
Życzę powodzenia :)
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

OK, ale każdy mówi tak samo, że od sierpnia nie podlewa itp... ja kupiłem moje hiperastrum w grudniu i tak też zaczęły mi od razu kwitnąć, przekwitły w styczniu i od tego czasu uschły również liście. Od 3 tygodni mam same cebule w ziemi. W takim razie jeśli dobrze rozumiem, mam teraz na 2-3 miesiące wynieść cebule w ziemi do chłodnego miejsca (czy bez ziemi?) i gdzieś w połowie kwietnia przesadzić i zacząć podlewać i nawozić?
Tak naprawdę w temacie amarylis hiperastrum 95% to zdjęcia a reszta to indywidualne przypadki więc wolę zapytać osobiście jak w moim przypadku mam dostosować ten cykl?
Tomek
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

A dlaczego uschły liście? Nie podlewałeś? Dziwne.......w normalnym procesie czy to kwitnie cebula w grudniu, styczniu czy w lutym, po przekwitnięciu są liście, podlewa się roślinę i nawozi i tak do końca lipca, w sierpniu ograniczamy podlewanie i liście stopniowo zasychają, od września w ogóle (przynajmniej ja tak robię) nie podlewam, jak zaschną liście całkowicie, np 11 października zżółkły wszystkie liście- hibernuje rośliny w chłodnym pomieszczeniu przez 3 miesiące, czyli wysadzam do świeżej ziemi ponownie (cebule wyjmuję ze starej ziemi- w której rosły w poprzednim sezonie) najwcześniej w dniu 11 stycznia,( można wysadzać co 4 tygodnie będą wtedy nas dłużej cieszyć piękne kwiaty) i wszystko od nowa się powtarza....
Nie rozumiem dlaczego te liście już w styczniu zżółkły? :(
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Prawdę mówiąc gdy kupowałem w sklepie dwie doniczki hiperastrum, pani powiedziała mi, że właściwie to gdy roślina wypuści pączek kwiatowy to można ściąć wszystkie liście, bo w zasadzie to kwiat do niczego ich nie potrzebuje. Tak też zrobiłem ... gdy więc kwiaty przekwitły i uschły łodygi kwiatowe to roślinka nie wypuściła już liści i tak zostało. Mam więc teraz same cebule w ziemi i dylemat czy mam je podlewać czy już odłożyć na zimowanie? ...
Z tego co piszesz, to pewnie źle zrobiłem z tymi liśćmi i trzeba było je nadal podlewać i nawozić :-(
Tomek
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post »

Właśnie ;:228 dalej trzeba było podlewać i nawozić, roślina potrzebuje liści, bo są jej potrzebne do zmagazynowania zapasów na przyszły sezon-jak uschną liście, wszystkie z nich składniki "wchodzą" do cebuli, dzięki temu cebula jest mocniejsza i będzie mieć piękne pąki kwiatowe w następnym okresie wegetacyjnym......Jak długo nie podlewasz roślin?
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

No jakieś 2 -3 tygodnie, choć przyznam, że raz w zeszłym tygodniu podlałem te cebulki. Ale zastanawiam się, ćży podlewając cebule nie doprowadzę do ich zgnicia?
Co mam teraz zrobić?
Tomek
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Ja bym tę cebule jednak wsadziła do ziemi... Musi nabrać sił do ponownego zakwitnięcia w następnym sezonie. Posadź- delikatnie podlej- najlepiej przy brzegu doniczki- jeśli nie ma korzeni. Potem podlewaj na podstawek... Mało, ale podlewaj. Wypuści liście- musi... Za wcześnie na usypianie. Latem gdyby było gdzie- na pole aż do sierpnia. W sierpniu nie podlewać już- może zaschnie- a jak nie to we wrześniu przyciąć na wysokości szyjki- tak jak wygladają cebule kupowane w ogrodniczym. Mi nie zaschły- mimo braku wody , obcięłam- leżały w kartonie w piwnicy- właśnie wszystkim idą pędy z pąkami- od grudnia :wink: Część juz przekwitła :D
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ok, no to tak zrobię, aczkolwiek poczekam jeszcze co powie ekspertka evluk ;-)

czyli podlewać delikatnie i musi wypuścić liście, i wtedy normalnym cyklem. OK
Tomek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Profy, nie czekaj, tylko rób jak mówi Nela, jeśli ona mówi, że masz zrobić z amarylisami to czy tamto, to jest jedną z niewielu osób na forum, którym w tej sprawie można wierzyć bez zastrzeżeń :) Zawsze też możesz zobaczyć rośliny w jej wątku, nie musisz wierzyć na słowo :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”