Choroby róż Cz.1

Zablokowany
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zasychające liście nowoposadzonych róż - o co chodzi?

Post »

rozalka pisze:rozalka od razu po posadzeniu dalas nawoz??? ja swoje wsadziłam dwa dni temu do ziemi do róż, ale nawozu nie dawałam....( jaki sypnełaś)

Tess, podsypałam Osmocote około 3 tygodnie po posadzeniu nowych róż kiedy widziałam, że nadal nie odzyskują swojego pierwotnego wyglądu. Nawozu sypnęłam połowe podanej na opakowaniu dawki (połowe nawozu stosuje się po posadzeniu rośliny, rosnącym ponad rok pełną dawke). Wcześniej mocno podziubałam ziemie pazurkami, nawóz dokładnie wymieszałam z ziemią do róż, nie bezpośrednio pod korzenie, ale w obrębie dużej średnicy wokół i podlałam. Osomcote jest wygodne - raz na sezon wystarczy. Teraz róże kwitną jak szalone. A dzięki Topsinowi liście mają piękne i zdrowe. Aby rośliny przygotować na zimie, na jesieni podsypie nawóz jesienny. Zimą okrywam róże agrowłókniną - szczególnie pienne.
Osobiście nie mam przekonania, lub nie potrafie używać obornika. Co podsypie obornik (czytaj wymieszam z ziemią lub torfem) to rośliny mi padają, nawet truskawki. Sądze, ze nie jest to kwestia obornika, bo kupowałam go kilkakrotnie w różnych sklepach ogrodniczych.
Pozdrawiam
Rozalka
Rozalka


Dzięki
dzis kupilam 3 róże sztamowe, z wyprzedaży :oops: były po 20 zł ( jednej musze ciut oberwac listki bo mają takie podziurawione,opryskam jutro wszystkie Topsinem,szkółka się likwiduje i wyprzedają wszystko...sadze je jutro przy tarasie, nie znam ich nazw bo oczywiscie na kartkach tylko napisane wielkokwiatowe i ze kwitna do pazdziernika.będę ja zaraz moczyć i jutro prace w ogrodzie.
Rozalka skad jesteś? no i nie moge znalesc Twojego ogrodu :oops: :oops:
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Choroby róż

Post »

Kupiłam w tym roku kilka róż. Z początku wyglądały zdrowo, ale później zaczęłam obserwować niepokojące objawy.
Eifel Tower - brzegi listków zaczeły jakby schnąć. Górne listki zwisały, jakby roslinie brakowało wody, mimo, ze była "napojona" i pozostałe liście wyglądały normalnie. Póżniej te wiszące listki do połowy ściemniały, po czym całe uschły. Natomiast pąki, piękne, pachnące, w momencie, kiedy zaczynają się rozchylać, więdną, a do srodka pchają się masowo obrzydliwe, czarne, smierdzące chrząszcze! Jeszcze nie widziałam kwiatu tej róży, mimo, ze miała już kilka i wciąż ma nowe pąki.


Obrazek Obrazek Obrazek



Może na razie pozostałe kupione pominę, ale pokażę jeszcze Reine des Violettes, która dostałam w prezencie i bardzo mi lezy na sercu jej zdrowie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Obstawiałabym tak:
1. Kwieciak?
Talstar, Karate, Fastac, Trebon
2. Grzyb - Amistar, Aliette w oprysku i do podlania min. 2 x co 7 dni i mniej podlewać!
Reine to stara odmiana, nie lubi nadmiaru wody.
Przelewając, pozałatwiałam sobie historyczne :twisted:
Dopiero teraz, po suszy powoli odbijają.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Moon_ska, dziękuję za linki, ale w tym sęk, że objawy które obserwuję nie bardzo pokrywają się z tymi, które opisuje fachowa literatura. Dlatego nie wiem co to za choroby.

Haniu, to nie kwieciak. ten chrząszcz wygląda tak
Obrazek

Bardziej jedbak niż chrząszcze martwią mnie objawy choroby grzybowej. Myslałam, ze może to szara pleśń, ale nie ma zadnego nalotu na lisciach, więc co to jest?

Dzięki za informację o podlewaniu historycznych. Wprawdzie, obserwując moje parkowe, podlewam róże tylko w czasie długotrwałej suszy , ale dobrze wiedzieć, że historyczne nie lubia za duzo wody.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

:shock:
Wygląda na to, że on jakiś bardzo cenny ?!
Nie znam się na nich kompletnie, ale na forum był chyba ktoś pasjonujący się robaczkami :wink:

Obrazek
http://www.pieniny.com/pieninski%20park ... rzeta_.php

To chyba Larinus.turbinatus :roll:
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

;:185 to nie on. Ten mój jest owalny, bez tego zwężenia przy ryjku i całkiem czarny, biało nakrapiany. I ohydnie cuchnie!
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21750
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

cokolwiek to jest Izo czy nie zadziałał żaden środek np Karate czy Mospilan na niego :(
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Mospilanu już nie mam :( Spróbuje teraz Decis, ale najpierw chyba popryskam na grzyba. Dwa dni padało, więc musiałam czekać. Jak dziś prysnę na grzyba, to kiedy mogę uzyć Decisu?
Zawsze mam wątpliwości, jak stosować chemię :?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21750
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Już następnego dnia możesz stosować następny środek .
Pociesz sie u mnie nie ma deszczu absolutnie nic a nic - jest Sahara i jest mączniak !!! :cry: :cry: :cry: :cry:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

To żadna pociecha Krysiu :(
Dzięki za odpowiedź :D
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Optowałabym za rakiem ...(canker)
Nie udało mi wiele zobaczyć w zbliżeniach powyższych zdjęć, podaję link ze zdjęciami do porównania:

Canker
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Oj, nie strasz tak Izuni, MarioTereso!
Nie byłabym za rakiem wgłębnym róży ( Coniothyrium wernsdorffiae), bo martwice przechodzą gładko, z tkanki żywej w martwą i nie ma charakterystycznego wklęśnięcia.

Obrazek
http://www.westvalleyrose.org/roseinfo/canker.html

Obrazek
http://www.bitkisagligi.net/Gul_Coniothyrium_spp.htm

Obrazek
http://pubs.caes.uga.edu/caespubs/pubcd/B1280.htm

a nie jest to Agrobacterium tumefaciens?
http://pubs.caes.uga.edu/caespubs/pubcd/B1280.htm

Tu, tłumaczenie strony o chorobach, na polski


Ale pewna, absolutnie nie jestem :roll: , faktycznie mało widać na zdjęciach.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

MariaTeresa pisze:Optowałabym za rakiem ...(canker)
Takiej odpowiedzi się obawiałam :(
Mnie sie też zdawało, ze to wygląda na raka, zwłaszcza po obejrzeniu zdjęć Gertrudy.
Obcięłam chore pędy i popryskałam Amistarem. Zobaczymy co będzie dalej. Ta choroba dotyczy Reine des Violettes.
Natomiast link podesłany przez Hanię upewnił mnie, ze Eifel Tower zaatakowała szara pleśń :(
Poobrywałam wszystkie podejrzane liście i też opryskałam. Nie jestem jednak pewna, czy ta róża nie złapała jeszcze jakiejś choroby. Spróbuję jutro zrobić jej kilka zdjęć.
Dziękuję za odpowiedzi.

Haniu, Dzięki za bardzo przydatny link, ale z tłumaczenia to sie nieźle uśmiałam :
"... Miejsca szybko zwiększyć do nieregularne brązowe blotches engulfing wiele z Płatek. " :;230
Zablokowany

Wróć do „Róże”