Zimowanie cytrusów

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ma24ja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 cze 2008, o 14:43
Lokalizacja: Tarczyn

Zimowanie cytrusów

Post »

Witam
Wyczytałam na forum, że cytrusy i kaktusy należy zimować w chłodniejszym miejscu i że trzeba ograniczyć podlewanie,
nie posiadam widnej piewnicy więc postanowiłam w jednym z pokoi zakręcić kaloryfer i odszczelnić okno,w efekcie warunki zbliżone(choć nie do końca),ale jest chłodno.
Jeśli chodzi o kaktusy jest wszystko ok ,ale jedną z moich cytryn muszę podlewać co dwa dni bo inaczej więdną jej listki ( to raczej nie ograniczyłam podlewania) natomiast druga zamiast otpoczywać zauważyłam żę zaczyna puszczać pąki i będzie kwitnąć :idea:
moje pytanie w związku z tym ,co jam mam z nią teraz zrobić :?: czy zostawić w chłodnym pokoju, :?: czy przenieść do cieplejszego :idea: i czy jak spadną liście (wszystkie) to czy nawiosnę odrosną ,no jak jest z tym podlewaniem :?:

Termometr mam na oknie i na razie temperatura jest taka jak na zewnątrz gdy na dworze jest ciepło ,jednak gdy się ohłodzi to u mnie jest około10 stopni
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Moje cytryna i mandarynka stoją w pokoju, w którym temperaturę staram się utrzymać na poziomie 18 stopni. Obie mają po jednym już sporym owocu. Cytryna postanowiła się rozrastać, a mandarynka na dodatek kwitnie i ma dużo pączków. W takiej sytuacji nie mogę zaprzestać podlewania.
Awatar użytkownika
ma24ja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 cze 2008, o 14:43
Lokalizacja: Tarczyn

Post »

Czy w takiej sytuacji mam ją też nadal nawozić,skoro będzie kwitła :?:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Każdemu cytrusowi grzejnik będzie może nie tyle przeszkadzał co powoli go zabijał. Podstawa to zimowanie cytrusów w okresie powegetacyjnym w odpowiedniej temp. wilgotności powietrza i przy odpowiednim doświetlaniu i nie powinny stać nad grzejnikiem ani na południowym oknie w okresie zimowania, co innego w okresie wegetacyjnym a wtedy już grzejnik nie pracuje. Każda roślina przyzwyczaja się do jakichś warunków jakie jej zapewnimy, cytrus również z tym że z czasem i tak się to na niej odbije i może się okazać że przez 3-5 lat będzie tolerowała takie warunki a w kolejnym roku uschnie cała od końcówek po korzenie i nawet nie będziesz jej w stanie odratować. :wink:
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Młodej skierniewickiej i mandarynka to nie przeszkadza , owoc dojrzewa i na dodatek nowe listki rosną. Od marca czesc cytrusów mam na oknie :wink: południowym a jak wiadomo jeszcze się e piecu pali i jakoś pięknie rosną . Pisałem przecież że to zależy jak kto pali i jaka wilgotność. Oczywiście że zima trzeba zrobić spoczynek :)
Maniak roślin egzotycznych :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

stalewiak pisze:Młodej skierniewickiej i mandarynka to nie przeszkadza , owoc dojrzewa i na dodatek nowe listki rosną. Od marca czesc cytrusów mam na oknie :wink: południowym a jak wiadomo jeszcze się e piecu pali i jakoś pięknie rosną . Pisałem przecież że to zależy jak kto pali i jaka wilgotność. Oczywiście że zima trzeba zrobić spoczynek :)
Cóż nie bardzo mam co komentować bo ja swoje a ty swoje. Widać nie zrozumiałeś co napisałem. Jaką masz wilgotność i temp. powietrza tuż pod doniczką z cytrusem a jaka w reszcie pomieszczenia? :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”