Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Co robić?

Post »

To już drugie moje podejście uprawy fatsji. Z pierwszą miałam ten sam problem. Liście zaczęły usychać, w końcu nic z niej nie zostało. Tym razem zaraz po zakupie przesadziłam do nowej doniczki i dobrej ziemi. Spryskuję co dwa dni, ma wilgotną ziemię ale nie za bardzo. Tak wyglądają liście.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cóż, nic dziwnego skoro popełniłaś te same błędy... Fatsja nie nadaje się do uprawy w mieszkaniu przez cały rok. Generalnie latem powinna być wystawiona np. na balkon, a w okresie jesienno - zimowym trzeba znaleźć stanowisko o temperaturze około 10 - 12 stopni. Warto było poczytać o prawidłowych warunkach uprawy i pielęgnacji...

Spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu, za to dla rośliny w mieszkaniu, gdzie masz suche powietrze to szok i istnieje ryzyko załapania infekcji grzybowej.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza, inaczej bardzo łatwo przelać.

Do tego pewnie zbyt ciemne stanowisko, za daleko od okna, skutek:

Grzyb jak nic...

Czyli: wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni, przygotować nowe podłoże - standardowa mieszanka ziemi i żwirku ok. 3:1, odciąć liście z plamami, zrobić oprysk preparatem grzybobójczym, zapewnić do wiosny jasne chłodne stanowisko. W tym okresie ograniczyć podlewanie. Żadnego spryskiwania liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W sumie racja, dziękuję. Roślinka ląduje na jasnej, chłodnej klatce. Mam nadzieję, że koty nie poobgryzają. :)
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć,
kupiłem swoją fatsję latem i póki co trzymała się dobrze, zdrowo rosła. W końcu przyszly mrozy i musiałem troche dogrzać w pokoju, tak miałem chyba około 16-18 stopni. Z dnia na dzień chbya wszystkie sadzonki [4 w jednej, taka kupiłem] klapły.Aktualnie tylko największa dalej smętnie zwisa. Czytałem, że od za wysokiej temperatury tak się dzieje-jednak już od tyodnia jak taka, jak była, a podnieść się nie chce. Liściom nic się nie dzieje. Miała ciągle wilgotno, chociaż chwilowo chyba ją przelałem, bo najmniejsza sadzonka wyszła bez korzeni, jednak reszta się trzyma i na razie nie podlewam. Nie była jeszcze przesadzana. Czy dalej poczekać z podlewaniem i może się jej poprawi?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Rośliny doniczkowe zawsze niezwłocznie przesadzamy po zakupie do przepuszczalnego podłoża (mieszanki ziemi i) z drenażem na dnie doniczki i stawiamy na podstawce, a nie wkładamy do osłonki. Korzenie muszą oddychać.

Jeśli podłoże nie przesycha, a w przypadku jednej sadzonki doszło do całkowitej utraty korzeni, to nie wiem na co chcesz czekać?
Bezwzględnie trzeba przesadzić, oczyszczając bryłę korzeniową w miarę możliwości ze starego podłoża oraz po dokładnym sprawdzeniu korzeni, odcinasz pogniłe. To co zostanie z korzeni posypujesz sproszkowanym węglem.

Sadzisz do nowego podłoża, delikatnie podlej, stawiasz blisko okna i czekasz. Regeneracja może trochę potrwać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czekałem, bo nie byłem pewny, czy to temperatura czy za dużo wody. Korzeniom przy dotykaniu nic się nie dzieje, w wolnej chwili jednak ziemię wymienie na bardziej przepuszczalną zgodnie ze wskazówkami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W każdym dobrym poradniku powinieneś znaleźć informację o rodzaju podłoża do danej rośliny.
Rośliny są sprzedawane w podłożu produkcyjnym, które nie nadaje się do długotrwałej uprawy ze względu na to, że niestabilnie przesycha. Dlatego przesadzamy bezpośrednio po zakupie. Podłoże musi być mieszanką ziemi i osobno dodanego rozluźniacza, żeby nie zbijało się w jedną bryłę, a korzenie mogły oddychać.
Właściwe podłoże to jeden z podstawowych czynników uprawy roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W zasadzie to nie było złe, nie torf, woda przelatywała. Póki co przesadzona w normalną z roluźniaczami, na razie zwisa jak zwisała, jednak się nie pogarsza.
irie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2022, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję serdecznie, tak zrobię.
Jeszcze nie ma podstawki, dopiero kilka dni temu ją przesadziłam.
Czy możliwe jest, że wszystkie te kwiaty mają jakąś infekcję grzybiczną? Czy można je spsikać czymś, czy co jeszcze mogę zrobić?
Czy mam jakoś spróbować powycinać te czarne plamy z pnia pachiry?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wątek poświęcony Fatsji mamy tutaj: viewtopic.php?f=19&t=10959&hilit=Fatsja , warto poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”