Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Fatsja - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mam pytanie: moja fatsja japońska ma łodygi i liście pokryte jakby czerwonym - brązowym meszkiem, który schodzi po przejechaniu palcem czy chusteczką, czy to normalne czy to jakaś choroba? Pomóżcie, bo trochę się martwię, oprócz tego roślinka ma grzyba, a bardzo chcę ją uratować
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Kasiu,a możesz zrobic zdjęcie roślinki i napisac o niej cos więcej(warunki,miejsce,podlewanie)?
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

może on ma przędziorka??
weź liść pod światło i spojrzy przez lupę i jeśli zobaczysz mikroskopijne czarne punkty to przędziorek.
jednak napisałaś ze fatsja ma grzyba, więc nie wykluczone ze to grzyb ją zaatakował.
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

Obrazek Obrazek
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

Tak to wygląda na zdjęciach, mam nadzieję, że widać w miarę wyraźnie. Roślinę mam od ok 2 tygodni, i od początku miała ten meszek, więc uznałam, że to normalne. Ale ostatnio okazało się że ma grzyba (na liściach zaczęły się robić brązowe plamy) i dlatego zaczęłam się zastanawiać czy ten meszek nie jest też objawem jakiejś choroby. Roślina stoi w miejscu dość jasnym, ok 3 m od okna zachodniego, nie pada na nią bezpośrednie słońce. W mieszkaniu jest ciepło, ok 22-23 st.C. Podlewamy ją raz w tyg, kilka dni temu ją przesadziłam. Jest często zraszana. Rośnie, wypuszcza młode listki, wyglądała jakby wszystko ok. I co o tym sądzicie?


---
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kasia123 pisze:czy ten meszek nie jest też objawem jakiejś choroby.
Nie to nie choroba ;-) Aż sprawdziłam na swojej i okazuje się, że ta roślina ma taki niby meszek na łodygach.
Co do przędziorków to niestety ją lubią :( W zeszłym roku cudem ją odratowałam, miałam inwazję tych robali :evil:
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Tak,tak,zgadzam się z Dorką,taki urok tej roślinki.Twoja wygląda na zdrowiutką i dorodną,a jak jej zapewnisz dobrą opiekę,to naprawdę pięknie Ci się odwdzięczy(wiem coś o tym,mam fatsję od dwóch lat) :D
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

Poważnie tak myślicie? Byłoby super! Dopiero zaczynam się interesować hodowlą roślin, bardzo się do tego zapaliłam, nie chcę się zniechęcić już na początku, a ta fatsja jest duża i piękna, nie chciałabym żeby mi umarła. A grzyba ma i tak, na zdjęciach tego nie widać, bo to na liściach robią się takie plamy. ale już kupiłam lekarstwo, spryskałam ją i na razie nowe plamy się chyba nie pojawiły.
Dzięki Wam za odpowiedzi i pocieszenie! Nabrałam nowej nadziei :)
bona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 30 wrz 2007, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

a to moja fatsja(zdjęcie niezbyt udane)
Obrazek
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

Śliczna, taka malutka jeszcze. Moja jest wielgachna, ma chyba z pół metra wysokości i rozpiętości. Z ciężkim sercem usuwałam jej zaatakowane przez grzyb liście :(
bona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 30 wrz 2007, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

a ja myślałam,że onma należy do tych roślin z serii żelaznych co aspidistra,sansewiera,zamiokulkas,a Ty piszesz o grzybie :roll: :? jestem w szoku :shock:
Kasia123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2008, o 11:13
Lokalizacja: opole

Post »

No niestety, i chyba już ja z tym grzybem kupiłam... Najpierw to były takie małe brazowe plamki, myslałam, że może ma za sucho, ale na kilku liściach plamki przekształciły się w wielkie plamy, zajmujące cały liść. Czytałam trochę na ten temat, a później upewniłam się w sklepie ogrodniczym, to niestety grzyb. Ale opryskałam ją specjalnym środkiem, mam nadzieję, że pomoże. Najgorsze, że grzyb przenosi się na odleglość, w powietrzu, i zaraziła mi się szeflera, która stoi najbliżej fatsji...
Renka
50p
50p
Posty: 90
Od: 14 mar 2008, o 20:37
Lokalizacja: Przasnysz

Post »

Antooosiu napisz jakie masz doświadczenia z fatsją , ja swoją nabyłam całkiem niedawno , na razie rośnie pięknie tfu, żeby nie zapeszyć .Kupiłam w Biedronce i już wypuściła nowe listki , ale na dłuższą metę nie wiem jakie może sprawiać kłopoty. A może wcale nie sprawia? Ty jako doświadczona właścicielka pewnie wiesz .Jak duża może urosnąć? Z góry dziękuję za informacje.Moja jest taka .%20Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”