Czym skleić folie do oczka??

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
darius909
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 kwie 2007, o 11:29

Czym skleić folie do oczka??

Post »

Witam! Mam problem z folia do stawu. Rok temu kupiłem specjalną folie do stawu nie wiem jaka to jest dokładnie ale płaciłem 30 zł za m2.(niebiesko-zielona). Pewnej nocy jakiś koleś rąbną mi w płot samochodem i 1 przęsło wpadło do oczka. Powstały dziury. Czy dało by się je jakoś skleić??
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21848
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jest w sklepach specjalny klej do foli,(nazwy nie pamietam)ale ja nie mam z nim dobrych doświadczeń.Puszczał a właściwie to nie łapał.
Natomiast małe dziury - wykonane psim pazurem- czyli rozerwana folia ,naklejałam łaty z tej samej foli i korzystałam z KROPELKI i SUPER GLUE.Trzyma już drugi sezon. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Widziałem specjalny niemiecki klej do foli w OBI. Nie mogę niestety nic powiedzieć na jego temat, ponieważ znalazłem go dopiero, gdy już nie był mi potrzebny. Folię zgrzewałem przy pomocy lutownicy - jest to jednak kłopotliwe (kwestia dobrania temperatury), jeśli nie posiadasz lutownicy z regulacją temperatury.

Andrzej.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomocy!! czym skleić folie do oczka??

Post »

darius909 pisze:Powstały dziury. Czy dało by się je jakoś skleić?? proszę o szybka odpowiedź. najlepiej na email dariusz_orzel@wp.pl
Innym klejem jest klej do klejenia rur PVC, do nabycia w hurtowniach z tymi rurami. Tam też kupisz zmiękczacz i aceton.
Czyścisz drobnym papierem ściernym, a następnie acetonem, miejsce klejenia i łatkę (sięgającą ok 4 - 5 cm poza uszkodzenia) z takiej samej folii, następnie smarujesz zmiękczaczem folię oraz łatkę i nakładasz klej na powierzchnię klejoną i łatkę, czekasz kilka minut i dociskasz łatkę do klejonego miejsca, usuwając bąble powietrza między łatką i folią. Łatka powinna być tak przyklejona aby jej brzegi nie zawijały się i były dokładnie przyklejone, najlepiej posmarować klejem ciut większą powierzchnię na foli niż ma łatka, wtedy brzegi łatki będą dobrze przylegały do folii. Po kilku godzinach po klejeniu uzupełniasz wodę w oczku.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Pomocy!! czym skleić folie do oczka??

Post »

Paweł Woynowski pisze:
Czyścisz drobnym papierem ściernym, a następnie acetonem, miejsce klejenia i łatkę (sięgającą ok 4 - 5 cm poza uszkodzenia) z takiej samej folii, następnie smarujesz zmiękczaczem folię oraz łatkę i nakładasz klej na powierzchnię klejoną i łatkę......
Stosowałem ten klej (oczywiście do klejenia rur) i nie przyszło mi do głowy, aby skleić nim folię.
Pomysł mi się podoba ale...czy możesz rozwiać moje wątpliwości?
Czy stosowałeś może ten klej do sklejania dwóch kawałków foli na długości kilku metrów, czy tylko do łatek?
Czy powierzchnia klejona nie stanie się zbyt sztywna i nie spowoduje to pęknięć na spoinie pod naciskiem wody?

Dobrze, ze istnieją różne fora - dzięki nim często dowiadujemy się o skutecznym użyciu różnych materiałów i narzędzi, do prac do których one nie były "stworzone".

Andrzej.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomocy!! czym skleić folie do oczka??

Post »

paco pisze: Stosowałem ten klej (oczywiście do klejenia rur) i nie przyszło mi do głowy, aby skleić nim folię.
Pomysł mi się podoba ale...czy możesz rozwiać moje wątpliwości?
Czy stosowałeś może ten klej do sklejania dwóch kawałków foli na długości kilku metrów, czy tylko do łatek?
Czy powierzchnia klejona nie stanie się zbyt sztywna i nie spowoduje to pęknięć na spoinie pod naciskiem wody?
Andrzej.
Oba te kleje są elastyczne. Stosuję oba (zależnie jaki mam do dyspozycji) do łączenia płacht foli PVC w trakcie powiększania oczka. W takim przypadku wystarczy zakład na klejeniu o szerokości ok 5 cm. Ważne, aby folia w czasie klejenia, leżała płasko na sztywnym, płaskim podłożu (deska, płyta), wtedy klej łatwiej rozprowadzić na całej klejonej powierzchni, oraz mocno docisnąć obie klejone części, np drugą deską położoną i dociśniętą np ściskami stolarskimi.
Kleje te po zmiękczeniu specjalnym środkiem działają na zasadzie rozpuszczenia cienkiej powierzchniowej warstwy PVC i zlaniu się ich razem. Po wyschnięciu nie ma dużej różnicy w elastyczności folii, jedynie zmiana spowodowana podwójną grubością obu klejonych elementów.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Pomocy!! czym skleić folie do oczka??

Post »

Paweł Woynowski pisze:
Oba te kleje są elastyczne. Stosuję oba (zależnie jaki mam do dyspozycji) do łączenia płacht foli PVC w trakcie powiększania oczka. W takim przypadku wystarczy zakład na klejeniu o szerokości ok 5 cm....Kleje te po zmiękczeniu specjalnym środkiem działają na zasadzie rozpuszczenia cienkiej powierzchniowej warstwy PVC i zlaniu się ich razem. Po wyschnięciu nie ma dużej różnicy w elastyczności folii, jedynie zmiana spowodowana podwójną grubością obu klejonych elementów.
Pawle dziękuję bardzo za szybką odpowiedź! Dzięki tej wiedzy i Twoim argumentom zachęcającym mnie do foli, na razie rezygnuję z siatkobetonu i robę dokładny przegląd foli nad lustrem wody. Myślę, że uda mi się naprawić uszkodzenia i poszerzyć oczko.

Pozdrowienia, Andrzej.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomocy!! czym skleić folie do oczka??

Post »

paco pisze: Pawle dziękuję bardzo za szybką odpowiedź! Dzięki tej wiedzy i Twoim argumentom zachęcającym mnie do foli, na razie rezygnuję z siatkobetonu i robę dokładny przegląd foli nad lustrem wody. Myślę, że uda mi się naprawić uszkodzenia i poszerzyć oczko.
Pozdrowienia, Andrzej.
A może stare naprawić i poprzez strumyk podpiąć do niego drugie, nowe :?:
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Pomocy!! czym skleić folie do oczka??

Post »

Paweł Woynowski pisze:
A może stare naprawić i poprzez strumyk podpiąć do niego drugie, nowe :?:
Tak właśnie mam to zrobione - mniejsze oczko (4 m3 wody) jest położone powyżej większego (około 16 m3 wody) połączone są strumieniem. Woda z dużego oczka jest pompowana do mniejszego przez filtr umieszczony w młynie (podczas pracy pompy obraca się napędzane wodą koło młyńskie) i tak zamyka się obieg.
W zamyśle mam podniesienie poziomu lustra wody o 10 cm, co pozwoli mi uzyskać dodatkowy strumień płynący wzdłuż skalniaków.

Andrzej.
kordos666
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2007, o 21:51

Post »

ja takze probowalem sklepic folie i polecono mi cholernie drogą tasme dwustronna. Byla ona z materialu przypominajacego miekka smole. Jednak niestety sieklo i trzeba bylo zmienic folie. Wiec nie polecam bardzo takiej tasmy-szkoda wydawac pieniadze Obrazek
hellmaker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 mar 2007, o 13:33

Post »

Hm ciekawa ozdoba ogrodowa , niektórym jak widać krasnale nie wystarczają.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

kordos666 pisze:ja takze probowalem sklepic folie i polecono mi cholernie drogą tasme dwustronna. Byla ona z materialu przypominajacego miekka smole. .... Wiec nie polecam bardzo takiej tasmy-szkoda wydawac pieniadze
Potwierdzam, stosowanie takiej taśmy jest bezsensowne (niestety sprawdziłem to na sobie - lepiej uczyć się na cudzych błędach).
Wczoraj w Castoramie kupiłem "Klej do folii z PVC" firmy ERGIS (koszt to jedynie 23 PLN za kg) - stosuje się go tak jak opisywał to Paweł przy klejeniu klejem do rur PVC.
Niebawem przekażę informację jak to wychodzi realnie i jakie jest skuteczne klejenie tym klejem.

Andrzej.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

paco pisze:Potwierdzam, stosowanie takiej taśmy jest bezsensowne (niestety sprawdziłem to na sobie - lepiej uczyć się na cudzych błędach).
Wczoraj w Castoramie kupiłem "Klej do folii z PVC" firmy ERGIS (koszt to jedynie 23 PLN za kg) - stosuje się go tak jak opisywał to Paweł przy klejeniu klejem do rur PVC.
Niebawem przekażę informację jak to wychodzi realnie i jakie jest skuteczne klejenie tym klejem.
Andrzej.
Taśmę też "testowałem", bo inaczej tego nie można nazwać. Trzymała pół godziny po zalaniu wodą.

Paco, nie zapomnij o acetonie i zmiękczaczu przed posmarowaniem klejem, można też folię w miejscu klejenia zmatowić bardzo drobnym papierem ściernym, przed posmarowaniem zmiękczaczem.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”