Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Drzewa owocowe
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 625
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

W tym roku przemarzło 100% zawiązków a więc nie będzie owoców wcale jedynie taki + że mam 4 brzoskwinie które w ubiegłym roku zaczęły owocować wzmocnią się .
Na morelach , brzoskwiniach , śliwach , czereśniach 100% przemarzniętych zawiązków a na jabłoniach i gruszach po ok. 5 owoców .
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 753
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Ja też sobie wytłumaczyłem w ten sposób. Rośliny odpoczną, podrosną, wzmocnią się. Są jakieś plusy.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1461
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

U mnie przymrozków nie było od dwóch miesięcy, morela Early Orange + już spore gałęzie dwóch innych odmian i pozrzucały owoce wielkości dużych śliw.
Za to drzewo rośnie jak oszalałe, rocznie przyrosty 3-metrowe, w tym roku mają już po 80cm. Brak objaw chorób.
Więc chyba się rozwiązał problem z miejscem na nowe nasadzenia.
Pozdrawiam,
Tomek
danny239
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

A jak jest u Was z zawiązywanie owoców u nektarynek, u mnie w tym roku na dwóch drzewkach zawiązało się jedynie dwa owoce, w tamtym roku trochę więcej, nektaryny sadzone były 3 lata temu, zresztą zeszłoroczne owoce wszystkie zgniły zanim dojrzały, w tym roku za to na drzewkach mam inwazję kędzierzawki, wie ktoś może dlaczego są problemy z zawiązywaniem owoców? zresztą co ciekawe co roku u mnie na brzoskwiniach był wysyp owoców, musiałem przerywać a w tym roku od niepamiętnych czasów jest mało a przymrozków raczej w mojej okolicy nie było
mateos
200p
200p
Posty: 242
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Tak sobie dzisiaj oglądałem brzoskwinie i stwierdzam że są zdecydowanie za wysokie. Przymrozek skosił wszystkie zawiązki, wiec bez bólu mogę je dość radykalnie skrócić. Zastanawiam się tylko czy nie jest już za późno na takie cięcie?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8914
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Danny239 , skoro nektarynki zgniły zanim dojrzały to możliwe , że drzewo choruje na moniliozę .
Monilioza może też przyczyniać się do słabszego zawiązywania owoców .


Ja tnę przez cały praktycznie rok . Teraz np. usuwam zbyt silne przyrosty . Urywam lub wyrywam je ręką
bez użycia sekatora .
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Wydawało się wiosną, że kędzierzawka zaatakuje, ale skończyło się na strachu.
Drzewka obsypane.
Podobno Saturn i Inka (ich pierwszy raz). Z ufo mam wątpliwość. Czy on potem się wypłaszcza czy od początku powinien być "inny"?
Obrazek

Obrazek
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 127
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Zawiązki SATURNa są charakterystycznie płaskie od samego początku.
Na pewno żadne z drzewek z zamieszczonych zdjęć nie jest SATURNem. Kto wie, może okazać się czymś smaczniejszym 😊
P.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

No to będę mieć niespodziankę, choć nie ukrywam, marzyło mi się UFO. ;:173
I ciekawe czy Inka to Inka. ;:224
Sprzedawca stwierdził, ze to obie inki i na jesieni mamy dogadać się w sprawie saturna (ktoś musiał pomylić sadzonkę).
Dumam jeszcze nad dokupieniem nektarynki. Która najlepsza i dlaczego? :D
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Irek_2
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

A jednak jest płaska :)

Obrazek

W tym roku pierwsze owocowanie. Wyprowadzałem po przemarznięciu.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2025
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Piękne macie owoce. :) U mnie niestety w tym roku brak owoców na nektarynach i brzoskwiniach (zresztą grusze, jabłonie i czereśnie oraz wiśnie też zrzuciły zawiązki), jak i na całym zachodzie, Nadodrzu, dotkniętym mrozem -5/-6 st. C nad ranem 23 kwietnia. Nigdy nie zanotowałem takiej temperatury w kwietniu. Opryski jednak należy wykonywać zgodnie z planem, zatem przedwczoraj był czwarty (licząc styczniowy) oprysk lecytyną. Susza, choć wczoraj popadało nawet mocno, ale za to kędzierzawość w odwrocie, a drzewa zdrowe. Teraz czas na cięcie i przygotowanie na nowy sezon.
Tak wyglądały moje późne brzoskwinie Kernnechter zmrożone o świcie 23 kwietnia. W ciągu dnia wszystko zaczęło brązowieć i opadło w ciągu paru dni.

Obrazek

Brzoskwinie i nektaryny- stan obecny.
ObrazekObrazek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5985
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Zero owoców , tak jak u mnie :cry: ;:98
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13693
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

U mnie niestety też wymroziło zawiązki. :( Z masy kwiatów i zawiązków ostały się jak ostatnio się przyglądałem po jednym owocu na co drugim drzewku, co i tak jest dla mnie świetną wiadomością. Zobaczymy jutro podczas oględzin.

Co najciekawsze, ufo zrzuciło 100% zawiązków, a najbardziej było obiecujące. Jednak widać, że liście robią swoje, bo mimo iż zawiązków miało najwięcej, to liście najdrobniejsze, a u tamtych na początku się zdawało że nic nie ma, w tym późniejszym czasie zaiwazyłem jedną nektarynke i chyba 3brzoskwinie(po jednym na drzewku).

Jutro zrobię ogląd, bo ostatnie trzy dni byłem w delegacji, a akurat przefhodzyły burze, które miejscami objawiały się ostrym gradobiciem, więc jutrzejszy dzień wiele zweryfikuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”