Cieniowanie roślin,schładzanie mieszkania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Rybkaaaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lip 2008, o 08:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Cieniowanie roślin,schładzanie mieszkania

Post »

Jestem tutaj nowa, więc jeśli taki temat już był to przepraszam... Mam duży problem... Mój pokój jest umiejscowiony tak, że dosłownie od 12-18 "mam słońce w pokoju" nie mówiąc już o tym, że jest duszno i gorąco... Podlewam kwiatki często bo się strasznie przez ten gorąc wysuszają ale mimo tego mija kilka dni i usychaja :( Czy jest coś co jeszcze mogłabym robić, żeby nie usychały? Nie wiem... spryskiwać kilka razy dziennie liscie wodą czy coś? Proszę o pomoc, bo jest to męczące...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

U mnie jest nie lepiej, jak przychodzą upały, to planuję zakup klimatyzatora, ale te zamiary są krótkie.
Co ja robię: Rano, gdy jeszcze jest rześko w pokoju, zamykam okno i zasłaniam je. Miednica z zimną woda na środku pokoju. Rozwieszone mokre prześcieradło. Na oknie i gdzie się tylko da poustawiane podstawki i talerzyki z wodą.
Waleria
Rybkaaaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lip 2008, o 08:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

no i przez ile tak? bo chyba nie przez cały dzień?;P :lol:
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Lepsza ziemia wyschnięta niż mokra ;) Ja też mam południowy pokój, do zdechnięcia w lecie ;) Kup żaluzje (te jakby metalowe bo odbijają światło) i cieniuj okna do 17ej, tak przymknięte do 2/3. Rośliny połóż na tackach z wodą lub mokrym keramzytem, tak, żeby nie stały fizycznie w wodzie, ale na suchych podstawkach itp.

Za dużo wilgoci w pokoju nie może być, bo się grzyb może zalęgnąć.

Obrazek Obrazek

Możesz kupić małą domową fontannę na stół (nie wiem jak to zżera prąd, nie mam takiej, ale u znajomych widziałam), albo nawilżacz powietrza, ale niech pracuje tylko przez 5-10 min dziennie, bo inaczej się zrobi jak w szklarni :D

Rybkaaaaaa, przestaw się na kaktusy, będą bardzo szczęśliwe i pięknie kwitły! ;)
Kup papirusy, one muszą stać w wodzie i podobno wyparowują 80% procent pobranej wody.
Rybkaaaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lip 2008, o 08:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Serio kaktusy lubią słońce i gorąc? :> no w sumie to logiczne ;D nie pomyślałam o tym, a lubię kaktusy. O nawilżaczu powietrza też zaczęłam myśleć, no ale zobacyzmy jeszcze:) Dziękuję za pomoc :)
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Folia przeciwsłoneczna na okna w mieszkaniu - jak wpłynie na rośliny?

Post »

Cześć, zastanawiam się nad założeniem folii przeciwsłonecznej na oknach w mieszkaniu, żeby ograniczyć jego nagrzewanie w lecie. Czy macie jakieś doświadczenia lub wiedzę w tym temacie jak to może wpłynąć na rozwój roślin? Próbowałem to jednoznacznie ustalić, ale nie znalazłem konkretnych informacji, szczególnie, że folie różnią się od siebie parametrami, ilością i rodzajem przepuszczanych promieni słonecznych. Skupię się więc na jednym konkretnym rodzaju folii, który chciałbym mieć u siebie i opiszę co udało mi się ustalić.

Chodzi o (teoretycznie) najbardziej zaawansowany typ folii termicznej/przeciwsłonecznej, który przepuszcza maksymalną ilość światła widzialnego (75%), ale blokuje prawie 100% promieni IR (podczerwień, która jest odpowiedzialna za ciepło i nagrzewanie) oraz promienie UV.

Tutaj parametry techniczne:
Obrazek

No i tutaj pojawiają się moje pytania :) Wyczytałem, że dla roślin domowych najważniejsze jest właśnie światło widzialne, czyli to którego folia blokuje stosunkowo mało. Promienie IR i UV też są potrzebne, ale w bardzo ograniczonej ilości. Szczególnie promienie IR wykorzystywane są do wytworzenia ciepła potrzebnego do fotosyntezy, ale skoro rośliny i tak są w pomieszczeniu, to to ciepło czerpią z otoczenia.

Z powyższego wychodziłoby, że teoretycznie taka folia nie zaszkodzi roślinom... Teoretycznie :) Jakie jest Wasze zdanie?

P.S. Aktualnie mam na oknach od 3 lat założoną inną folię, mniej zaawansowaną, która przepuszcza mniej światła widzialnego i więcej promieni IR - to sprawia, że w mieszkaniu jest ciut za ciemno i ciągle za mocno się nagrzewa. Rośliny przez ten czas jakoś sobie radzą i rosną :)

Także pytanie sprowadza się do tego, czy rośliny potrzebują promieni IR i jeśli jeszcze mocniej je przyblokuje nową folią, to czy rośliny to przeżyją?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Folia przeciwsłoneczna na okna w mieszkaniu - jak wpłynie na rośliny?

Post »

Wg mnie każda folia będzie przede wszystkim ograniczać natężenie światła, które w mieszkaniach w naszej szerokości geograficznej jest i tak zbyt słabe dalej od parapetu. Dlatego uważam, że powinno się zapewnić jak najwięcej naturalnego światła, chociaż dodatkowo stosuję doświetlanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5099
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Folia przeciwsłoneczna na okna w mieszkaniu - jak wpłynie na rośliny?

Post »

Każdy procent mniej światła dla roślin o tyle samo ogranicza procentowo ich rozwój i zmniejsza plon. Dlatego cieniowanie ma za zadanie nie dopuścić przegrzania i popalenia roślin.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18733
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Folia przeciwsłoneczna na okna w mieszkaniu - jak wpłynie na rośliny?

Post »

No tak, ale należy rozróżnić rośliny słońculubne i rośliny preferujące światło rozproszone.
Te pierwsze nawet stojące na parapecie ciężko popalić, chyba że nagle po zakupie wystawisz na pełne słońce.
Te drugie wystarczy postawić nieco dalej od okna. Należy dodać, że rośliny tropikalne których większość uprawiamy w mieszkaniu wyższa temperatura oprócz światła stymuluje do szybszego wzrostu.
Poza tym w okresie letnim okna mamy praktycznie cały czas przynajmniej uchylone. Stała cyrkulacja powietrza ogranicza ryzyko przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”