Cylindry do pomidorów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Korzystniej ten dodatek jest wymieszać z ziemią, bo pomidory dość mocno szeroko się krzewią i znajdą ten dodany pokarm. A lekka napowietrzona gleba korzystnie na nie wpływa i odwdzięczy się plonem. To tak podobnie jak u człowieka, pokarm plus woda, a nie samą oranżadę w proszku do ust.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 997
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Ja też planuję cylindry w tunelu z powodu tego, że przesadziłem z saletra amonowa, dodatkowo pH ziemi mam 7,6.
Mam dylemat spowodowany brakiem doświadczenia, czy lepiej moją ziemię przemieszać z takim gotowym podłożem w stosunku 1:1, czy zastosować torf kwaśny dzięki czemu obniżę pH. Czasu coraz mniej a ja nie wiem co zrobić....
Piotr
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Wg mnie najlepszy będzie kwaśny torf.
Ja też zamierzam trochę dokwasić i zrobię to ściółką.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 997
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

A czy torf który leży na kupie dwa lata, wiadomo był nie raz wysuszony nadaje się jeszcze? Gdzieś czytałem, że wysuszony torf nie trzyma wody, ale to na jakimś blogu i średnio ufam takim źródłom :wink:
Konsystencja bardziej sypka jest niż włóknista.

Obrazek

Obrazek

Ewentualnie mogę kupić w ogrodniczym kilka worków.
Piotr
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

No w sumie trochę tak. On się tak trochę zachowuje jak wyschnięte drewno.
Torf kwaśny nie jest drogi.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

A znacie jakiegoś dobrego producenta doniczek spinanych ? Nie chciałbym kupić badziewia lecz cos co mi starczy na kilka lat.
Tak jeszcze myślę, ze skoro pomidor ma szeroki system korzeniowy to czy donica z obciętym dnem nie jest lepsza dla rośliny. Przewaznie doniczki mają 28cm na górze średnicy, dół wiadomo troszkę niższy. Sorry ze tak rozmyślam ale potrzebuje około 80sztuk, a to już nie są małe pieniądze.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2182
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

rolnik90 pisze:Ja też planuję cylindry w tunelu z powodu tego, że przesadziłem z saletra amonowa, dodatkowo pH ziemi mam 7,6.
Mam dylemat spowodowany brakiem doświadczenia, czy lepiej moją ziemię przemieszać z takim gotowym podłożem w stosunku 1:1, czy zastosować torf kwaśny dzięki czemu obniżę pH. Czasu coraz mniej a ja nie wiem co zrobić....
Jeśli przesadziłeś tylko z saletrą to lej wodę. Azot łatwo wypłuczesz, do sadzenia dużo czasu.
Pozdrawiam, Jacek
adpy13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2021, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa warzyw w cylindrach spinanych

Post »

adpy13 pisze:Witam, :wit
jestem nowym członkiem forum, aczkolwiek czytam je już od roku :)
Do tej pory nigdy niczego nie uprawiałem, ale w tym roku chciałbym spróbować
postawić niewielki namiot foliowy lub jakąś małą szklarnię.
Chciałbym pogłębić swoją wiedzę na temat uprawy warzyw w cylindrach bez dna.
Przeczytałem kilka wątków, w których pojawiło się kilka odpowiedzi dotyczącej takiej uprawy,
ale nigdzie ten temat nie został wyczerpany.
Chciałem poprosić, czy ktoś mógłby się podzielić wiedzą na temat takiej uprawy?

Chciałbym się dowiedzieć co możemy sadzić (jakie warzywa) w takich cylindrach?

Dlaczego taka uprawa jest zalecana ?
Jak najlepiej krok po kroku powinna wyglądać taka uprawa.
Czy taki cylinder uzupełniany tylko samą ziemią?
Czy kolor cylindra ma jakieś znaczenie?
Czy wielkość takich cylindrów ma znaczenie ?(w informacjach na forum znalazłem,
że ktoś używa 20cm na 20 cm a ktoś inny zaleca 25cm na 25cm a gdzieś jeszcze wyczytałem,
że to powinno być 30cm x 40 cm) - w jaki sposób wielkość cylindrów wpływa na uprawę.

Czy takie cylindry kładziemy bezpośrednio na gruncie, czy wkopujemy je do grunty np. na 2 cm ?
Może ktoś znalazł jakieś opracowania na temat takiej uprawy lub ma porównanie uprawy w cylindrach i bez?
Wiem, że mam dużo pytań, ale może ktoś zna odpowiedź na jakąś część moich pytań?
Z góry dziękuję za wszystkie informacje,




Witam,
powoli zbliża sie okres nowych zasadzeń. Podbijam temat moze znajdzei się ktoś z doświadczeniem :D
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 997
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Uprawa warzyw w cylindrach spinanych

Post »

Ja się odezwę, ale doświadczenia nie mam.
Właśnie wczoraj kupilem 50 cylindrów , takich grubszych w dobrej cenie o wymiarach 20x20.
Mam zamiar odpowiednio przygotować glebę, torf już mam kupiony, z moich obliczeń na 40 doniczek wystarczy mi 2 worki + moja ziemia. Jeszcze się zastanawiam nad wymiana ziemi pod cylindrem. Nawadnianie kropelkowe się już pomału projektuje. Przeglądałem filmy Pana Mazura na YouTubie, i nawet ładnie mu rosną pomidory w tych cylindrach. Mam zamiar znacznie wcześniej wysiac pomidory , zrobić dodatkowy namiot w tunelu i go ogrzewac, farelka podłączona do mojego sterownika. Gdy będzie cieplej pomidor przeniosę w docelowe miejsca.
Piotr
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1951
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Ja także się odezwę w tej sprawie. Przeczytałam cały wątek i mam, dzięki tym wpisom, wystarczające rozeznanie w temacie. Wątpliwości, niepewności zawsze będą się pojawiać, ale też wiem, że nie ma szablonowej odpowiedzi dla wszystkich pytań. Zbyt dużo jest uwarunkowań, zbyt duża różnorodność okoliczności. Na bazie tego co już wiem mogę poczynić próby uprawy i jestem pewna, że będzie trochę dobrze, trochę źle. Właśnie ze względu na te uwarunkowania i okoliczności, które są przecież wciąż zmienne.
adpy13, temat zawsze pozostanie niewyczerpany, ale na pewno po tym sezonie będzie bardzo wzbogacony o Twoje doświadczenia w Twoich warunkach uprawowych. Proszę, zamieszczaj relacje w ciągu sezonu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”