Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pisałem wcześniej, że jeśli liście są opadnięte to albo zbyt często podlewasz i doszło do uszkodzenia korzeni (czynnikiem oprócz zbyt zbitego podłoża może być zbyt duża doniczka) albo w drugą stronę, podlewasz zbyt rzadko albo zbyt małą ilością wody. Trzeciej opcji nie ma.
Zasada podlewania jest prosta, podlewasz taką ilością wody, żeby cała bryła korzeniowa namokła, a kolejne jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Ilość wody i częstotliwość dostosowujesz do temperatury otoczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Hexxe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lut 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
Mam problem z moim skrzydłokwiatem. Od dłuższego czasu marnieje, ale nie umiera. Wypuszcza ciągle nowe listki, ale... No właśnie.
Próbowałam już różnych zmian w jego pielęgnacji. W chwili obecnej podlewam go do podstawki, szybko wypija. Nie zraszam. Dostał miesiąc temu pałeczkę na skoczogonki, bo podejrzewałam, że to może to. Młode liście w ogóle się nie rozwijają i czernieją z czasem. Widać, że puszcza kolejne i kolejne, ale wszystkie kończą czarne i nie otwierają się. Chciałabym go uratować, ale brakuje mi już pomysłów co się dzieje. Odżywkę w płynie dostał, też bez zmian. Nie jest wiotki. Stoi w odległości metra od okna balkonowego wschód-południe, ale bez bezpośredniego słońca. Bardzo proszę o pomoc


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przelany - zbyt zbite podłoże.

Przesadź do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Na dno drenaż z keramzytu. Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Powinna być większa od niej o około 2 cm na średnicy.
Liście z czarnymi zmianami do wycięcia i zrób oprysk preparatem grzybobójczym, np Topsin.

Odsłoń firankę, rośliny potrzebują bezpośredniego światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Hexxe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lut 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Tak zrobię. Firanka zasłonięta na potrzeby zdjęcia, żeby było go widać ;) mam agrecol natura limocide 3w1. Czy się nada?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Raczej bym poszukał tego preparatu co podałem, Topsin jest preparatem systemicznym, czyli po oprysku będzie krążył wraz z sokami przez jakiś czas. Mankamentem jest tylko to, że jest wycofywany i nie wszędzie go dostaniesz.
Jak nie dostaniesz w sklepie stacjonarnym to poszukaj np. na Allegro.
Ewentualnie może być jeszcze Miedzian.

Ten preparat co podałeś, coś co jest jednocześnie na szkodniki i na grzyby, to raczej nie będzie skuteczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mikar
100p
100p
Posty: 183
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mój skrzydłokwiat ma brązowe końcówki liści. Co jest tego przyczyną?.
Jerzy
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Skrzydłokwiat ma tak jeśli jest zbyt suche powietrze, albo jest zbyt obficie podlewany.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Albo ma zbyt mało przepuszczalne podłoże - sama ziemia bez dodatku rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mój Gemmini kupiony 2 lata temu ma coraz mniejsze listki. Jaka może być przyczyna? Nawóz? Zimowa pora?
Stoi na zachodnim parapecie ma sporo światła. Boję się go ruszyć. Może przesadzenie pomoże? Ma dzieciaczka, ale chciałam mieć gęściej w doniczce a nie jedną roślinkę.
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Masz odpowiedź w tym co napisałaś.

Rośliny przesadzamy co około 2 lata żeby wymienić podłoże, które z czasem ulega zbytniemu zasoleniu. Efekt jest tylko, że zmienia się pH podłoża na niekorzystny, wskutek czego roślina coraz trudniej pobiera składniki odżywcze, aż w ogóle przestaje. Roślina tworzy coraz mniejsze liście, aż w końcu całkowicie wstrzymuje wzrost.
Podobnie może się stać, gdy bryła korzeniowa jest już przerośnięta.
Przy okazji, pamiętaj żeby w jednej doniczce nie rosły więcej niż dwa - trzy egzemplarze, gdyż inaczej będzie zbyt duża konkurencja o składniki odżywcze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za cenne rady.
Na wiosnę przesadzę ale zostawię obie razem.
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam :wink:
Mam pytanie. Chodzi mi o skrzydłokwiat Gemini. Jak to jest z wybarwieniem się liści. Jeśli otrzyma większą ilość światła to lepiej się wybarwia, ale czy dotyczy to tylko liści, które się tworzą, czy także tych, które się już wykształciły? Czy liść może jeszcze zmienić barwę, tak jak to bywa w przypadku np.epipremnum?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z każdą rośliną odmiany variegata wybarwienie liści może być zmienne, jak sama nazwa wskazuje. Większa ilość światła może wpłynąć na to, że liście nie będą zielenieć (dotyczy to wszystkich liści), ale należy pamiętać jeszcze o ryzyku rewersji, tzn. powrotu do przewagi zielonej koloru aż do nawet całkowicie zaniku jasnych plam.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”