Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7340
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

To moje adenium to jest jakaś siewka, ale nie moja.
Jak do mnie trafiła miała parę centymetrów, ale nie mogę sobie przypomnieć kiedy,
choć wydaje mi się, że ma góra 3 lata.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jeszcze nie ostatni, ale to już jeden z ostatnich kwiatów, na moich "balkonowych" Adenium, który żegna słoneczne, ciepłe, zbyt krótkie nasze lato ...

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7340
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Piękny jest ten kwiat. To zapewne szczepione adenium?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Pełne kwiaty na Adenium obesum, które pokazuję w tym wątku, rozkwitają na roślinach szczepionych, natomiast pojedyncze kwiaty rozkwitają na roślinach z mojego własnego chowu od nasionka.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jest szansa na pozbycie się tego rudego paskudztwa z kaudeksu bez uszkodzenia roślinki?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18775
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A po co? Ten nalot w żadnym wypadku nie wpływa na kondycję rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tak zwyczajnie mi się nie podoba. To osad mineralny. Zawsze jak podlewam w podstawkę to brzuszek po chwili robi się wilgotny i po odparowaniu wody jest tak jak na zdjęciu. Drażni mnie to.
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ciężki temat. Nadwrażliwym radzę zamknąć oczy ;)
Przywlokłam z domu rodzinnego taki oto zrost roślinek. Przez 7 lat braku jakiejkolwiek opieki oprócz sporadycznego podlewania trochę się narobiło. Nie mam pojęcia jak je rozsadzić. Są tak poplątane, korzenie przerosły w poprzek i wzdłuż pojemnika i mają niektóre po 20 cm. Jak to ruszyć by nie stracić większości roślin? Do małych doniczek przecież się z takimi korzeniami nie pomieszczą.


Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Gdyby to był mój problem, wcale, ale to wcale bym nie "rozpaczał". Fakt jest trochę czasochłonnego - chirurgicznego zajęcia, ale wszystkie rośliny - te sadzonki Adenium, są do uratowania i uzyskania w przyszłości roślin o ciekawych caudexach i wyeksponowanych rozrośniętych korzeniach.
- pierwsze co bym zrobił, delikatnie pozbyłbym się wierzchniej warstwy podłoża tak, żeby nie uszkodzić caudexów,
- wyjął wszystkie rośliny i w miarę możliwości usuwał podłoże, to co się da mechanicznie usunąć,
- wsadziłbym poplątane rośliny do wanny i po prostu przy użyciu prysznica usuwał pozostałości podłoża,
- po usunięciu podłoża - umyciu roślin, będzie widać jak rośliny mają poplątane korzenie, będzie łatwiej "dopasować" korzenie do poszczególnych roślin,
- przy rozdzielaniu poplątanych brył korzeniowych w przypadku konieczności użycia noża, nożyczek, obcinać "skołtunione" korzenie, pozostawiając przy roślinach najgrubsze, rozgałęziające się,
- po rozdzieleniu roślin i usunięciu ewentualnie martwych, zgniłych lub gnijących korzeni, pozostawić rośliny od wyschnięcia po kąpieli,
- rany po odcięciu zbędnych - poplątanych korzeni wskazane jest zasypać cynamonem lub środkiem grzybobójczym i pozostawić do całkowitego zaschnięcia ran,
- po m/w dwóch dniach, posadzić rośliny do przepuszczalnego, luźnego podłoża, rozkładając w doniczce korzenie na podłożu.
- bezwarunkowo, na dno każdej doniczki ułożyć drenaż,
- po 5 - 7 dniach delikatnie podlać rośliny.
Mimo, że te sadzonki są zaniedbane, mają potencjał na dalszy prawidłowy wzrost, przy bardziej - lepszej opiece.

Posłużę się moją fotką, jak rozplątywałem, skracałem, usuwałem część korzeni podczas przesadzania jednego z moich Adenium:

- przed :redukcją" bryły korzeniowej:

Obrazek

- po i przed posadzeniem w podłoże.

Obrazek

- proszę zerknąć ... na tą stronę tego wątku. Proszę zobaczyć, jak Pan Jerzy przygotowywał swoje rośliny do przesadzenia, pozostaje tylko naśladować Pana Jerzego i z tymi sadzonkami Adenium będzie wszystko szło tak, żeby cieszyły swoim wzrostem.
Malikun pisze:Jest szansa na pozbycie się tego rudego paskudztwa z kaudeksu bez uszkodzenia roślinki?
- nie wiem w jakim podłożu rosło to Adenium, ale żeby nie było takiego osadu - "kamienia" - wykwitów solnych, można podlewać wodą przegotowaną i odstałą, (osobiście tak robię, zużywam m/w 5 - 6 litrów przegotowanej, odstałej wody, do jednorazowego podlania moich Adenium. Mam w kranie wodę bardzo twardą i na dodatek jest "uzdatnianą"). Przyczyną odkładania - wytrącania się "kamienia" na caudexie, może być - twarda woda, zbyt duże %% stężenie nawozów użytych do zasilania, oraz jakiś składnik podłoża.

- w moim mini zbiorku, rozkwitają jedne z ostatnich pąków na Adenium, ale jeszcze nie są to ostatnie kwiaty w tym sezonie, pogoda sprzyja:

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7340
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A ja ciągle czekam


Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja również w tym sezonie przy kilku Adenium obesum o pełnych kwiatach, bardzo długo oczekiwałem na rozkwitnięcie pąków kwiatowych. Miałem trzy przypadki, że pierwsze, największe, najbardziej "dojrzałe", bardzo długo rozkwitały - nie rozkwitły - rozłożyły płatki tylko w minimalnym stopniu. Drugie, a nawet trzecie pąki rosnące obok w pełni rozkwitły, a te najstarsze niestety nie. Nie mam pojęcia, co powoduje, że największe pąki kwiatowe nie rozkwitają, chociaż są w pełni dojrzałe. Po oberwaniu i rozkrojeniu pąka, płatki były bardzo ze sobą ściśnięte. Wygląda to tak, jakby roślina nie "miała sił" na dostarczenie dostatecznej ilości substancji odżywczych do tego pąka lub rosnące obok mniejsze pąki kwiatowe, przechwytywały część "soków", przeznaczonych dla tego "pierwszego".

Z rozkwitaniem pąków kwiatowych nie miały i jeszcze nie mają Adenium obesum, opisane przez sprzedawcę jako n/n. Kwitną po raz drugi po raz drugi w tym sezonie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za każdym razem, kwitły kilkoma kwiatami, a pąki kwiatowe szybko "dorastały" i rozkwitały.

Prognozują bardzo zimną dzisiejszą noc, ciekawe jaki zachowają się kwiaty, które jeszcze stoją na obudowanym, oszklonym balkonie, na dwóch Adenium rosną jeszcze nowe, młodziutkie pąki kwiatowe, po cichutku liczę jeszcze na kwiaty, żegnające lato.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7340
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Piękne kwiaty, niesłychane, że taka roślina niepozorna ma takie piękne kwiaty.

A moje ;:138 ;:138 ;:138 dziś jest znowu słońce i wreszcie się rozwija

Obrazek



Obrazek

To moje adenium stało cały sezon w tunelu, wzięłam je teraz do domu jak tylko zobaczyłam pączki.
Zauważyłam, że świetnie mu robi oprysk, który stosowałam dla pomidorów.
PW+ saletra potasowa + mikrokomplex, a teraz już we wrześniu kristalon pomarańczowy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

;:138 Bardzo ładnie intensywnie wybarwiony kwiat, jutro (19) powinien już mieć w pełni rozłożone płatki, oczekuję na fotkę w pełnym rozkwicie.

Nie potrafię rozgryźć skrótów, nie spotkałem się z nimi:
jokaer pisze: PW+ saletra potasowa + mikrokomplex, ....
"PW+ ... + mikrokomplex". To są nawozy czy "suplementy" dla roślin ?

Moje Adenium co jakiś czas dokarmiam naprzemiennie nawozami Kristalon (pomarańczowy, żółty, zielony), oraz różnego rodzaju nawozami organicznymi. Rozcieńczone roztwory nawozów organicznych w zasadzie stosuję, do każdorazowego podlewania, ponieważ podłoże w którym rosną moje Adenium, jest bardzo mineralne.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”