Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

te listwy umożliwiają rozłożenie folii i zalewanie półek tak jak robi się to na stołach zalewowych, w ten sposób nie muszę podlewać od góry co może uszkadzać małe siewki :uszy
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

no to zmałpowałam Twój regał Zibi. Jedna półka czynna, lampy działają , czekam na wschody cann, pelargonii i petunii. Twój regal wpasowany jest widzę we wnekę i pewnie dobrze się trzyma, mój stoi ,,luzem" i jest trochę chwiejny, ale mam nadzieję, że swoją role spełni. Może w tym roku wreszcie będę miała swoją rozsadę kapustnych :)
Będę wdzięczna gdybyś zamieścił zdjęcie góry regału, jak go zakończyłeś, no i uprawy na bieżąco to zawsze fajnie cos zielonego poogladać kiedy wiosny jeszcze nie widać:) Jak coś zacznie wschodzić wstawię fotkę :) Czy możesz powiedzieć gdzie kupować otoczkowane nasiona petunii?
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Świetlówki nad górną półką są zamocowane do dwóch listewek, nad nimi i z boku rozciągnięty jest koc ratunkowy :

Obrazek

Nawet coś już rośnie...

Obrazek

Obrazek

Nasiona otoczkowane można znaleźć w necie, kupuję je w firmie zaopatrującej ogrodników, gdzie mają dość wygórowane normy ilościowe... za ostatnie zamówienie nasion zapłaciłem ponad sześć stówek... :(
Awatar użytkownika
qwak
50p
50p
Posty: 55
Od: 18 lut 2012, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Cześć! Widzę, że niektórzy to mają uprawy wręcz wielkotowarowe. Ho ho! ;:215 Osobiście stosuję lampy LED z roboczym spektrum niebieskim (na fazę wegetatywną). Ponieważ rośliny uprawiane są w przezroczystej szklarni i mają dostęp do światła słonecznego z pasmami około czerwieni, to również dobrze kwitną. Czyli faza generatywna jest OK. I tu pojawia się moje pytanie: czy w takiej sytuacji dodanie światła czerwonego może mieć praktyczny wpływ na kwitnienie roślin?
Biofizyk z wykształcenia, ogrodnik z zamiłowania: latem na działce, zimą w domu - w wersji HiTech -regulamin
Awatar użytkownika
drakka
500p
500p
Posty: 921
Od: 4 lip 2016, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rokitnica, łódzkie

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

qwak, z Zibim mamy olampowanie aby tylko do marca przetrzymać. Potem doniczkowanie i pod grzany tunel foliowy :)
Angelika / Żelka:)

Kwiatowisko
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Dzisiaj kupiłam taką żarówkę LED
Mam pytanie czy mogę ją zastosować do growboxa?
Obrazek

Obrazek
Przepraszam za obrócone zdjęcia.
Nie mam wprawy wstawiania zdjęć z telefonu
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Raczej tak, choć składowe dla tej barwy mogą być różne :roll: Proponuję prosty test, jakąkolwiek siewkę postaw w pewnej odległości od okna, a z drugiejh strony żarówkę. Jeśli roślinka skieruje się do żarówki, to jest :uszy :uszy :uszy
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Dziękuję.
atta91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2019, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam.
Zamierzam doświetlać zioła. Na pewno żadnemu to nie zaszkodzi, a raczej pomoże. Czy posiadacie jakieś teorie ile lm powinno być na m2? W moim przypadku skrzyneczka będzie miała nie więcej jak 0,15m2, czyli <7500lm. W growboxach stosuje się przelicznik 50 000lm/m2. Nie jest potrzebna przecież taka ilość jak zioła te będą wystawione na naturalne światło (wschodnie okno lub południowe - jeszcze zobacze :). Kuchnie mam na wschodniej stronie).

Przy okazji jeszcze poruszę temat koloru światła. Zamierzam posadzić majeranek, oregano (lebiodka pospolita), mięta okrągłolistna, bazylia, tymianek właściwy, rozmaryn lekarski, cząber ogrodowy, kolendra siewna i... lawenda lub lubczyk ogrodowy. Lawenda musi chyba kwitnąć bo do dżemu to kwiaty się wykorzystuje? W każdym bądź razie zamierzam doświetlać paskiem LED lub "żarówkami" <-- (błędne słownictwo) LED, lecz użyłem takiego słowa by było wiadomo o co chodzi :). O barwie >6500K. Tutaj właśnie rodzi się zagwozdka bo jeśli chce by, któreś kwitły lepiej to muszę użyć światła powyżej ~650nm co jest mi nie na ręke (kombinowanie z LEDami przy barwie 2600K lub typowa własna konstrukcja lampy z radiatorem i użyciu czerwonych ledów). Choć może nie potrzebnie o tym myślę bo przecież światło naturalne zrobi swoje? (jednak jak wspomniałem wcześniej, zawsze to lepiej jak tej "jasności" będzie więcej).
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oswietlenie LED

Post »

mtylka pisze:Chcialabym w tym roku wysiac nasiona i uprawiac je pod lampami LEDowymi.
Czy macie jakies sprawdzone lampy LEDowe, ktore mozecie polecic do malej uprawy.
Ja do rozsady używam trzech zwykłych lamp LED po kilkanaście watów (zaczynałem od 3 x 9 W), oświetleniowych. Nasiona kiełkują, nie wybiegają, są krępe i zdrowe. Oprawki lamp przedłużam papierem aby mnie lampy nie oślepiały.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Akurat musiałeś trafić na odpowiednią żarówkę, bo mi nie sprawdziło się, na próbę doświetlałem naświetlaczami led o mocy 30 W, rośliny w ogóle na nie nie reagowały. Stosuję lampy hps o mocy 600 W i jest dobrze. Kupiłem obecnie panel led grow 200 W, ale myślę, że jeszcze nie to, bo i cena za niska (230 zł), żeby była z górnej półki spełniając zapotrzebowanie roślin w odpowiednie widmo.
atta91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2019, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

W przypadku ledów podawanie mocy jest zbyteczne. Ważny jest strumień świetlny. W przypadku pasków (z tego co wczoraj patrzyłem) najlepsze posiadają ponad 7500lm/5m, czyli 1500lm/m. Są jeszcze "porządne" ledy, gdzie pojedyńcza sztuka osiąga ~350lm pobierając mały prąd, oczywiście są również mocniejsze, lecz stosowane są raczej w innowacyjnych projektach, bo pobierają adekwatnie większy prąd. I tutaj jest kolejna rzecz, która się nasuwa bo nawet jeśli "żarówka" LED będzie miała 30W to jej temperatura wpływa na oddawany strumień (oczywiście negatywnie).



Jeśli to box to nie lepiej jest zrobić lampy samemu? Służę radą. Wykonany własny panel z pewnością będzie lepszy pod każdym względem, również cenowo.
Analizując temat głębiej to wystarczy się dobrze zastanowić jak funkcjonuje świat i zadać sobie pytanie, skoro jeden panel LED ma 200W i kosztuje 230zł, a drugi posiada również 200W, ale jego cena sięga 1000zł to czym to idzie? ;:108
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

ekopom pisze:Akurat musiałeś trafić na odpowiednią żarówkę, bo mi nie sprawdziło się, na próbę doświetlałem naświetlaczami led o mocy 30 W, rośliny w ogóle na nie nie reagowały.
Może zainstalowałeś zbyt dużą moc? Przekroczenie dziennego zapotrzebowania na światło dla danej rośliny skutkuje wsztrzymaniem wzrostu (fotoinhibicja).
Próbowałeś SON-T-AGRO Philips? Poodobno obecnie najlepsze lampy tego typu. Można uzyskać nawet 1000 moli/m2xs.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”